Jaro odhaluje „vybílené chaty“, zloději si nakradli 26 milionů. Víme, jak se bránit

Autor: Nikola Forejtová - 
14. 4. 2019
05:20

Vylomený zámek, vybílená stodola i chata – to je obrázek, který čeká v tomto období na stovky majitelů letních rekreačních objektů, kteří se vydají „odzimovávat“. V loňském roce se zloději napakovali v 1 305 staveních, přičemž škoda přesáhla 26 milionů korun. Na nejvíce škod se přitom přijde právě na jaře, kdy končí „lupičská sezóna“ a začíná ta výletní. Lapkové se ale nestydí krást i v létě, když je chata zaujme. Blesk Zprávy zjišťovaly, jak těmto nepříjemným událostem předcházet.

Jaro už pomalu vystrkuje růžky a sníh odkrývá první sněženky, ale i rozbité zámky. Není totiž výjimkou, že řada majitelů chat dorazí ke svému pozemku po zimní sezóně a zjistí, že už tu byl někdo před nimi a vzal všechno, co dokázal unést.

V loňském roce řešila Policie ČR 1 305 obdobných případů, z nichž bylo objasněno jen necelých 30 %, jak ukazuje statistika. U 300 zadržených šlo o lapky recidivisty, kteří už soukromé objekty někdy vykradli. S velkým odstupem se po opakovaně trestaných do objektů vloupávají nezletilí, mladiství, cizinci a opilci. Zloději si během řádění přišli na více jak 26 milionů.

V roce 2018 dopadli policisté z Hodonínska  zloděje (55), který vykradl 10 chat. Soud ho pustil na svobodu.V roce 2018 dopadli policisté z Hodonínska zloděje (55), který vykradl 10 chat. Soud ho pustil na svobodu. | Policie ČR

Jak se před podobnými nenechavci bránit? Každý chalupář by si měl před opuštěním objektu v první řadě vždy pohlídat, jestli má uzavřená všechna okna, dveře i verandu. „Rekreační objekty navštěvujte pravidelně, i v zimě. Uklizený sníh nebo posekaná zahrada vyvolává dojem neustále kontroly,“ radí policistka Eva Prachařová. 

Zámek nestačí, zloději stačí pár vteřin

Základem by měly být i moderní technologie a elektronické zabezpečení. Na tom se shoduje policie i experti z bezpečnostních agentur„Doporučujeme objekt zabezpečit certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky a pro vyšší standard využít elektronickou ochranu - případně se připojit na pult centralizované ochrany (PCO), doporučuje Prachařová.

Mechanické zábranné prostředky mohou prý zloděje odradit, zpomalit nebo alespoň ochrání část majetku. Může se jednat o zabezpečené dveře, trezory, cylindrické vložky na zámky a podobně.

Zkušenému a profesionálnímu zloději přitom stačí na vniknutí do objektu několik vteřin. Jednoduchý zámek zvládne do dvou minut otevřít i amatér, na visací zámek kolikrát stačí i malá bruska nebo štípačky. Oblíbenou metodou je prolomení zámku pomocí speciálního vyklepávacího klíče.

Ani zpevněné bezpečnostní dveře ale nemusí zloděje zastavit. Především na podzim a v zimě, kdy jsou letní rekreační chatky opuštěné, se lupiči nezdráhají rozbít okno – doporučují se tak i mříže, které trvá hodiny přeřezat. Přílišný hluk nebo dlouhá doba strávená u objektu je pro zloděje nevýhodná, může je spatřit svědek nebo hlídkující policista.

„Policie navyšuje kontroly u opuštěných rekreačních středisek především na podzim, kdy zůstávají chaty bez dozoru. V létě ke krádežím taktéž dochází, ale v menší míře,“ prozradila Blesk Zprávám mluvčí Policie ČR Eva Kropáčová a doporučuje, aby si lidé svůj majetek chránili elektronickým zařízením nebo se alespoň propojili s bezpečnostním systémem policie nebo bezpečnostních agentur, které dokáží k chatě přijet i do devíti minut.

Policie totiž nemá povinnost nepřetržitě hlídat soukromé objekty. „Strážníci obecní policie nejsou oprávněni v době svého zaměstnání provádět nepřetržitou ostrahu majetku fyzických a právnických osob na komerčním základě,“ upozorňuje například dokument ministerstva vnitra k povinnostem policie k soukromníkům a k pultu centralizované ochrany. 

Expert: kamera je k ničemu

Kvalitní elektronická ochrana, kterou si můžeme nechat zajistit profesionálem, je pak o něco vyšší úroveň. „Lidé to nechtějí, protože si myslí, že si tam dají mříže a lepší dveře, ale pak zapomenou zavřít vikýř. Elektronický systém je na podobné věci upozorní. Dá jim zprávu, ať se vrátí a chybu napraví,“ vysvětluje prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb ČR Jiří Kameník.

Samotné kamery jsou podle něj k ničemu. „Kamery jsou na nic, nic nehlídají a jen špiónují. Většinou se instalují čidla, ať už pohybová nebo kouřová, která upozorní na různé druhy nebezpečí s ohledem na prostor,“ vysvětluje expert, jak nejlépe si zabezpečit chatu.

Kamery jsou podle experta k ničemu, nic neuhlídají jenom špiónují. Mohou ale poskytnout obraz pachatele a některé z nich může kamera i postrašitKamery jsou podle experta k ničemu, nic neuhlídají jenom špiónují. Mohou ale poskytnout obraz pachatele a některé z nich může kamera i postrašit | Jiří Rubeš

Někteří lidé argumentují, že bezpečností opatření stojí moc peněz, to je ale podle Kameníka hloupost. „Jestliže mám chalupu za několik stovek tisíc, tak je v porovnání s cenou chaty a jejího příslušenství bezpečností opatření levnou záležitostí. Může to stát jednorázově i 20 000, a to už to bude špígl nígl opatření. Měsíčně pak majitel zaplatí asi 400 korun,“ dodává.

Kromě samotné chaty by si měli lidé dávat pozor i na stodoly, garáže a kůlny. „Platí, že co nechceme, aby nám ukradli, by mělo být dobře zakryto a nemělo by to být vidět pohledem z okna nebo klíčovou dírkou,“ doplňuje Martin Tchoř ze společnosti Topoz.

„Vyplatí se i mít dobré vztahy se sousedy,“ míní dále Tchoř.  „Mohou vás informovat o pohybu podezřelých osob nebo krádežích v okolí. Ochotný soused může také příležitostně projít okolí pozemku a chatu ze všech stran zkontrolovat,“ dodává. 

Pokud už ke krádeži došlo, doporučují policisté, aby člověk do objektu vůbec nevstupoval, aby nepoškodil stopy.

O ceně chalup čtěte ZDE

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 14. dubna 2019 15:40 )

"VSECI KRADNU" a cim dal viacej

PPP150W ( 14. dubna 2019 13:24 )

Kamera je velkým pomocníkem v součinnosti s EZS systémem. Samozřejmým předpokladem je umístění datového úložiště systému CCTV na těžko zjistitelné místo a když to jen trochu jde, ztak mít systém připojený on-line k internetu. Kamera bez EZS s recordérem v poličce v obýváku je opravdu k ničemu. Stane se totiž obvykle kořistí zloděje.

PPP150W ( 14. dubna 2019 13:19 )

Pravdou je, že Jablotron je jedna z nejdražších variant, stejně jako např Paradox. Dobrý systém EZS s přenosem zpráv k majiteli či na PCO agentury, či policie však není zcela levná záležitost, pokud se nebudeme bavit o čínských shitech, které trpí na falešné poplachy, jsou snadno zarušitelné a jejich spolehlivost je tristní. Do 10 000,-Kč se dá vejít nákupem materiálu a svépomocnou montáží. Záleží samozřejmě na počtu pohybových čidel, jejich druhu (PIR, MW, popř. Dual PIR+MW), počtu klávesnic, počtu požárních čidel, počtu magnetů, počtu tříštivých čidel....Každopádně pořízení kvalitního EZS včetně montáže firmou disponující licencí a oprávněním TIČR neboť toto je u tohoto druhu podnikání nutností, na 20 000,-Kč spíš začíná, než že by to bylo špíglnígl. Dobrou volbou je kupř. zařízení Satel. Na vše mají certifikát a ceny jsou násobně nižší než např. Jablotron. Navíc nedělají ofuky s nákupem komponentů jako Jablotron, takže trochu zručnější chalupář si to nainstaluje a naedituje i sám.

hujer.z.blesku ( 14. dubna 2019 08:24 )

Jsou i levnější varianty, plně funkční a plně dostačující. S kompletním zajištěním domku a samostatně stojící garáže jsem se vešel do 10000 Kč. (ústředna, pohybová čidla, kouřové detektory, otřesová čidla a pod. Na trhu je toho spousta a v dnešní době už opravdu dostupné skoro pro každého.

ma-ka ( 14. dubna 2019 07:43 )

Jestli neni problem z velké části v tom, ze jeden, co vykrade 10!!chat neni ani idsouzen? Prostě ho pustí? Jak to???? A pc vůbec poušti ty recidivisty, je jasné, co budou dělat znovu... Vezeni taky nema byt rekreace s kroužkama a lepsi stravou nez si muzou dovolit rodiny s dětma a důchodci venku, ale tezka prsce v kamenolomu, k jídlu chléb a vodu, v neděli brambory, maso a zelenina jen pri plnění nad plan a dpbrem chivanz.

Zobrazit celou diskusi
Další videa