Pátek 23. července 2021
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Oblačno 26°C

Vánoční kalorická bomba: 10 rad lékařky jak zkrotit žaludek, žáhu i žlučník

 • Autor: Nikola Forejtová - 
  28. 12. 2018
  05:20

  Čech během svátků ztloustne i tři kila, kromě nadváhy nám ale žaludek vrátí hodování i jiným způsobem. Přejídáním a skladbou jídel si můžeme přivodit pálení žáhy, žlučníkovou koliku, zácpu, nadýmání, vředy, hemeroidy a průjem. Například žlučník je citlivý mj. na tučné maso, žloutky, ořechy a vaječný koňak aneb přesně na ty potraviny, které jsou sváteční hostinou protkané. Lékařka Alena Velátová uvádí pro Blesk Zprávy rady, jak zkrotit rozbouřený žaludek po vánočním hodování.

 • 1.Netučná hladovka

  Zní to jako často omílaná rada snad na všechny potíže, ale žlučník i střeva vám poděkují. „Je důležité omezit tučné a mastné,“ upozorňuje Velátová. „Vánoce jsou samozřejmě obdobím, kdy se potíže spojené se zažíváním objevují častěji, to mohu potvrdit i z osobní zkušenosti několikaletého působení na lékařské pohotovostní službě. Ta naše česká obvyklá vánoční strava (tučná, smažená, spousta sladkého) spojená s nárazovým přejídáním si o následné potíže přímo říká, konstatuje lékařka.

  Pozor bychom si tak měli dát na velmi tučná, kořeněná a slaná jídla, kam se řadí například kachna, uzené maso, česnek a smažené potraviny. Při opakovaném hříchu obžerství nám totiž tyto potraviny mohou pořádně zavařit. Nejenže se nám pomstí střeva zácpou nebo průjmem, ale ozve se právě i žlučník.

  „Stres je také neřád a dokáže způsobit i nesprávnou funkci (dyskinézu) žlučových cest. Velmi zjednodušeně – správně to funguje tak, že se při stahu žlučníku uvolní svěrač žlučovodu u jeho ústí do střeva. Pokud jsou stahy nekoordinované, dochází k zvýšení tlaku ve žlučových cestách a k bolestem,“ vysvětluje Velátová. Žlučníková kolika se pak projevuje silnou a intenzivní bolestí v pravém podžebří, zvracením, pocením a v extrémních případech nám i zežloutne kůže.

  Vylitá žluč prostě není nic příjemného a při podceňování příznaků nás může sváteční kachnička dostat až pod nůž chirurga. Při problému se žlučníkem se doporučuje nejenom nejíst tučné a slané, ale také při záchvatu držet alespoň 24 hodin dietu, ne-li přímo hladovku. 

 • 2.Heřmánková záchrana

  První radou, ať už babskou, nebo lékařskou, je heřmánek. Bíložlutá kytička zklidňuje žaludek, pomáhá od pálení žáhy a je vhodné ji pít i během diety způsobené žlučníkovým záchvatem. Látky obsažené v této univerzální léčivé bylině uvolňují křeče, tiší bolest a jsou účinné i proti některým druhům stafylokoka a streptokoka.

  Při většině zažívacích obtíží je vhodná krátkodobá dieta až hladovka, ta zvlášť u těch žlučníkových obtíží, k pití heřmánkový nebo mátový čaj, dobrá je i čekanka nebo ostropestřec, upozorňuje Velátová a dodává, že člověk musí k babským radám přistupovat opatrně. „Raději bych se do nich příliš nepouštěla, hodně lidí má neuvěřitelnou schopnost vybrat si z textu vždycky tu největší pitomost, a nejen, že jí uvěří, ale šíří ji dál a páchají tím nenapravitelné škody. Stejně tak z pro mě nepochopitelných důvodů věří víc tomu, co řekla sousedka nebo kamarádka, než radě od doktora,“ míní. 

  Heřmánek je univerzálním léčivem pro žaludeční obtíže. Heřmánek je univerzálním léčivem pro žaludeční obtíže. | Profimedia

 • 3.Bylinky a léky

  Kromě heřmánku se z bylinek doporučuje také řepík lékařský, zemežluč okolíkatá a meduňka lékařská. Všechny jmenované bylinky seženete v sušené podobě nebo jako ingredienci v prodávaných bylinných čajích volně v lékárně. Co se týče zemežluči, tam je její shánění obtížnější, protože aby tento fialový kvítek vyrašil, potřebuje čistou půdu. Navíc je potřeba regulovat množství při louhování této rostlinky, jelikož je hodně hořkou bylinkou. Všechny zklidňují žaludek, střeva i žluč.

  „V zásadě je ale potřeba rozlišit, jestli se jedná o akutní obtíže, nebo problémy chronické. U mírnějších akutních potíží není nutné rovnou lékařské vyšetření, postačí dieta, klid, případně užití volně prodejných přípravků z lékárny – lékárníci jistě dostatečně kvalifikovaně poradí,“ a dodává, že pokud bolesti trvají a objeví se krev ve stolici, velké křeče nebo úplná zástava střevní činnosti, je potřeba neodkladně vyhledat lékaře. 

  Co se týče léků, tak rozšířenou léčbou na žáhu je například tabletka Rennie, kterou dokáže zastoupit i kloktaná jedlá soda. Oblíbeným přípravkem na průjem je pak například Smecta a na žlučník pomáhají hořčíkové tablety. Léky jsou ale pro každého člověka individuální záležitostí.

  Na průjem existuje řada léků. Na průjem existuje řada léků. | Profimedia

 • 4.Studené, nebo teplé obklady?

  Léčivý účinek mají samozřejmě obklady. „Na žlučníkový záchvat pomáhá kromě hladovky také studený obklad v místě největší bolesti. Nejčastěji se bolest projevuje v pravém podžebří, kde se žlučník schovává u jater,“ vyjádřila se Velátová. Studený obklad je první pomocí při žlučníkovém záchvatu, lékaři se ale shodují, že pokud bolest neustoupí, člověk by neměl váhat navštívit lékaře.

  Co se týče teplých obkladů, po těch by měl člověk sáhnout při nadýmání a při menstruačních bolestech. Teplé obklady totiž podporují prokrvování, zatímco ty studené zmírňují otoky a pomáhají znecitlivovat poškozenou a bolavou tkáň. „Obklady, ať už teplé, nebo studené, se nesmí pokládat přímo na kůži. Proto je důležité mokrý ručník ještě zabalit do látky nebo igelitu,“ dodává lékařka.

  Člověk musí vědět příčinu bolesti a podle toho volit obklad. Člověk musí vědět příčinu bolesti a podle toho volit obklad. | shutterstock.com

 • 5.S rýží ke štěstí

  Rýže je osvědčenou metodou při průjmu a střevních nemocech. Stejně jako bílé pečivo zklidňuje podrážděný žaludek. Dále napomáhá dávat stolici objem. Obsahuje až 10 % vlákniny, která jakožto nestravitelná složka napomáhá pohybu ve střevě a navozuje pocit sytosti. Pokud nedokážete pozřít rýži samotnou, není problém ji dochutit trochou bylinek, jako je třeba máta, která taktéž pomáhá při střevních obtížích.

  Rýže by se měla jíst při těžších žaludečních obtížích, nedráždí totiž žaludek. Rýže by se měla jíst při těžších žaludečních obtížích, nedráždí totiž žaludek. | iStock.com

 • 6.Vláknina záchranou

  Vláknina. Tajemné slovo, které nám doporučují snad všichni lékaři, když máme problém se zažíváním. Nejvíce nám tato složka potravin pomáhá především při zácpě. Dělíme ji na rozpustnou a nerozpustnou. Ta rozpustná bobtná a absorbuje vodu, jako to dělá i výše zmíněná rýže. Dodává tak pocit nasycení a je zdrojem energie. Nerozpustná pak pouze zvětšuje objem obsahu a urychluje pohyb ve střevě, kde mimo jiné i naředí odpadní látky, které vznikly při trávení.

  Zdrojem vlákniny je pak například rýže, obilné vločky, švestky, sušené meruňky a ořechy. Přebytek těchto potravin ale může zase podráždit žlučník nebo způsobit nadýmání, proto je dobré vše konzumovat přiměřeně.

 • 7.Mléko přátelským mikroorganismem

  Zakysané mléčné výrobky a bílý neslazený jogurt nepomáhají jen v reklamních spotech. Pokud nebudeme mléčný výrobek kombinovat s více surovinami, poskytnou nám vápník, fosfor, hořčík atd. Podmáslí a kysané výrobky jsou plné přátelských mikroorganismů, které pomáhají zdravému chodu střev. Při průjmu ale na mléčné výrobky pozor, taková smetana, zrající sýr nebo kravské mléko by vás mohly pořádně prohnat. 

  Při pálení žáhy lze použít jedlou sodu, mléko nebo jogurt, tvaroh. A samozřejmě následná úprava životosprávy,“ doplňuje lékařka léčivé účinky mléčných výrobků, ale také upozorňuje na možná rizika. Určitě nepodávat při nesnášenlivosti a alergii, opatrně při nemocech dýchacích cest – zahleňuje a zhoršuje vykašlávání, a určitě ne při užívání antibiotik,“ dodává. 

  Pozor na potraviny, které se tváří jako light! Pozor na potraviny, které se tváří jako light! | Shutterstock.com

 • 8.Ovoce jen s mírou

  Borůvky, maliny, jablka a banán. Tyto plody vám dodají mnoho vitaminů a čistí střeva od parazitů. Maliny navíc podporují vylučování žluči. Vhodné je ale ovoce spíše omezit, především ta nadýmavá a kyselá, jako jsou hrušky, třešně, hrozny, kiwi a rybíz. Švestky a fíky nejsou vhodné při průjmu, naopak pomůžou při zácpě.

  Sušené švestky pomáhají při zácpě, při jiných obtížích je lékaři nedoporučují. Sušené švestky pomáhají při zácpě, při jiných obtížích je lékaři nedoporučují. | Shutterstock.com

 • 9.Coca-cola nejen na kocovinu

  Oblíbený sladký nápoj byl původně vytvořen jako energetický nápoj s příměsí kokainu. Také se používal jako lék na žaludeční obtíže. Obsahuje totiž kyselinu fosforečnou, která může zpomalit růst bakterií ve střevech. Ačkoliv to může být překvapením, cola je rychlým a lehce vstřebatelným zdrojem energie a fosforu, tudíž v malých dávkách opravdu může pomoci při problémech s trávením a jak je celkem známo, během kocoviny.

 • 10.Rozpohybujte střeva chůzí

  Těžko se dokážete hýbat při průjmu nebo při bolestech žaludku a žlučníku. Během zácpy nám ale pohyb pomůže rozpohybovat i střeva. Ignorovat výtah a zvolit raději schody se vám tak může vyplatit. Vyplatí se například jóga a protahování. Kolikrát ale stačí i procházka, střevům totiž pohyb prospívá a urychluje pohyb odpadních látek ve střevech.

mak ( 28. prosince 2018 08:20 )

Mastné a tucne je problem pro ty, go jsou zbytek roku na suché diete. Samozřejmě se neprezirst, ale to snad normalno člověk nedela. Nevin,co late s tou kachnou...kdo ji na Vánoce v CR kachnu??? 🙄 Ořechy jsou na žlučník blby, píšete, o odstavec niz pisete, jak je ti super vláknina zachrana... Používáte mozek? Rybízem se na Vánoce taky nikdo nepřecpává, kde ho tak na Vánoce vzit?? 😆😆😆😂😂 Se van ten článek nejak rozkydl.

zlymikes ( 28. prosince 2018 06:50 )

Nejlepší je prevence, tedy nežrat jako Duka , ale jako každý jiný den před Vánocemi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa