Češi žijí déle, ale „bonusové“ roky jen marodí: Demografka má vysvětlení

Autor: David Budai - 
11. prosince 2018
05:45

Češi dnes žijí v průměru o dva roky kratší dobu než běžný Evropan a za nejlepšími státy „zaostávají“ dokonce o čtyři až pět let. Zásadní potíž je navíc v tom, že i přes rostoucí věk do dožití si lidé v Česku stáří příliš neužívají a mnohem delší dobu žijí v nemoci. „Od 60. let minulého století máme stejnou délku ve zdraví, ale více času strávíme v nemocnicích nebo pečovatelských domech,“ upozorňuje demografka Dana Hübelová. A do značné míry si za to Češi mohou sami.

Statistiky fascinují stále rostoucí čísla dožití mužů i žen. Od začátku 90. let se délka života v Česku protáhla o šest až sedm let a dnes se ženy průměrně dožívají 82,1 roků a muži 76,2 roků. Bohužel to ale neznamená, že by si lidé užívali delší klidný důchod. Naopak, mnohem více času stráví v péči lékařů.

Dana Hübelová, vedoucí Ústavu demografie a aplikované statistiky na brněnské Mendelově univerzitě, upozorňuje, že od 60. let se délka života ve zdraví a různých obtíží prakticky vůbec nezměnila. Ve zdraví ženy v Česku běžně prožijí kolem 62 let, muži pak 60 let.

„Přestože muži žijí v průměru kratší dobu než ženy, počet let prožitých v dobrém zdraví je u nich téměř stejný jako u žen, a to pro všechny použité ukazatele. Ženy prožijí v porovnání s muži delší část svého života ve špatném zdraví s větší pravděpodobností výskytu vážnějších zdravotních problémů,“ vysvětluje Hübelová. Dodává, že 65letí muži stráví bez zdravotních omezení běžných činností 54% zbývajícího života, naproti tomu 65leté ženy jen 45 % zbývajícího života.

Většina Evropy je na tom lépe

Naproti tomu ve vyspělejších zemích roste jak délka dožití, tak délka zdravého života. Velké srovnání zemí EU z roku 2009 ukázalo, že lépe než Česko je na tom v tomto ohledu 20 států. Kratší život ve zdraví mají hlavně východní a postkomunistické země: Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko.

Video Dnes děláme operace, které byly dříve sci-fi, říká transplantační chirurg Jiří Froněk - David Budai, Lukáš Červený

Podle expertky si za to Češi mohou do značné míry sami, protože tuzemská zdravotní péče, proočkovanost i screeningové programy jsou na velmi vysoké úrovni. „Je to spíše společenský problém, který je daný vnímáním významu zdraví a individuální péče o své vlastní zdraví,“ říká.

Spotřeba alkoholu v Česku je vysoká.Spotřeba alkoholu v Česku je vysoká. | Archiv D. Hübelové

„To asi neovlivní ani „cukrovinková vyhláška“ nebo omezení kouření v restauracích, když jen reklama je plná „útoků“ na děti ve smyslu „šťastná rodina se rovná cukrovinky nebo slazené nápoje“ a na dospívající ve smyslu „užívání si života rovná se alkoholický nápoj“,“ myslí si Hübelová.

Podceňování prevence, alkohol

Češi také nedostatečně řeší prevenci a zdravý životní styl, protože jsou zvyklí, že při onemocnění dostanou u lékaře bezplatnou péči a levné léky, což v některých zemích není pravidlem. „Neléčím tedy často příčinu, například málo pohybu, nadváhu, nevhodnou stravu, kouření nebo konzumaci alkoholu, ale až důsledek,“ upozorňuje demografka.

A nepřímo k současnému stavu přispívá také horší ekonomicko-životní situace a nižší platy. „Nemám-li dostatek financí, nemohu se kvalitně stravovat, aktivně trávit volný čas,“ dodává Hübelová s tím, že to je běžné právě v méně rozvinutých východních zemích. Jako příklad uvádí Švédsko, kde lidé za rok sní v průměru o 60 kilogramů zeleniny více než Češi a vykouří polovinu cigaret.

Video Lékařka o obezitě: Tlustí Češi často marodí, hrozí jim cukrovka i rakovina - David Budai, Lukáš Červený

doktormediciny ( 10. února 2019 10:33 )

 Tady s temi levnymi leky se snad autor/ka/ trochu upisuje. Mam leky na vadny zrak, kapky stoji asi 400 Kc mesicne, tablety s luteinem/ kvuli ocim/ srtooji temer 400 korun take.Pojistovnou to hrazeno neni

dvorece ( 10. února 2019 08:32 )

Pletete si pojmy s dojmy. Není to o lepší zdravotní péči, ale o tom, že za 30 let věda zase pokročila...Pokročila by i za komunistů a nejsem bolšánka. Co je ale tristní, je vysoký výskyt rakoviny střev. Zemřelo mi na ni 6 sourozenců a vinu dávám skutečnosti, že u nás kvalitní jídlo nelze koupit, pokud se domníváte, že je kvalitní, tak je stejně šizené a vy jste podvedeni. Takže až tady bude možnost zdravého jídla, že nebude plné šmejdů, chemie, náhražek horších jak za války, narod se začne uzdravovat.

jana999 ( 11. prosince 2018 13:38 )

to bych trochu opanovala, moje babička narozená ještě za Rakouzska-Uherska se dožila 106 a nemocná byla až od té stovky, její dcery se dežili 90tky a dnes umírají na rakovinu už 40 cátnice, takže věk dožití se spíš snižuje. Nevím, které státy jsou ty lepší ale poprvé u mladých lidí kolem 50 tky jsem se setkala v NSR

Monikay ( 11. prosince 2018 09:47 )

můžeme to brát i tak, že teď je ve stáří ještě generace, která si zdravější životní styl nestihla zavést... zlepšila se opravdu i zdravotní péče, když si vzpomenu na metody např. při infarktu před 20 lety a nyní....

priserka ( 11. prosince 2018 09:20 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud