EET přinesla do státní kasy přes 12 miliard, chlubí se Schillerová. Čekalo se méně

Autor: ČTK, nkov - 
24. ledna 2019
14:15

Elektronická evidence tržeb (EET) v roce 2018 do veřejných rozpočtů podle údajů ministerstva financí přinesla výnosy celkem 12,3 miliardy korun, což je zhruba o 600 milionů korun více, než ministerstvo loni v září odhadovalo. Ve srovnání s rokem 2017 se loňský přínos EET pro veřejné rozpočty zvýšil o 4,4 miliardy korun. Na kongresu pro tradiční trh Samoška v Olomouci to ČTK řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

EET začala v Česku platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Plánovány jsou další dvě vlny. „Za rok 2018 byl přínos (EET) 12,3 miliardy korun, a to nám nejede třetí a čtvrtá vlna EET,“ uvedla na kongresu Schillerová.

Stát loni na daních podle Schillerové díky EET vybral navíc 9,5 miliardy korun, zatímco v roce 2017 to bylo 5,7 miliardy korun. Kromě DPH a daně z příjmu fyzických a právnických osob má EET pode Schillerové pozitivní vliv i na výběr daní z mezd, protože se narovnaly podmínky a ubylo vyplácení nezdaněných odměn za práci.

„Když se zaváděla EET, tak průměrná mzda v restauračních službách byla něco málo přes 12.000 korun. Už za čtvrt nebo půl roku se zvýšila o několik tisíc korun,“ tvrdí Schillerová. Zásluhou EET se v roce 2018 podle Schillerové zvýšil i výběr sociálního a zdravotního pojištění. Přínos EET v této oblasti podle Schillerové v roce 2018 činil zhruba 2,8 miliardy korun, zatímco v roce 2017 byl 2,2 miliardy korun.

MF loni na podzim odhadlo, že v případě spuštění třetí a čtvrté vlny by měla elektronická evidence tržeb do veřejných rozpočtů přinést letos 14,6 miliardy korun a v následujícím roce 17,5 miliardy korun. Pokud by další vlny spuštěny nebyly, roční přínos EET by podle loňského odhadu MF měl činit zhruba 13,6 miliardy korun.

Třetí vlna zasáhne i stánkaře

Původní odhady MF z prosince 2016, kdy byla EET spuštěna, počítaly pro rok 2018 s přínosem EET na úrovni 12,3 miliardy korun a v roce 2020 s 18 miliardami korun. Odhady ale obsahovaly i výnosy ze třetí a čtvrté vlny EET, která měla již touto dobou fungovat. Start dalších fází EET ovšem odsunulo předloňské rozhodnutí Ústavního soudu.

Plánovaná třetí vlna EET by se měla týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Čtvrté vlně by pak měli podléhat vybraní řemeslníci. O novele zákona, která obsahuje vedle spuštění dalších fází EET i například možnost pro drobné podnikatele evidovat tržby bez připojení k internetu, Poslanecká sněmovna zatím nerozhodla.

Schillerová v Olomouci řekla, že pokud budou v Poslanecké sněmovně pokračovat obstrukce při projednávání této novely, tak přijde na řadu svolání mimořádné schůze. „Dávám si cíl, aby to (novela) prošlo celým legislativním procesem a účinnost nastala někdy v podzimních měsících tohoto roku,“ dodala.

Video Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) považuje účtenkovou loterii za velmi úspěšnou, dosud se prý nesetkala s tím, že by vyhrál někdo, kdo to vyloženě nepotřeboval. - Blesk zprávy, Matěj Pálka

Podívejte se, na co by si měli u daňového přiznání dát pozor studenti ZDE

anna1234 ( 25. ledna 2019 13:06 )

.. malí živnostníci přes potraviny?? U nás ve městě už snad nejsou žádní, jenom markety a ťangové. A co vidím na vesnicích, tam je to bída s nouzí, spíš vidím zavřené krámky. Ale jestli si myslíš, jak si malí živnostníci namastili kapsy, když přeprodávali zboží z marketů, tak jsi to mohla zkusit Veliká škoda, že ti co nejvíc živnostníky kritizují, se tak nikdy neživili.

jjusa ( 25. ledna 2019 08:28 )

Malí živnostníci nakupují ve velkých supermarketech zboží v akci a pak zboží zdraží.Ve velkých supermarketech se dá nakoupit levně a dobře a nechodí tam kupovat ovce ale i volové a dost prachatí,dokonce i takoví co si každý rok přidávají několik % aby se měli za co levně najíst a napít

PPP150W ( 24. ledna 2019 23:55 )

A co až nám pojedou všechny vlny. Živnostníci s tím seknou, jejich práci nejspíš převezmou velké firmy a to by bylo, abychom z vás, vy ovce, ty peníze nevymáčkli. Přece čím větší firma, tím větší režie, tím větší cena, tím větší zisk a tím větší daň. Tleskejte vy závistiví EET. Nejvíc na to doplatíte vy, obyčejní lidé. A byrokracie bují. Kontrolní hlášení, EET, všechno elektronicky....Vůbec se nedivím malým živnostníkům, že se ma to vyprdnou. Hlavně že se skuhrá, že řemeslo umírá na úbytě. Tak mu ještě pořádně zatopte, aby to bylo dřív. Hlavně, že se vybere víc, aby bylo na guláš za dvacku.

kradlous ( 24. ledna 2019 15:48 )

Křivák Kradlousek ještě nemá k tomu komentář.Možná až si dá pár panáků.

jjusa ( 24. ledna 2019 15:25 )

No prosím EET se vyplatilo,že by až tolik živnostníci okrádali,jinak to nevidím

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud