Dovolená Čechů u moře v ohrožení, o zájezdy bude boj. Smartwings ruší lety

Aktualizováno -
5. 4. 2019
16:40
Autor: ČTK, kal, for - 
5. 4. 2019
15:50

Aerolinky Smartwings v létě omezí kapacity svých letů o osm procent. Společnost, která dopravuje v létě k moři letecky většinu českých turistů, dočasně pozastaví provoz některých linek nebo sníží počet letů do některých destinací. A na vybraných linkách také upraví letové časy. Jde o důsledek současného odstavení strojů Boeing 737 MAX po leteckých katastrofách v Etiopii a Indonésii. Těchto letadlel má dopravce ve své flotile sedm a dalších devět plánoval nasadit v létě. Cestovní kanceláře už varují před nedostatkem last minute zájezdů.

„Co se týče cestovní kanceláře Čedok, tak upozornění od Smartwings nemá žádný vliv na klienty, kteří už mají zájezd zakoupený, rozhodně se nemusí bát, že by neodletěli. Ale budeme mít hodně omezený počet last minute zájezdů,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí CK Hana Součková.

„Momentálně čekáme na detaily a podrobnosti k tomuto rozhodnutí. Až je budeme znát, budeme moci nastínit další kroky. Teď čekáme na detailnější informace, kterých linek se to bude týkat,“ zmínil mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Cestovní kancelář podle něj nemá šanci vědět, jakých linek a kterých přesně letů se má omezení týkat, protože o tom, jak se letadla točí na letišti, rozhoduje sama letecká společnost.

„Jediné, co nám bylo řečeno, je to, že nepocítíme nebezpečí a všichni od nás odletí v pořádku. Teď se ale objevují informace o komplikacích. Více toho nevím, ale v pondělí budeme chytřejší,“ řekla Andrea Řezníčková za společnost Invia.

„Se Smartwing budeme teprve jednat a žádné podrobné informace nemáme,“ vyjádřil se Petr Šatný ze společnosti Alexandrie.

Šéf Smartwings: Mrzí nás to. Nemůžeme za to

„Tato situace, do které se letecké společnosti a naši klienti dostali, nás velice mrzí, o to víc, že jsme jí nezavinili. Děláme maximum pro minimalizaci dopadů, které uzemnění letadel Boeing 737 MAX 8 má na náš letový provoz a cestovní plány našich cestujících, a také proto, abychom zabránili dalším případným škodám,“ uvedl šéf Smartwings Roman Vik.

Snížení kapacity na linkách Smartwings proběhne následovně: 

  • úpravou letových řádů (změny letových časů) na vybraných linkách
  • snížením počtu frekvencí u některých destinací
  • příp. dočasným pozastavením provozu některých linek

Smartwings podle mluvčí Vlaďky Dufkové nabídne v těchto případech zákazníkům, kteří budou případně dotčeni těmito změnami, překnihování na jiné lety, a v případech, kdy bude jejich let zrušen a nevyužijí možnost překnihování, vrácení peněz.

Z problémových boeingů měla být v létě třetina flotily

„Smartwings od počátku zákazu provozu letadel Boeing 737 MAX před více než třemi týdny přijala a přijímá celou řadu opatření a díky nim se podařilo z velké části zajistit náhradní řešení a dopady této mimořádné situace (vyšší moc) v maximální možné míře zmírnit,“ zmínila mluvčí společnosti.

Smartwings má ve flotile celkem sedm letadel Boeing 737 MAX 8 a dalších devět měla společnost obdržet do začátku letní sezóny. Nová letadla Boeing 737 MAX 8 tak měla v letní sezoně činit zhruba jednu třetinu flotily. Vzhledem k rozsahu dopadů, které globální „uzemnění“ letounů na naši společnost má, se tak není možné se nepříznivým efektům zcela vyhnout.

„Společnost Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případnými změnami,“ dodala Dufková.

Letadla zastavily katastrofy v Etiopii a Indonésii

Provoz letadel Boeing 737 MAX kvůli březnové nehodě v Etiopii zakázala Evropská agentura pro bezpečnost létání (EASA). Stejně reagovala i řada dalších zemí.

Letoun Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo z nich nehodu nepřežil.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nikdo neštěstí nepřežil.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Sittowa ( 5. dubna 2019 21:46 )

No co.Za bolševika se jezdilo na Slapy a na Sázavu...Dnešní rozmazlení parchanti si to už nedovedou ani představit....My jsme místo Malediv žrali na vojně schnilé brambory.

zvonik54 ( 5. dubna 2019 18:37 )

Mně osobně dovolená vůbec nevzrušuje, natož za použití dopravního éra! Protože díky sametu jsem se nedostal na dovču už do zahraničí přes 25 let! A brečim snad, že bude o triviální zájezdy boj? Nebrečim. Ať si takové dovolené strčej cestovní kanceláře šulinů do řitě a ať klidně Boeingy padají jak hrušky z oblohy. Mně osobně to vůbec neva. Já s tím nelítám a nikdy lítat nebudu, protože nejsem podnikatel, ani jeho nebo státní parazit.

victor1 ( 5. dubna 2019 18:08 )

Neměli by tedy nakupovat americké šroty Boeingy a měli by kupovat daleko bezpečnější,uvnitř pohodlnější (více prostoru) a hlavně naše evropské Airbusy.

xxxx678 ( 5. dubna 2019 17:58 )

Závidím všem, kdo, si mohou dovolit, pohodlný let...protože se mi zdá, že u těch charterových letů,jsou ta sedadla, čím víc nasekaná u sebe, že, už ty nohy, není , kam - dát. Jinak, mám ty nejlepší zkušenosti s KLM.

goral ( 5. dubna 2019 17:46 )

bohužel je to tak, co jsi napsal. A všechny známé automobilky zamlčely skutečnosti o znečišťování ozvduší, jen aby neměly ztráty, dnes zakazují lidem v Německu jezdit s nafťákama po ulicích, dělají policejní kontroly a buzerují řidiče. Odstranění chyb by stálo moc peněz a tak doporučují lidem, aby si kupovali elektromobily a dokonce jim nabídli, že s těmito auty mohou jezdit bez omezení rychlosti na silnicích, jelikož auta nevyfukují žádné splodiny, přitom nabíjení baterie trvá nejméně půl hodiny a elektroauta stojí dvojnásobek ceny, jako normální.

Zobrazit celou diskusi
Další videa