Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Dva roky od teroru: David chodí za mámu zabitou teroristou zapalovat svíčky

Autor: ČTK - 
16. prosince 2018
18:46

Možná si toho sotva někdo všimne, až malý chlapec 19. prosince poblíž berlínského Pamětního kostela císaře Viléma zapálí svíčku. Bude to sedmiletý David, který při teroristickém útoku před dvěma lety přišel o matku. Češka Naďa Čižmárová, která tehdy s kolegy navštívila vánoční trh, byla mezi 12 mrtvými. Zemřela ve 34 letech, píše agentura DPA.

Byl to dosud nejhorší islamistický útok v Německu. Terorista Anis Amri se ukradeným nákladním vozem vřítil na vánoční trh a zabil i mladou matku Naďu Čižmárovou. Její rodině začal jiný život.

David rád zapaluje svíčky pro svou maminku, říká jeho otec Petr Čižmár. V Davidových vzpomínkách je matka velmi přítomná, někdy se při tom prolínají časové roviny. David například ještě dnes často tvrdívá, že na nějakém místě byl se svou matkou, i když to vůbec není pravda. „Pak na tom trvá,“ říká Čižmár.

Chodit zcela soukromě k Pamětnímu kostelu v den útoku je Petru Čižmárovi potřebou. Jeho žena mu byla i po rozchodu před více než třemi lety dobrou přítelkyní. Chce položit květiny na místě, kde zemřela.

Čtyřicetiletý Čech dnes pracuje jako inženýr v drážďanském polovodičovém průmyslu. Jako otec samoživitel potřeboval stálou práci. Námezdní práce jako dřív, to už bez Davidovy matky nešlo. Od tohoto nového začátku uplynul víc než rok, ale ještě ani nevybalil všechny bedny na stěhování. Nebyl čas.

Video  Vdovec po Češce, kterou zabili teroristé v Berlíně: Tohle říká o migrantech, Merkelové a muslimech  - David Vaníček
Video se připravuje ...

„V rámci možností se nám daří dobře“

Čas - to je podle Čižmára největší problém. David, práce na plný úvazek a domácnost s vařením, uklízením a praním - jemu samotnému na sebe téměř nezbývá ani chvilka. Ale tak to teď chce. „Paní na hlídání by pomohla. Ale já si myslím, že dítě má právo na rodiče,“ říká Čižmár a podotýká, že David už má jen otce.

Petr Čižmár je fyzik, člověk zvyklý věci propočítávat a uvažovat v pravděpodobnostech. „V rámci možností se nám daří dobře,“ říká. David je nyní ve druhé třídě. Do školy už chodí sám, ale má v ní problémy. „Nevím, jestli to souvisí se smrtí jeho matky. Jeho učitelka si myslí, že ano,“ říká otec. David navštěvuje dětského psychologa.

Peníze z plateb odškodného po atentátu na situaci Petra Čižmára momentálně mnoho nemění. Víc času na plnění role otce si za ně nekoupí. „Jsem rád za své povolání. Život bez své práce bych si nedokázal představit. To by nebylo dobré,“ přemítá Čižmár.

Odškodnění i sirotčí a vdovská renta

Dosud bylo více než 170 pozůstalým po obětech a zraněným vyplaceno 3,8 milionu eur (téměř 98 milionů korun). Manželé, rodiče a děti po mrtvém dostanou 30 tisíc eur. Kromě toho byly schváleny vdovecké a sirotčí renty. Jde o sumy ve výši mezi 124 a 443 eury za měsíc. Některé oběti terorismu to nepovažují za dostatečné.

Video  Rodinu Češky, která zemřela při teroru v Berlíně, pozve Zeman na Hrad  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Peníze každopádně ve všedním životě pomohou,“ připouští Čižmár. Zda jde o dostatečnou částku, se podle něj dá obtížně spočítat. „Kdo by vyměnil ženu za jeden půlroční plat?“ ptá se.

V současnosti prý má dobrou práci a dělá téměř všechno sám. „Dlouhodobě ale není možné, abych takto pokračoval,“ ví Davidův otec. Od dobré paní na hlídání po paní na uklízení - ještě nespočítal, kolik by to všechno stálo. Pravděpodobně víc, než kolik činí odškodné.

„Ale nemám čas, ani sílu na německou byrokracii nebo další boj o navýšení odškodného,“ říká. Za mnohem důležitější nyní považuje najít pro Davida dětského lékaře.

Betonové zátarasy nepomohou

Důležité by pro Čižmára bylo také studování spisů k atentátu. Ani na to nemá čas. Rád by seděl v některém z vyšetřovacích výborů. „Ale ty jsou v Berlíně. A já třídím ponožky v Drážďanech,“ vysvětluje. Očekává však, že ve výborech bude všechno beze zbytku objasněno a že budou vyvozeny důsledky, aby se něco takového neopakovalo.

„Právě jsme ve Štrasburku viděli, že betonové zátarasy nestačí. Tak jednoduché to není,“ poznamenal Čižmár. „Nebezpečí teroristických útoků se podceňuje. Problém se neřeší,“ je přesvědčen muž, podle něhož po berlínském útoku mnohé ukazovalo na selhání státu. A ještě před rokem měl dojem, že politici oběti ignorují.

Video  Naďu Čižmár (†34) zabil islamista v Berlíně: Její syn vzpomíná u obrázku a přemýšlí o zločincích  - David Vaníček
Video se připravuje ...

„Mezitím nás spolková kancléřka dvakrát přijala,“ říká Čižmár. „I když to bylo trošku pozdě, je to myslím pozitivní vývoj. Mám pocit, že jsme teď bráni vážně,“ dodává. Jenom jedno se ani tím nemění. Pro Davida to budou třetí Vánoce bez mámy, uzavírá agentura DPA.

mrdkazkrtka ( 16. prosince 2018 23:23 )

Co je západní demokracie? Těch více jak 250 konfliktů, které Amíci za dobu své existence vyprovokovali, tak to? V seriálu M.A.S.H. to bylo jasně vysvětleno- Amíci obsadili cizí území, aby místní naučili srát a to je ta "demokracie" - blbečku

mrdkazkrtka ( 16. prosince 2018 23:19 )

A není tak trochu mýtus tvrdit o Němcích, že se z nich sluníčkáři stali díky koplexu z II. světové války? A že jsou ti Češi intuitivnější je nějak ověřeno? Co když se jen bojí, aby neztratili práci a další výhody, navíc, pokud se jich to přímo netýký, mohou být stejně sobečtí jako všechny ostatní národy!Uprchlíci neutíkají právě do Německa jen tak, ale je to všechno dobře rozjetá akce, chcete-li projekt a to asi ani netušíte, že němečtí politici mají své podíli v pojišťovnách, které hned 3x musí každého čmoudíka pojistit.To je tedy podle Vás ůten pocit viny?" Moc věříte novinám a Vám samotnému více schází i více toho intuitivního myšlení ( použil jsem eufemismus, abych neurazil) |

pekaaaros ( 16. prosince 2018 22:12 )

Zdravím do Německa. Extrém extrémem nevykompenzujete, vy sousedi naši jedni. Víte co se říká o Češích? Že na rozdíl od Němců upřednostnujeme intuitivní myšlení před ideologickým. Němci měli už první šílenou ideologii a teď mají na popud komplexu viny z té první druhou. A intuitivní Češi jim to asi těžko rozmluví, když neposlouchají. Ale to by se dalo ještě jakž takž pochopit, jsou to Němci, ti si nenechají do ničeho kecat. Ale že se na jejich stranu začnou stavět patolízalové bezpáteřní z Prahy. to bych byl bejval nepomyslel.

Zobrazit celou diskusi