Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Policie ho neprávem 14krát střelila do břicha. Po 24 letech vysoudil 150 tisíc

Autor: ČTK, FiM - 
5. března 2019
08:23

Ministerstvo vnitra musí zaplatit jako odškodné 150 000 korun Fehimu Hanušovi, kterého v roce 1995 policisté při zásahu několikrát postřelili. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, uvedl server Aktuálně.cz. Hanuša původně žádal desítky milionů korun za škodu na zdraví i za ztrátu podnikání.

„Je to absolutně směšná suma,“ sdělil serveru advokát Petr Dvořák. Je připraven podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ministerstvo se už v minulosti muselo za zákrok omluvit, soudy pravomocně rozhodly, že byl nezákonný. Vnitro s tím stále nesouhlasí, peníze ale Hanušovi pošle. „Nebyl porušen zákon, na tom trváme, prostě nebyl,“ uvedla právní zástupkyně ministerstva Zuzana Rejmanová.

Hanušu policisté postřelili v Chlustině na Berounsku v prosinci 1995. Podezřívali jej z brutálního znásilnění mladé ženy; ta však byla při vyšetřování označena za nedůvěryhodnou a státní zástupce obvinění proti Hanušovi stáhl. Když policejní zásahová jednotka vnikla na Hanušův pozemek, muž si údajně myslel, že jde o přepadení, proto prý vytáhl legálně drženou pistoli, aby bránil sebe i rodinu. V následné přestřelce skončilo v jeho těle 14 střelných projektilů.

V roce 1998 se Hanuša se svým synem Fatmirem dostali u Letkova na Plzeňsku do další přestřelky s policisty. Hlídka je pronásledovala kvůli podezření z obchodu se zbraněmi. Jednoho policistu zastřelili, dalšího zranili. Za to jim soud v roce 2000 vyměřil 25 a 14 let vězení. Od té doby Hanuša několikrát žádal o obnovu procesu, nicméně jeho návrh soud vždy zamítl.

Martin Frantiek Hjek ( 5. března 2019 12:38 )

Dal jsme jen policejní stát, co chceme??? Máme to, co si zasloužíme.

mandat ( 5. března 2019 09:53 )

Smesna castka, to dostavaji kriminalni migranti pri vyhosteni z Nemecka mnohem vic penez a to jeste v EU.

Zobrazit celou diskusi
Další videa