Elton John v Praze: Rozlučka s Čechy před odchodem do důchodu. Čím se proslavil?

 • Autor: Hana Langrová - 
  7. 5. 2019
  05:25

  Král extravagantních brýlí a kostýmů se rozhodl ukončit kariéru. Ještě před tím vystoupí v úterý 7. května v pražské O2 areně, kam se Elton John vrací po třech letech. Nejenom, že si fanoušci v úterý užijí sira živě, v rámci loučení s tímto velikánem čeká Čechy i jedna premiéra - už 30. května vstoupí do českých kin muzikál Rocketman inspirovaný jeho životem. Herec Taron Egerton, který hudební legendu ztvárnil, říká: „Není to žádný životopis, ale fantazijní muzikál.“

  O zajímavou podívanou by neměla být nouze. Snímek natočil totiž režisér Dexter Fletcher, který po odchodu Bryana Singera dokončil velmi úspěšný film o Freddiem Mercurym Bohemian Rhapsody. A samotný život Eltona Johna přináší mnoho pestrých momentů. Ani v Česku - a předtím Československu - nebyl výjimečným hostem.

 • 1.Elton John a Češi

  Zpěvák, který se narodil před 72 lety jako Reginald Kenneth Dwight, v Praze poprvé vystoupil ještě v bývalém Československu v roce 1984 - v Průmyslovém paláci, dnes známém jako Konferenční centrum. Předtím v roce 1983 přijel do Prahy jako majitel fotbalového týmu Watford.

  Za posledních pětatřicet let se k nám podíval mnohokrát. Od roku 2010 do Prahy dokonce jezdí koncertovat pravidelně každé tři roky. Mezi lety 2005 a 2010 byla pauza sice delší, ale České dráhy vypravily na jeho koncert do Německa speciální vlak Bohemian Train, který měl na vagónech jeho jméno.

  Video Elton John to rozjel v Praze a zabodoval! - David Turek, Marek Pátek

  V říjnu 2012 měl v pražském Hudebním divadle Karlín českou premiéru muzikál Aida autorů Eltona Johna a Tima Rice. Představili se v něm například Lucie Bílá, Jiří Korn, Václav Noid Bárta, Marian Vojtko a další. Svůj poslední koncert v Praze v listopadu 2016 zpěvák vyprodal a sršel na něm energií. Dvě a půl hodiny doslova neslezl z pódia a sázel hit za hitem, což pro něj nebylo v minulosti typické. V posledních letech ale jeho setlisty tvoří výhradně výběr toho nejlepšího.

  Ani představení v Česku se však neobešlo bez škraloupu. Zpěvákova sexuální orientace vyvolává kontroverze, příchod na pražský koncert v O2 areně totiž fanouškům znepříjemňoval náboženský fanatik s megafonem, který zpěváka obviňoval z pedofilie a dalších zvráceností.

  Elton John na svém posledním koncertu v Praze v listopadu 2016.Elton John na svém posledním koncertu v Praze v listopadu 2016. | ČTK

 • 2.Proč končí kariéru?

  Konec živého hraní ohlásil loni v lednu na tiskové konferenci, kterou přenášel online. Přestože britský deník The Daily Mirror spekuloval, že končí kvůli zdraví, Elton John to rezolutně popřel.

  „Mám naplánovaných tři sta koncertů, jsem zdravotně v pohodě. Ze srdce chci poděkovat fanouškům za vše, co mi za těch uplynulých padesát let dali, ale chci se nyní věnovat své krásné rodině a trávit s ní více času,“ vysvětlil Elton John a dodal, že doufá, že to jeho příznivci pochopí, protože většina z nich má také děti.

  Zpěvák Elton John a filmař David Furnish společně vychovávají dva syny - osmiletého Zacharyho a sedmiletého Elijaha. Na snímku jsou na dovolené v Portofinu.Zpěvák Elton John a filmař David Furnish společně vychovávají dva syny - osmiletého Zacharyho a sedmiletého Elijaha. Na snímku jsou na dovolené v Portofinu. | Profimedia

 • 3.Rodina

  V prosinci 2014 se Elton John oženil se svým dlouholetým partnerem kanadským filmařem Davidem Furnishem. Od roku 2005 žili v registrovaném partnerství. Když pak Británie schválila svazky stejného pohlaví, rozhodli se svazek povýšit na plnohodnotnou úroveň odpovídající nynější legislativě.

  Manželé mají mezi sebou věkový rozdíl patnáct let a společně vychovávají dva syny, osmiletého Zacharyho a sedmiletého Elijaha, které jim porodila náhradní matka, jejíž jméno pečlivě tají.

  Svatba. V prosinci 2014 se Elton John oženil se svým dlouholetým partnerem kanadským filmařem Davidem Furnishem.Svatba. V prosinci 2014 se Elton John oženil se svým dlouholetým partnerem kanadským filmařem Davidem Furnishem. | ČTK

 • 4.Coming out a cesta na vrchol

  Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald a byl to malý brýlatý oplácaný kluk, který si příliš nerozuměl s rodiči, zato s klavírem mu to šlo náramně. Zpočátku jen dělal křoví úspěšnějším muzikantům, jenže pak potkal svou nejspřízněnější duši, textaře Bernieho Taupina. Od tohoto setkání vedla strmá cesta na absolutní vrchol, možná až příliš rychlá na to, aby se dala zvládnout bez alkoholu a drog. Ty pomáhaly zejména ve chvílích, kdy se Elton cítil sám, opuštěný a nemilovaný.

  Přestože je dnes Elton John hrdý homosexuál, cesta k jeho coming outu byla celkem trnitá. Že je gay si přiznal až ve 40 letech. Do té doby se hledal a zažil pár těžkých období. Měl dokonce dva vztahy s ženami. Ten první na konci šedesátých let s Lindou Woodrow, kterou si za manželku nevzal. Zažíval citový zmatek, který ho dohnal k tomu, že se chtěl otrávit plynem. O jeho prvním pokusu o sebevraždu vypráví píseň Someone Saved My Life Tonight. Text k ní napsal jeho dvorní textař a polovina autorského tandemu Bernie Taupin, který ho naštěstí našel včas.

  Začátkem 70. let si extravagantní zpěvák přiznal, že je homosexuál, šťastný ale nebyl. V roce 1975 se pokusil znovu o sebevraždu, spolykal šedesát tabletek valia a před zraky své matky a babičky skočil doma do bazénu. Právě tato scéna je známá divákům z traileru připravovaného snímku Rocketman.

  O rok později řekl v rozhovoru pro prestižní magazín Rolling Stone, že je bisexuál. Nahrál také skladbu Elton´s Song, která pojednává o stydlivém homosexuálovi. Jeho fanoušci nebrali coming out příliš pozitivně - aby je uklidnil, nakonec se v roce 1984 oženil s německou zvukovou inženýrkou Renate Blauel. Tentokrát psychické problémy tiší alkoholem a drogami a prodělá také bulimii. O čtyři roky později končí manželství rozvodem.

  Film Rocketman. Předposlední květnový den vstoupí do kin fantasy muzikál inspirovaný životem Eltona JohnaFilm Rocketman. Předposlední květnový den vstoupí do kin fantasy muzikál inspirovaný životem Eltona Johna | CinemArt

 • 5.Oscar i šlechtický stav

  Dnešní pražský koncert Eltona Johna je součástí série vystoupení s názvem Farewell Yellow Brick Road. Tahle hudební tour trvá už třetím rokem a čítá přes 300 koncertů.

  Eltona Johna neproslavila jen hudba, ale i jeho pestré obleky. Na kontě má kromě řady úspěšných desek rovněž Oscara - za hudbu k filmu Lví král. Do šlechtického stavu jej královna Alžběta II. povýšila v roce 1998. Slavný muzikant nechyběl ani 19. května 2018 na svatbě prince Harryho a jeho vyvolené Meghan na hradě Windsor.

  Elton John nechyběl ani na svatbě Harryho a MeghanElton John nechyběl ani na svatbě Harryho a Meghan | Profimedia.cz

 • 6.Fantasy muzikál Rocketman

  Zatímco princ Harry a Meghan oslavují narození potomka, Elton John směřuje do hudebního důchodu - a do kin naopak míří film inspirovaný jeho životem. Životopisné hudební drama Rocketman předvede v hlavní roli herce Tarona Egertona, hvězdu filmů série Kingsman.

  V Rocketmanovi obul hlavní představitel netradiční boty s křídly, stejně jako ve filmu Kingsman: Tajná služba z roku 2014. Egerton nejenom, že se Eltonovi podobá, ale popasuje se sám s pěveckými výkony. Všechny slavné hity ve filmu zazní právě v jeho podání. Ještě, než se pro něj filmový štáb rozhodl, byli žhavými kandidáty například Justin Timberlake, James McAvoy nebo Daniel Radcliffe.

  Filmový představitel Eltona si již v minulosti se skutečným Eltonem Johnem zahrál. Stalo se tak konkrétně ve filmu Kingsman: Zlatý kruh (2017).

  Film Rocketman. Předposlední květnový den vstoupí do kin fantasy muzikál inspirovaný životem Eltona JohnaFilm Rocketman. Předposlední květnový den vstoupí do kin fantasy muzikál inspirovaný životem Eltona Johna | CinemArt

 • 7.Píseň pro princeznu Dianu

  Jednou z nejslavnějších písní Eltona Johna je emotivní skladba Candle in the Wind, kterou věnoval princezně Dianě a zahrál ji i na jejím pohřbu ve Westminsterské katedrále v Londýně. Hit se později v listopadu 2012 stal nejprodávanějším singlem ve Velké Británii a nikdy nechybí na zpěvákově koncertě.

  K dalším zásadním skladbám hitmakera patří kusy jako: Tiny Dancer, Your Song, I'm Still Standing, Don't Go Breaking My Heart, Rocket Man, podle které se pojmenoval snímek o něm, nebo Goodbye Yellow Brick Road, která zakončuje aktuální rozlučkové turné.

  Píseň Candle In The Wind zahrál Elton John na pohřbu princezny Diany ve Westminsterské katedrále v Londýně.Píseň Candle In The Wind zahrál Elton John na pohřbu princezny Diany ve Westminsterské katedrále v Londýně. | ČTK

 • 8.Blízké přátelství s Freddiem Mercurym

  Sir Elton se také velmi úzce přátelil se zpěvákem Freddiem Mercurym. Pojí je mnohem víc než jen režisér jejich biografických snímků. Oba byli hrdí homosexuálové. Elton Freddiemu k rakvi položil věnec s emotivním nápisem „Děkuju, že jsi byl můj přítel. S láskou Elton John.“

  Později ještě ve své knize Love is the Cure: On Life, Loss, and the End of AIDS na Mercuryho zavzpomínal. „O své diagnóze mi řekl už v roce 1987. Byl jsem otřesený. Už jsem viděl, co ta nemoc udělala s některými mými kamarády. Věděl jsem přesně, co Freddieho čeká,“ vzpomíná Elton a obdivuje Mercuryho, že se snažil s kapelou tvořit téměř do poslední chvíle.

  „Když se jeho stav na přelomu 80. a 90. let zhoršil, nedalo se to už snášet. Lámalo mi srdce vidět, jak takové lidské světlo pustoší AIDS. Ke konci bylo jeho tělo pokryto flíčky od Kaposiho sarkomu. Byl skoro slepý. Byl tak slabý, že nedokázal ani stát."

  Freddie Mercury z The QueenFreddie Mercury z The Queen | Profimedia

 • 9.Vánoční dárek od Freddieho

  I když na tom byl frontman Queen už hodně špatně, našel si čas a pořídil svému příteli vánoční dárek. „Na Boží hod jsem se dozvěděl, že Freddie mi něco odkázal. Chodil jsem jako tělo bez duše, když se u mých dveří objevil kamarád a předal mi něco zabaleného v povlaku na polštář. Otevřel jsem to a uvnitř jsem našel malbu jednoho z mých nejoblíbenějších umělců Henryho Scotta Tukeho,“ napsal ve své knize klavírista a zpěvák.

  U obrazu nechyběl vzkaz. Zpěváci si roky předtím vymysleli přezdívky, alter ega. „Já jsem byl Sharon a on Melina. Ve vzkazu stálo: 'Drahá Sharon, říkal jsem si, že by se ti to mohlo líbit. S láskou Melina. Veselé Vánoce.'“. Elton John také vystoupil na vzpomínkovém koncertu Tribute To Freddie Mercury. Se zbylými členy Queen zazpíval písně: The Show Must Go On a Bohemian Rhapsody, ve které se střídal s Axlem Rosem z Guns N' Roses.

  V února 1992 zazpíval Elton John společně se zbylými členy Queen dvě písně na akci Tribute to Freddie Mercury. Šlo o poslední koncert, na kterém se objevil basák John Deacon.V února 1992 zazpíval Elton John společně se zbylými členy Queen dvě písně na akci Tribute to Freddie Mercury. Šlo o poslední koncert, na kterém se objevil basák John Deacon. | ČTK

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

cotoje ( 9. května 2019 07:08 )

Každý ví čím se tento uchyl proslavil. Čím víc je někdo hovádko tím
víc se o něm píše a leze se mu do dupenky. Chce se mi už z toho jak je
společnost nemocná zvracet. Je opravdu odporné propagovat uchyly asi
i redaktoři Blesku jsou zvrácení a bez morálky opěvují se prostitutky
feťáci uchylové opravdu hnus

boys ( 7. května 2019 09:25 )

Sperma by mělo být hlavně u ženy v ústech, jak jsem zmínila výše,ale
dá se čerstvé jemně vmasírovat i do obličeje, nechat ho třicet minut
působit a potom opláchnout chladnou vodou. Díky minerálům, jako jsou zinek,
hořčík, vápník a draslík, proteinům a fruktóze je to prý jedna
z nejlepších omlazovacích kúr, které si můžete dopřát. Řeknete si
asi, že si rovnou můžete rozmačkat banán a nemusíte dojit svého milence.
Jenže tou hlavní a kouzelnou součástí této masky, která má na omlazení
pleti zázračný podíl, je močovina, která je ve spermatu také obsažena.
Podobné látky se přidávají i do luxusních krémů za tisíce 

Zobrazit celou diskusi
Další videa