Senioři přestávají zvládat péči o staré rodiče. Problém v Česku narůstá

Autor: bud - 
11. února 2019
05:55

Místo vytouženého odpočinku je v důchodu čeká stres a vyčerpávající starost o vlastní staré rodiče. Pro stále víc Čechů to začíná být realitou. Délka dožití se v zemi prodlužuje a starost o lidi nad 80 let častěji dopadá právě na jejich potomky. Upozornila na to seniorská organizace Elpida, podle které na její infolinku volá víc a víc lidí, kteří si s nečekanými komplikacemi nevědí rady.

V Česku se dosud skloňoval jako rostoucí fenomén takzvané sendvičové generace, kdy se lidé musí starat nejen o své děti, ale zároveň pečovat také o své stárnoucí rodiče. To je náročné finančně i z pohledu organizace času.

Jenže jak populace stárne, objevuje se problém v tuzemsku doposud spíše neznámý – péče o vlastní rodiče v době, kdy už lidé začínají mít potíže sami se sebou. Upozorňuje na to Kateřina Bohatá ze seniorské organizace Elpida. „Objevují se situace, když jsou pečující lidé sami senioři v důchodovém věku a starají se o své rodiče, kteří už jsou v seniu, je jim tedy 80 let a více,“ řekla pro Blesk Zprávy.

Namáhavá péče a spánek „na jedno ucho“

Elpida tento trend zaznamenala v rámci své telefonní linky pro seniory. V posledním roce tam výrazně vzrostl počet dotazů právě seniorů, kteří řeší potíže se svými velmi starými rodiči. „Ta péče je pro ně obrovsky namáhavá, protože už oni sami zaznamenávají nějaký úbytek psychických a fyzických sil a sami potřebují nějakou podporu. A teď se ocitnou v roli někoho, kdo musí být 24 hodin denně k dispozici a být v pohotovosti. Pak spí na jedno ucho,“ popsala Bohatá.

Situace se podle ní začíná komplikovat zpravidla velmi náhle a rodiny na to nejsou připraveny. „Volají ve chvíli, kdy se stala nějaká změna, třeba když se zhoršil zdravotní stav nebo došlo k úrazu, a ten senior přišel o samostatnost. Najít nějaké zařízení nebo vyřešit tuto situaci nárazově je složité,“ vysvětlila Bohatá s tím, že pracovníci linky často radí třeba ohledně financí nebo pečovatelských služeb.

„Lidé třeba neví, jak si zařídit příspěvek na péči. Novinkou v systému je také nárok na dlouhodobé ošetřovné, ale řada lidí neví, že je žádost potřeba podat ještě po dobu hospitalizace,“ doplnila.

Video Miliony starců smetou Česko. Expertka radí: „Přeškolme seniory na gerontologické asistenty“ - David Budai, Lukáš Červený, Pavel Kříž

Seniorská organizace: Stát musí zakročit

V následujících desítkách let bude česká společnosti rychle stárnout a třetinu populace budou v podstatě tvořit senioři. Podobné situace tak budou mnohem častěji a podle ředitele organizace Jiřího Hraběte bude potřeba, aby na to stát zareagoval. Chybí například dostatek informací i úlev pro pečující.

„Je potřeba zavést opatření v několika rovinách, například daňové odpočty pro lidi, kteří pečují, změnit podmínky v práci tak, aby člověk mohl část pracovního dne strávit péčí o blízkého člověka. Aby se lidé nevystavovali riziku, že kvůli péči přijdou o zaměstnání,“ řekl Hrabě a dodal, že stát nedokáže naplno přebrat roli pečovatele pro všechny staré lidi.

Dnes je ve starobním důchodu přibližně 2,4 milionu Čechů, za 10 let už to možná bude až o milion více. Zatímco nyní je ve věku nad 65 let přibližně každý pátý obyvatel, v polovině století to bude už každý třetí, ukazují odhady Českého statistického úřadu. Zásadní bude i to, že ve 30. letech se do seniorského věku dostanou silné ročníky z éry socialismu, takzvané Husákovy děti.

Elpida připravila speciální Desatero pečujícího, kde lze najít užitečné informace pro ty, kteří se v této roli ocitli poprvé.

Video „Česko stárne a města nejsou připravena,“ varuje expert Hrabě. Chybí lavičky i nízkopodlažní MHD - David Budai, Aleš Brunclík

liskabystrouska ( 13. února 2019 16:51 )

dvix ..a rodice snad taky mají duchod ne???Když oni mají porad malo nenazrani duchodci

dajka123 ( 12. února 2019 06:43 )

Zase nějaký ingenýr přes dirkovanou matematiku. Vyvedu tě z omylu LDN- má omezený pobyt, tam nemůžeš být až dokonce x-let jako v DD, hospici. "O délce hospitalizace v LDN a jejím ukončení rozhoduje ošetřující lékař a primář oddělení." DD důchodců jsou přeplněné , v domovech pro seniory se platí v tom, který je u nás přes 18 000kč/měs.+ příspěvek na péči. Průměrný starobní důchod v loňském roce byl 11 784 Kč. Umíš si to spočítat?

dajka123 ( 11. února 2019 20:05 )

Už po přečtení tvého 1. příspěvků je jasné, že vůbec nevíš co to nějaký příspěvek na péči je ani to, kde se o něj žádá. Protože 1.st je 880kč, 2.-4400kc, 3.-8800kc, 4.-13200. Sorry příspěvek na péči ve výši 2000kč neexistuje.

tomik007 ( 11. února 2019 15:55 )

V CZOBOLANDE to bude jesce horsi - anzto vetsinu mladochu maju v Praglu

agfor ( 11. února 2019 15:21 )

Copak senioři, ti mají aspoň svůj důchod, ale co ti mladší, kteří ještě musí dřít na tuto otrokářskou a rasistickou republiku ? Ti musejí zůstat z práce doma a, na rozdíl od cikánů, nedostanou nic.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud