Babiš kvůli Huawei svolal Bezpečnostní radu státu. Nebude řešit mobily, ale sítě

Autor: ČTK, Mii - 
20. prosince 2018
16:05

Kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ohledně zařízení čínských firem Huawei a ZTE se v pátek ráno sejde Bezpečnostní rada státu. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Úřad tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Úřad chystá na první polovinu ledna metodický pokyn pro instituce, jak postupovat.

„Máme teď na stole de facto výzvu NÚKIB ke konkrétní firmě a já jsem i kvůli tomu svolal Bezpečnostní radu státu na zítra (pátek) ráno. Protože je potřeba, pokud mluvíme o těch rizicích, tak je potřeba nějakým způsobem je prokázat, aby potom nevznikaly nějaké problémy,“ řekl poslancům premiér. 

Úřady se od Huawei už odvracejí

Některé úřady už ohlásily, že telefony značky Huawei přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. Ve čtvrtek premiér uvedl, že zatímco původně vláda dostala informaci o mobilních telefonech, nyní NÚKIB uvádí, že varování vzniklo kvůli ochraně kritické infrastruktury, bez níž by stát nemohl fungovat.

Samo varování podle Babiše žádné povinnosti nepřináší, jde o podklad, na jehož základě by měli správci kritické infrastruktury přijmout přiměřená bezpečnostní opatření. „Úřad nám nedal žádnou analýzu, oznámil nám riziko bez jakékoli analýzy dopadů,“ zopakoval premiér. NÚKIB to má podle něho dopracovat.

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem. Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích.

Video "Já osobně se obávám." Ministr obrany Metnar o kauze čínských mobilů Huawei: "Jsou tady firmy, u kterých je velké bezpečnostní riziko." - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jardahI87 ( 20. prosince 2018 21:47 )

Preziden Zeman je velká čudla,Huawei vlastní a propaguje.

marmat ( 20. prosince 2018 20:43 )

Za kolik stravenek vypustíte takovou ptákovinu ??? To je fakt agonie trollů

tomik007 ( 20. prosince 2018 18:30 )

Je to sadomasochista

boxer ( 20. prosince 2018 18:24 )

Tak teď jsi mě rozesmál ,pokud je nejporuchovější šmejd (jak píšeš),tak nechápu proč si stejnou značku kupuješ pořád dokola. A už vím ,protože stojí pár kaček. Tak si neztěžuj !!!!

tomik007 ( 20. prosince 2018 17:37 )

To spise v Huawei zapomneli na desatek...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud