Vyšší daň hazard prodraží. Gamblery to nevyléčí, ale ještě víc sedře, tvrdí experti

Autor: Nikola Forejtová - 
18. 5. 2019
07:30

Je to smutná bilance: V Česku je 100 tisíc závislých, kteří ročně utopí 224 miliard v sázkách, hazardních hrách i v poblikávajících automatech. Alarmující statistiku přinesl předminulý rok. Stát se snaží hazard potírat, ale ne vždy úspěšně. V roce 2015 například vznikl policejní útvar „Výhra“, jenž pátral po nelegálních hernách. Později se i lépe definovalo pojetí hazardu. Nyní chce počet hráčů omezit ministerstvo financí plánovaným navýšením spotřební daně v roce 2020. Odborníci na léčbu závislostí se ale obávají, že to gamblery od her neodradí, naopak je vyšší ceny „sedřou“ ještě o větší peníze.

Ministerstvo financí plánuje od ledna 2020 zvýšení spotřební daně za cigarety, tabák a některé hazardní hry. Hlouběji do peněženky si budou muset sáhnout ti, kteří holdují kurzovým sázkám, tombolám, turnajům malého rozsahu a totalizátorovým hrám (tedy těm, kde je výhra podmíněna uhodnutím na sázené) - sazba daně se zvýší z 23 na 25 procent. U loterií, bing a živých her plánuje vláda růst daně dokonce o 7 % ze současných 23 %.

Kromě samotného vyššího příjmu, který by mohl podle ministerstva přesáhnout 10 miliard, chce resort tímto krokem také zamezit rostoucímu počtu gamblerů. Těch je podle údajů Národního protidrogového koordinátora v Česku zhruba 100 tisíc. 

Laicky se může za hazard považovat i přecházení silnice mimo přechod, zákon ho ale definuje především skrz hry. „Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost,“ píše se v zákoně od 1. ledna 2017. 

Spoléhá se stát na lidskou závislost?

Odborníci se ale obávají, že vyšší daň závislým nepomůže, spíše z nich vytáhne ještě více peněz. Pesimistické předpovědi opírají i o to, že i když se počet heren v Česku snížil za posledních sedm let o 76 %, počet peněz vydaných za hazard stále stoupá. 

„Tvrdý hazard pomalu mizí, vyšší daň ale hráče neodradí a dopad bude nulový. Výše daní je hra státu o vyšší výběr a potenciálně může způsobit některé přesuny uvnitř hazardního trhu. Hráči budou hrát dál,“ vyjádřil se pro Blesk Zprávy ředitel společnosti Transparency International David Ondračka, který spolu se společností Občané proti hazardu zpracovává analýzu vývoje hazardního prostředí v ČR. 

Klasický výherní automat, jemuž se občas přezdívá jednoruký banditaKlasický výherní automat, jemuž se občas přezdívá jednoruký bandita | Foto Blesk - Zdyněk Schnapka

V dnešní době navíc vstupuje do popředí závislost právě na kurzových sázkách a počet patologického hráčství a sázení rapidně roste, jak Blesk Zprávám osvětlila adiktoložka Monika Plocová. „V ČR se účastní hazardních her včetně loterií 48 % mužů a 34 % žen. Sazku nebo los pak využívá 22 % mužů a 5 % žen,“ doplňuje odbornice.

Závislého člověka na hazardních hrách pak poznáte podle náskoků výdajů, ztrát peněz v domácnosti, ale i třeba úbytku věcí, které se dají prodat - je to podobné jako u člověka závislého na drogách.

„Často jsou tito lidé také nesoustředění, roztěkaní a trpí nespavostí a výčitkami svědomí. Samozřejmě se vyskytuje častější absence v práci nebo ve škole,“ míní dále Plocová.

Být gambler je široký pojem. Závislost je možná na jakékoliv hře, kde se hraje o peníze. V tomto smyslu to může být i na hrách na počítači nebo na hrách deskových a karetních. „Závislost zde způsobuje silné vzrušení z výsledku hry, hraje zde roli velký prvek náhody. Dále také touha po nových zážitcích, únik z reality a od problémů. Stejně tak je důležitý dopamin, který se během hry vyplavuje a probouzí centrum odměn v mozku,“ dodává adiktoložka. 

Automat se na Slovensku majiteli prodraží

Nejvíce připomínají gambling hrací automaty. Ty ale ze světa pomalu mizí. Zákony v sousedních zemích často povolují určitý počet automatů na člověka. Například v Polsku může být na každých 250 tisíc obyvatel jenom jeden hrací automat a je na něj určená daňová sazba 50 %. Navíc si tuto blikající nádheru může pořídit pouze kasino.

Náš slovenský soused to má podobně jako u nás. Licence na hrací automaty udělují obce, ty můžou rovněž hazard zakázat. Navíc se licence uděluje pouze na rok, pokud se nejedná o automat v kasinu, kde je licence udělená na dobu životnosti automatu. Majitel tohoto žroutu drobných musí navíc odvádět v přepočtu skoro 50 tisíc korun za jeden přístroj.

Dobrou zprávou podle expertů je alespoň to, že se od roku 2017 počet automatů snižuje. Z původních 82 lidí na 1 automat jsme se přiblížili evropskému standardu 1503 lidí na jeden výherní přístroj.

Už čtyři roky navíc funguje policejně celní útvar Výhra, který kontroluje činnost legálních a snaží se zjistit činnost nelegálních heren. V jejich kompetenci je i ničení těchto žroutů peněz. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 18. května 2019 10:19 )

Už dávno měly být všude zrušeny výherní automaty. Závisláci tam akorát cpou peníze majitelům těchto nesmyslů.

a-z- ( 18. května 2019 09:03 )

Víc to gamblery nesedře. Jen rychleji. Je jedno, jestli budou točit kulifonem za korunu nebo za sto. Stejně tam nechají všechno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa