Kožešinové farmy skončily, odškodnění nikde. Majitelé hrozí Ústavním soudem

Autor: ČTK - 
12. 2. 2019
07:44

 Ve všech devíti ještě loni fungujících kožešinových farmách byl ukončen chov, jak ke konci ledna nařídil zákon. Zjistili to veterináři, kteří farmy zkontrolovali, oznámil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Majitel největší tuzemské kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek řekl ČTK, že se dále bude snažit o novelu zákona, který chov zakázal, případně podá stížnost k Ústavnímu soudu. Státní kompenzace za uzavřené chovy dosud nejsou stanovené.

„Na základě provedených kontrol lze konstatovat, že všechny chovy kožešinových zvířat byly skutečně ukončeny tak, jak nařizoval zákon. Ve dvou případech si chovatelé ponechali dvojici zvířat, která budou dále chovat nekomerčně coby zvířata vyžadující zvláštní péči se všemi povinnostmi, které se s tím pojí,“ řekl ČTK Majer.

Vojtíšek, který farmu provozoval 26 let a choval zhruba 15 tisíc norků, ukončil provoz farmy na konci loňského roku. „Chovy jsme ukončili, koncem loňského roku už na farmě žádná zvířata nebyla. Uvidíme, jaký bude další posun. Budu dělat všechno pro to, aby nastala stran zákazu změna. V zemích, kde zákaz byl, bylo přechodné období nebo adekvátní kompenzace, u nás nenastalo ani jedno, ani druhé,“ řekl. Podle něj by adekvátní kompenzace i za inovace farmy měla být kolem 6000 korun za zvíře.

Jak budou chovatelé kompenzováni, zatím není jasné. Evropská komise nenotifikovala vyhlášku, podle níž by měli peníze získat, sdělilo ČTK už dříve ministerstvo zemědělství. Podle mluvčího úřadu Vojtěcha Bílého tato informace stále platí. „Konečné stanovisko EK k souladu kompenzací s pravidly EU očekáváme v příštích dnech,“ dodal mluvčí. Pokud komise vyhlášku notifikuje, je ministerstvo připravené letos náhrady vyplácet.

Bílý zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu. Norma přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let.

Zatímco ochránci zvířat přijetí novely v roce 2017 vítali, provozovatelé farem poukazovali na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. Novela zakazuje „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.

Video Záběry zvířat držených v klecích na českých kožešinových farmách - OBRAZ Obránci zvířat - obrancizvirat.cz
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
liskabystrouska ( 13. února 2019 10:59 )

Jaké odškodnění proboha ,nahrabali si vic nez dost na tech ubohých zvířatech!!! Do kriminalu s nima!

jardahl87 ( 12. února 2019 20:26 )

Tak to je prúser !! Kožešiny "Strnad" v Kolíně,příjdou o kšefty ! To je ale "neštěstí" viď ty *** Strnadú ???

tomik007 ( 12. února 2019 12:28 )

Brzy EU zakaze i maso

liskabystrouska ( 12. února 2019 11:04 )

tato zvířata nejsou na jídlo a tvoji potomci at si koupi umelou kožešinu

ford ( 12. února 2019 08:52 )

TetaJourová ví jak podojit stát. Vymámila 3 miliony na zničený neexistující kšeft. Měli by se jí zeptat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa