„Obrovské škody po znečištěné ropě.“ Náprava vyjde na miliardy, varuje Lukašenko

Autor: ČTK - 
11. 5. 2019
14:48

Škody způsobené Bělorusku znečištěnou ropou v ropovodu Družba jsou obrovské a země očekává od Ruska odškodné. Prohlásil to dnes podle státní tiskové agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který varoval před škodami ve výši stovek milionů dolarů (tedy několika miliard korun). Do Družby, kterou teče ropa i do České republiky, se minulý měsíc dostala surovina znečištěná organickým chloridem. Ten může poškodit rafinerie.

„Právě teď hodnotíme škody, škody na potrubí, zařízení ropovodu (včetně čerpadel na zařízení a podobně) a v ropných rafineriích jsou obrovské,“ citovala agentura Lukašenka. Podle něj mohou náklady na odstranění škod dosáhnout stovek milionů dolarů a doufá, že Rusko tyto náklady nezpochybní.

Do ropovodu Družba, kterým teče z Ruska přes Bělorusko ropa i do České republiky, se koncem dubna dostala ropa s vysokým obsahem organického chloridu, který mimo jiné způsobuje korozi a při vysokých teplotách může vytvářet jedovatý chlór.

Země napojené na ropovod proto zastavily dovoz ruské ropy. To přispělo k růstu globálních cen ropy na nejvyšší hodnotu za šest let a přimělo rafinerie v zemích, které ropovod obsluhuje, obstarat si náhradní dodávky.

Bělorusko zpracovává ruskou ropu a ropné produkty pak prodává do zahraničí. Již koncem dubna země odhadla, že její ztráta ze snížení vývozu ropných produktů bude 100 milionů USD (2,3 miliardy Kč).

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky. Organické chloridy jsou sloučeniny používané ke zvýšení těžby z ropných polí a ke zrychlení toku ropy. Sloučeniny je ale potřeba před vstupem do ropovodu odstranit.

Česká vláda projedná zápůjčku pro Unipetrol

To česká vláda v pondělí s největší pravděpodobností projedná další zápůjčku ropy ze státních rezerv pro petrochemický holding Unipetrol. ČTK to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Čistá ruská ropa pro rafinerii v Litvínově totiž proti původním plánům má přitéct do ČR nejdříve kolem 20. až 22. května. Původní termín kolem 15. května vzal za své kvůli technickým problémům.

Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily. „Potvrzuji, že jednáme o další zápůjčce, přes víkend vše připravíme a s největší pravděpodobností vše půjde v pondělí na vládu. Pokud by to šlo až na další vládu, už by to bylo časově na hraně,“ vzkázal Havlíček s tím, že je o situaci kolem kontaminované ropy informován denně a průběžně o ní informuje také premiéra Andreje Babiše (ANO).

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr po jednání pracovní skupiny Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO), ve které jsou zastoupeni představitelé největších firem na trhu s pohonnými hmotami, ČTK řekl, že druhá zápůjčka ropy pro Unipetrol by měla být maximálně ve stejné výši jako ta první, která byla na více než 100 000 tun ropy a snížila státní zásoby ropných produktů o deset dní. Před současnými problémy mělo Česko zásoby ropy a ropných produktů na více než 80 dní. Do rafinerie v Litvínově teče ropa ze státních rezerv od 1. května.

Švagr: Kvalitu produktů to neovlivní

„Zásoby benzinu jsou dostatečné. Větší pozornost jsme věnovali naftě, protože litvínovská rafinerie vyrábí především naftu. I zde jsme zkonstatovali, že dodávky pro český trh jsou plně zajištěny a že v dalších deseti až 14 dnech nečekáme žádné výkyvy. Současně Unipetrol konstatoval, že v tuto chvíli plní své závazky vůči obchodním partnerům,“ uvedl Švagr.

Po obnovení dodávek ropy může ale podle něj hrozit situace, kdy rafinerie v Litvínově bude muset zpočátku řešit to, že ropa nebude úplně čistá, a nelze vyloučit, že v ní bude malé zbytkové množství kontaminace. Specialisté Unipetrolu podle informací ČTK už hledají řešení. „V žádném případě to nebude mít vliv na kvalitu finálních produktů,“ podotkl Švagr.

Video Konflikt v Azovském moři: Rusové jsou arogantní, Ukrajinci měli s provokací počítat. Vyhlášení válečného stavu je ale přehnané, říká bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

Na Slovensku, přes které ropovod Družba do Česka vede, odebírá tamní provozovatel ropovodů Transpetrol vzorky ropy na přečerpávací stanici v Budkovcích na východě země u hranic s Ukrajinou, uvedla za firmu Ivana Kolárik Havranová. „V současnosti, když se zjistila kontaminace ropy, bylo se společností MOL dohodnuto, že v zájmu snížení rizika a vzájemné informovanosti se odebrané vzorky budou vyhodnocovat na přítomnost organického chlóru v jejich laboratoři ve Fényeslittke v Maďarsku,“ dodala.

Skoro čtyři miliony tun ropy ročně

Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá téměř šest milionů tun. Kralupská rafinerie naopak zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.

V roce 2014 bylo do ČR dodáno 7,48 milionu tun ropy, z toho ropovodem Družba 3,85 milionu tun. Ruské úřady v souvislosti s kontaminací zadržely čtyři lidi. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka vyšetřování odhalilo skupinu podniků, která za kontaminací ropovodu stojí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 11. května 2019 23:49 )

A-z Vy jste takovy malicky primitiv ze?😂😂😂

anonym01 ( 11. května 2019 19:03 )

TIM SI NEJSEM JISTA. BUDOU JIM CHYBET TECHNOLOGIE, ALE SPOKOJI S ES MALEM. VYRBI SYRY I MASO A MASLOOVOCE TAKY MAJI DOST . ULOVI A USUSI SI RYBU NA DACE , A JAKOU DOBROU. JO MY NAFOUKANY EVROPANE JSME ZVYKLI NA LUXUS. CESI BY NEMOHLI UZ ZIT JAKO CINANI NEBO RUSOVE. JJ. BYLA BY REVOLUCE. AT SI TO POLITIK UVEDOMI

a-z- ( 11. května 2019 18:27 )

Běž do P.I.Č.I i s těma K.U.R.V.A.M.A.

a-z- ( 11. května 2019 17:27 )

Pokud Rus nebude ropu prodávat, chcípne hlady. Žádná válka se nebude konat.

Johnny English ( 11. května 2019 16:54 )

Válka s Ruskem? Jak tam asi ty letadla doletí a tanky dojedou bez ruské ropy? Na ropě od Saudů, která je po vrcholu těžby a zbytečně se tím promarní? Asi někomu nedochází na které planetě žije.

Zobrazit celou diskusi
Další videa