Exploze otřásla Staroměstským náměstím na den přesně před 28 lety v 16:13 hodin. Jen několik minut poté na místo dorazili příslušníci někdejší Bezpečnosti, nacházeli se tu zranění lidé. Jak vyšetřování ukázalo, útočník výbušninu nastražil na levou stranu pomníku mistra Jana Husa.

Drtivá většina zranění byla naštěstí mírnějšího charakteru. Spekuluje se nad tím, že nástražný výbušný systém nedetonoval „za ideálních podmínek“. Následky tak mohly být mnohem ničivější. V delší hospitalizaci tehdy zůstala pouze jedna žena z Německa, která se musela podrobit operaci na neurochirurgickém oddělení Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Vyšetřování a pomoc veřejnosti

Na místě kriminalisté zajistili obrovské množství materiálu, mezi kterým se nacházela téměř půl metru dlouhá trubka, ze které kousky sekané oceli vylétly do vzduchu. Přestože výbuch nebyl tolik silný, našly se části kovového materiálu až ve fasádách domů, které Staroměstské náměstí lemují.

Zranění lidé po teroristickém útoku na Staroměstském náměstí.
Autor: ČTK/Kalina Michal

Vyšetřovatelé se tehdy spoléhali na pomoc z řad odborné i laické veřejnosti. V Technickém týdeníku se uveřejnil vzhled jedné z částí nástražného výbušného systému, kriminalisté v textu s nadpisem „pomozte odhalit pachatele teroristického činu“ vyzývali odborníky k poskytnutí poznatků, které by mohly pomoci během vyšetřování. Lidé, kteří v minutách bezprostředně před výbuchem na náměstí fotografovali, poskytovali kriminalistům své snímky.

Politický kontext?

V červnu roku 1990 byla naše republika teprve pár měsíců od znovunastolení demokracie, která tak byla velice křehká. Nebylo proto divu, že existovala vyšetřovací verze, která počítala s politickým podtextem celé události.

Výzva z Technického týdeníku.
Autor: Muzeum PČR

Prezident Václav Havel se tehdy k situaci vyjadřoval při Hovorech z Lán. „Někdo prostě zkouší pevnost demokratické moci, demokratické vlády v naší zemi. A teď jde o to ukázat všem, že jsme schopni v této zkoušce obstát. Považuji za krajně důležité ukázat tvrdou ruku, ukázat, že svoboda a demokracie neznamená v našich očích, že si každý může dělat, co chce, vraždit děti na Staroměstském náměstí nebo udělat z naší země křižovatku mezinárodního nebo domácího zločinu,“ uvedl tehdy v části svého vyjádření Václav Havel.

Navzdory veškeré intenzivní práci zůstává pachatel tohoto činu dodnes neznámý. Ohořelé kusy nástražného výbušného systému, které se v policejním muzeu nacházejí v depozitáři, se tak nikdy prokazatelně nepodařilo přiřknout ke konkrétní osobě, která za terorem v centru Prahy stála.

Fotogalerie
20 fotografií