Česko odmítlo znečištěnou ropu z Ruska. Ropovod je na suchu, zásoby jsou na týden

Aktualizováno -
26. 4. 2019
13:19
26. 4. 2019
12:36

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa. ČTK to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Litvínovská rafinerie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má podle Švagra zásoby komodity asi na sedm dní. Situaci označil za vážnou a komplikovanou. Unipetrol podle něj odmítl kontaminovanou ropu přijmout z logických důvodů, protože je v rafinerii nezpracovatelná. Ropa znečištěná organickým chloridem by mohla poškodit zařízení rafinerie.

Pokud do sedmi dnů nenaběhne běžný režim, tak jsou pouze dvě varianty. Buď se bude muset rafinerie odstavit, anebo to bude řešení na vrub zásob hmotných rezerv,“ uvedl Švagr. V potrubí se nachází 250.000 až 300.000 tun kontaminované ropy, řekl.

Už ve čtvrtek Švagr oznámil, že svolal na pondělí poradní skupinu, kde jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami. „Význam jednání je v aktuálním kontextu ještě důležitější,“ dodal Švagr. Už dnes se uskutečnilo jednání, kterého se účastnili zástupci Unipetrolu, státního provozovatele ropovodů Mero a SSHR.

Dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu znečištění zastavily už ve čtvrtek Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko. Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak v reakci uvedl, že čistá ropa by se měla dostat ropovodem na hranici s Běloruskem znovu 29. dubna.

Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie. V Rusku se kontaminace ropy objevuje zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.

Kromě ropovodu Družba se znečištěná ropa objevila podle zdrojů také v ruském přístavu Usť-Luga, odkud vyplulo nejméně pět tankerů s kontaminovanou ropou. Podle zdrojů již několik kupců ze Západu začalo odmítat dodávky ropy z tohoto přístavu.

zdenek43 ( 26. dubna 2019 14:37 )

aaaaaaa - konkurencni boj o prachy ..... samooooo, ze neeeeee pro spodnich 10 milionu obcanu v Cesku ........ jen a jen vlastnikum - Petrochemický holding Unipetrol ...

Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. (zkráceně PKN Orlen) je polská petrochemická společnost. S obratem 107 mld. PLN (asi 620 mld. Kč) je pak největší nejen v Polsku, ale v celé Visegrádské skupině. Kromě Polska působí v České republice (mj. majoritní vlastník Unipetrolu a Spolany), Německu a Litvě. Akcie společnosti jsou obchodovány na Varšavské burze, polský stát drží 27,52 % akcií + Dalšími velkými vlastníky jsou Aviva otevřený penzijní fond (5,08 procent) a ING otevřený penzijní fond (5,02 procent). Zbytek akcií PKN je volně obchodovatelných..... 27,52%+5,08%+5,02% jeeeeeee 37,62% ---Z B Y T E K - 62,38 %


+++ 27.2.2019 ..... u n o r 2019 - Unipetrol chce využívat ropovod Adria, podepsal dodatek smlouvy ... Petrochemický holding Unipetrol chce do budoucna využívat jako alternativní přepravní trasu ropovod Adria, který začíná v chorvatském přístavu Omišalj. Zástupci tuzemské společnosti Unipetrol RPA a chorvatské společnosti Jadranski Naftovod podepsali v úterý dodatek rámcové smlouvy o přepravě ropy tímto ropovodem, která byla uzavřena v roce 2016. Nově byla platnost smlouvy, jež měla vypršet letos, prodloužená až do roku 2021.

Pro Českou republiku a celou střední Evropu představuje ropovod Adria možnost posílení bezpečnosti dodávek tím, že nabízí alternativu pro případ výpadku dodávek z ropovodu Družba či nedostatečné kapacity na velmi vytíženém ropovodu TAL ..... Unipetrol v České republice provozuje dvě rafinérie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Jejich celková výrobní kapacita dosahuje 8,7 milionu tun ropy za rok. Ropovodem Adria lze podle firmy zásobovat jak rafinérii v Kralupech, tak v Litvínově. Objem ropy zpracované Unipetrolem činil v minulém roce 7,6 milionu tun....

zdenek43 ( 26. dubna 2019 14:06 )

to je zase S T R A S E N I ....... oblbovani aaaa hlavne DUVOD proc zase v CESKU zdrazovat pohonne hmoty ........ a zase spodnich 10 milionu obyvatel v Cesku SOUDRUHUM sedne na lep ...... na oblbovak


++ HLAVNE .... 2016 - ČESKÁ REPUBLIKA SE NAPOJÍ NA ROPOVOD ADRIA - Napojení České republiky na ropovod Adria zvyšuje stabilitu dodávek ropy a celkovou energetickou soběstačnost České republiky. Do budoucna by mohla Adria sloužit jako alternativa k ruskému ropovodu Družba či k ropovodu IKL/TAL.

Anetka25 ( 26. dubna 2019 13:38 )

Nojo. přitom na zapadě maji kvalitni jidla, jen sem dovažej hnusy.

jarabak ( 26. dubna 2019 13:37 )

Kupuj "kvalitní" české žrádlo z holdingu firmy z vůle lidu s vedoucí úlohou ve společnosti. Nic ti nebrání, jsou ho plný krámy.

okluznifranta ( 26. dubna 2019 13:28 )

Nedráždi ruskýho medvěda...Nedráždi ho.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa