Počet nakažených spalničkami v Česku strmě stoupá. Zjistěte, jestli hrozí i vám

 • Autor: ula,ČTK - 
  28. 3. 2019
  19:30

  Hrozba spalniček stále děsí lidi v USA, Evropě i v Česku. Podle předběžných odhadů bude rok 2019 pro nás jedním z nejhorších za posledních 40 let, co se týče počtu nemocných. Mezi nakaženými jsou hlavně děti, více případů je ale i mezi třicátníky. V Praze minulý týden přibylo dalších 20 případů. Od začátku roku jde o vůbec nejvyšší týdenní nárůst. Lide  si nechávají častěji vyšetřit protilátky. Vyšetření nakázalo policistům i Policejní prezidium. Kdo je proti spalničkám imunní a kdo by se měl raději přeočkovat?

 • 1.V New Yorku nesmí neočkové děti do školy

  Úřady amerického okresu Rockland severně od New Yorku vyhlásily v úterý stav nouze kvůli spalničkám, které se šíří rychlostí nevídanou několik desítek let. Neočkovaným dětem byl zakázán vstup do škol, nákupních center a dalších veřejných prostor, informoval list The New York Times. S potenciálně smrtelnou infekční nemocí se potýkají i další americké lokality, kde je velké procento neočkovaných dětí.

  Na 6000 neočkovaných dětí nemůže od úterka chodit do škol, obchodních center, restaurací, kostelů či synagog. Zákaz, který se nevztahuje například na dětská hřiště či další otevřené prostory, potrvá 30 dní.

  Virus spalničekVirus spalniček | profimedia

 • 2.Vojtěch podmínku očkování nezruší

  V současné situaci resort zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) neuvažuje, že by zrušil podmínku očkování dětí pro přijetí do školky, jakkoli za to čelí kritice. Podle Vojtěcha zatím nebude zavedeno ani plošné očkování dospělých proti spalničkám, kterých v Česku přibývá. Řekl to na veřejném jednání k očkování v Senátu.

  „Nejsme v situaci, kdy bychom mohli podmínky uvolňovat. Pokud bychom měli proočkovanost 98 procent, tak možná,“ řekl ministr. Možná je podle něj diskuse o jednotlivých parametrech u zákazu účasti neočkovaných dětí na školách v přírodě a letních táborech.

  Ministr zdravotnictví Adam VojtěchMinistr zdravotnictví Adam Vojtěch | MICHAL PROTIVANSKÝ / CZECH NEWS Michal Protivansky / Paparazzi

 • 3.Nejvíce nemocných je v Praze

  Od počátku roku 2019 do 17. 3. 2019 bylo v Česku hlášeno onemocnění 298 osob spalničkami, z toho 279 klasifikovaných jako potvrzené a 102 případů není dosud definitivně uzavřeno. Výskyt onemocnění byl zaznamenán ve 13 krajích. Nejvíce nemocných je v Praze, kde minulý týden přibylo dalších 20 případů spalniček. Od začátku roku jde o vůbec nejvyšší týdenní nárůst, nemocných v metropoli je letos už 126.

  V Praze je nemocných 22 dětí do pěti let, 14 ve věku od šesti do 19 let, 24 osob ve věku mezi 20 a 29 roky a 55 ve věku mezi 30 a 49 roky, kterých by se mohlo týkat vymizení imunity. Nemocné děti do pěti let v naprosté většině nebyly očkované, dospělí velmi často nemají o absolvovaném očkování žádný doklad.

  Mezi nemocnými v Česku  jsou děti od jednoho do čtyř let, prudce ovšem stoupá počet nakažených ve věkových skupinách 35-44 let a 25-34 let.

  Spalničky ohrožují zejména dětiSpalničky ohrožují zejména děti | Profimedia

 • 4.Lidé si nechávají vyšetřit protilátky

  Lidé si nechávají kvůli spalničkám častěji vyšetřit protilátky. Oproti minulému roku jsou to desítky procent navíc. V dětství očkovaní dospělí totiž nemusí být před nemocí plně chráněni.

  „Dle našich zkušeností více než jedna třetina lidí se zdokumentovanou vakcinací, ať už jednou nebo dvěma dávkami vakcíny, nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek,“ uvedla v tiskové zprávě Aneta Medonosová z laboratoře Synlab.

  Lidé si proto častěji nechávají protilátky vyšetřit. „Jedná se většinou o pacienty bez doporučení lékaře za přímou úhradu. V poslední době k nám ale přichází i řada pacientů, kterým vyšetření ochranných protilátek hradí zaměstnavatelé,“ sdělil odborný ředitel EUC Laboratoří Petr Podroužek. V laboratořích Synlabu bylo loni 302 takových vyšetření, letos už přes 2200. Naočkovat se nově musí do konce dubna také zaměstnanci nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví.

  Virus spalničekVirus spalniček | Profimedia

 • 5.Vyšetřit se musí i policisté

  Policisty nechá kvůli nárůstu případů spalniček vyšetřit i Policejní prezidium.

  „Tuto problematiku v žádném případě nepodceňujeme, a proto ve spolupráci se Zdravotnickým zařízením ministerstva vnitra stanovujeme v první fázi ty nejvíce ohrožené skupiny policistů, kterých se případná nákaza spalničkami může týkat napříč celou republikou. U těchto skupin bude v nejbližší době proveden screening a následně dle jeho výsledků případné očkování,“řekl mluvčí prezidia Jozef Bocán.

  SpalničkySpalničky | Profimedia

 • 6.Jste vůči spalničkám imunní?

  • Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje, očkování je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem.
  • „V Česku se za imunní považují řádně očkované osoby se zdokumentovanou dvoudávkovou imunizací, která proběhla v souladu s českou legislativou. Do konce roku 2017 byla první dávka vakcíny aplikována od prvního dne 15. měsíce života věku dítěte a druhá za 6 až 10 měsíců po aplikaci první dávky,“ uvedla Radomíra Limberková z Národní referenční laboratoře pro zarděnky, spalničky, příušnice a parvovirus B19.
  • Za imunní osobu se považuje ta, u níž byla při laboratorním vyšetření jakoukoli metodou prokázána pozitivita IgG protilátek proti viru spalniček, a to bez ohledu na výši dosažených hodnot. Hraniční hodnota IgG protilátek se hodnotí jako negativní.
  • Osoby, které prokazatelně prožily spalničky, jsou vůči nákaze imunní. 
  • Osoby narozené před rokem 1968, před zavedením celoplošného očkování proti spalničkám, jsou také imunní.

  Novorozenec nemocný spalničkamiNovorozenec nemocný spalničkami | Profimedia

 • 7.Kdo by se měl očkovat či přeočkovat?

  „Všechny děti by měly být očkované podle platného očkovacího kalendáře v České republice. 1. dávku MMR vakcíny by měly dostat co nejdříve po dosažení 12 měsíců věku a 2. dávku co nejdříve to umožňuje náš očkovací kalendář, tedy po dosažení 4 let věku,“ řekl praktický lékař Daniel Dražan a dodal: „Dospělí by si v očkovacím průkazu nebo zdravotnické dokumentaci měli ověřit očkování 2 dávkami vakcíny a pokud očkování nejsou vůbec, jsou jen 1 dávkou a nebo to nelze zjistit, měli by se nechat doočkovat jednou dávkou MMR vakcíny.“

  Lidé se závažnými poruchami imunity (onkologická onemocnění, imunosupresivní léčba aj.) by se o své imunitě a možnosti ochrany měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Lidé narození před rokem 1968, pokud nejsou zdravotníky a nemají závažnou poruchu imunity, nemusí dělat nic,“ doplnil  Dražan.

  SpalničkySpalničky | Profimedia

 • 8.Kolik stojí vyšetření na protilátky?

  Očkování dospělého proti spalničkám není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pokud není povinné ze zákona. O potřebnosti očkování navíc může rozhodnout ošetřující lékař. V laboratořích EUC stojí vyšetření protilátek asi 450 korun. Výsledky jsou podle laboratoře Synlab známé do druhého dne, v urgentních případech do dvou hodin.

  V případě negativity IgG protilátek lze následně provést imunizaci kombinovanou očkovací látkou. Monovakcína proti viru spalniček není dostupná.

  Virus spalničekVirus spalniček | Profimedia

liskabystrouska ( 29. března 2019 17:51 )

nada.mazuc...@...v roce 1955 se ještě neockovalo proti spalnickam bylo mi pet let a je dostala ještě nebyla vakcína!...ockovalo se povinne az od roku1969!!!!!

mazliva.samicka ( 29. března 2019 06:47 )

Tomu říkám flusání do vlastní tváře....A co čmoudi.co vyrostli v kozích chlívek...a..zaplevelujou celou Evropu....to ti nevadí..Myslíš že jsou očkovaný?

ivoadller ( 29. března 2019 06:45 )

Pravda a láska v akci. Tyhle svinmstrava byly dávno pryč a s nástupem nových pořádků a s tím souvisejícího bordelu, se vrací.

monpetitloup ( 29. března 2019 01:01 )

Počítám dobře, že pokud je v Čechách nakaženo spalničkami přibližně 300 osob a máme přibližně 10 mil obyvatel, pak incidence je 300/10,000,000 = 0,00003 = 3 setiny jednoho promile? Např.v r.2017 bylo hlášeno celkem 505 nakažených tuberkulózou, tedy mnohem víc, včetně několika s multirezistentní formou, a vyvolává se panika?

monpetitloup ( 29. března 2019 00:32 )

,,Osoby narozené před rokem 1968, před zavedením celoplošného očkování proti spalničkám, jsou také imunní." Aha - chápu to dobře, že jednak nezemřeli a jednak jsou celoživotně imunní díky přirozenému a bezproblémovému prodělání spalniček v dětství,čili nemusí se už bát prý těžšího a kvůli reziduálnímu vlivu očkování někdy i atypického průběhu u dospělých po vyvanutí vakcíny a nemusí se tudíž přeočkovat další dávkou adjuvans, včetně hliníku, formaldehydu apod.?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud