Česko stále čeká na nezávadnou ropu z Ruska. Družba ji dodá zřejmě příští týden

Autor: FiM - 
22. 5. 2019
18:20

Stále platí, že čistá ropa ropovodem Družba by měla do Česka dotéct nejpozději příští týden. Ve středu to sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Dodal, že podle informací, které má od svých slovenských kolegů, by na Slovensko mohla ropa přitéct již tento čtvrtek nebo v pátek. Švagr na pátek opět svolal jednání pracovní skupiny Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO), ve které jsou zastoupeni představitelé největších firem na trhu s pohonnými hmotami.

Do ropovodu Družba, kterým teče ropa i do České republiky, se minulý měsíc dostala surovina znečištěná organickým chloridem. Ten může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily. Běloruská státní ropná společnost Belněftěchim podle ruské agentury TASS v úterý uvedla, že plné obnovení přepravy Družbou po znečištění suroviny potrvá dva měsíce.

Podle Švagra toto oznámení v rozporu s jeho tvrzením není, důležité podle něj je spojení „plné obnovení“. „To, že by se měla Družba normalizovat nějaké delší období, je samozřejmě pravda,“ dodal.

Čistá ropa už podle úterních informací agentury Reuters v současnosti proudí do Maďarska. „Maďaři potvrzují, že to, co je v ropovodu po odčerpání kontaminace, je ropa čistá. Ale počkejme si, až přiteče k nám,“ uvedl Švagr.

Na ruské dodávky čekají v Unipetrolu

Správa je podle něj průběžně ve spojení s petrochemickým holdingem Unipetrol, v jehož litvínovské rafinerii se ruská ropa zpracovává – a který od začátku května využívá státních rezerv. „Monitorovali jsme si situaci jejich objednávek na měsíc červen a Unipetrol nám potvrdil, že ruská strana jejich potřeby pro Litvínov řádně potvrdila. Takže Litvínov má zajištěnou ropu,“ dodal. Na dotaz ČTK Švagr také potvrdil, že kvůli technických problémům a současné situaci s kontaminovanou ropou je odstavena německá rafinerie Leuna firmy Total, která dodává naftu a letecký petrolej i na český trh.

Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá téměř šest milionů tun. Kralupská rafinerie naopak zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 22. května 2019 21:11 )

To bylo kecu jak Rusaky nepotrebujeme😕😕

Zobrazit celou diskusi
Další videa