Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Špatná zpráva pro Čechy: Drahé hypotéky? To nejhorší teprve přijde, varuje expert

Video se připravuje ...
Autor: Mii - 
4. prosince 2018
05:25

Nedávné a opětovné zvýšení úrokových sazeb hypoték a zpřísnění podmínek pro jejich získání může dostat řadu lidí do vážných problémů. Nejen že budou zcela jistě zdražovat nájmy, ale lidem začnou postupně dobíhat fixace jejich současných hypoték, které pořídili v levném období a skokově tak budou muset začít platit i tisíce navíc. Hypoteční specialista serveru Chytrý Honza Daniel Horňák to řekl v pořadu Blesku Epicentrum. A varoval, že nebude lépe.

Pryč jsou časy, kdy se úrokové sazby hypoték pohybovaly kolem 1,9 %. Dnes se pohybují okolo 3 % a budou pravděpodobně ještě růst. Podle Horňáka to ovlivní celý hypoteční trh i samotný trh s nemovitostmi. Dá se očekávat, že lidé budou více sahat po refinancování svých hypoték, míní odborník.

Dopad na nájmy

V důsledku změn však také porostou nájmy. Mnoho lidí má hypotéku jako investici a splátky mu pokrývá pronájem nemovitosti – když se kvůli vyšším úrokovým sazbám zvednou splátky hypoték, jejich reakce logicky bude ta, že zvednou nájmy, podotýká expert.

„Příští rok bude velice zajímavý co do růstu nájmů. Už nemusí pokrýt splátky hypoték,“ domnívá se Horňák. Po nájemním bydlení se navíc zvedne poptávka, protože více lidí na hypotéku nedosáhne, což ještě podpoří růst cen nájmů. Že v Česku není dostatek bytů, situaci také nepomáhá. „Česká národní banka to podle mě nebere v potaz,“ říká Horňák.

Nejhorší je ale současný stav pro mladé rodiny s dětmi. „U nás chybí koncept nějakého startovního bydlení,“ myslí si hypoteční expert. Šlo by například o byty, kde by byl nájem státem regulovaný.

Úrokové sazby porostou i v příštím roce

Odborník ale uznává, že nízkých hypoték bylo v minulých letech přespříliš. Jen měla regulace podle Horňáka přijít dříve. Podmínky pro získání hypoték pak vnímá jako zbytečné přísné. „Není kam jít. Víc už hypotéky zhoršit nejde. Horší podmínky v poskytování už mít nebudeme,“ myslí si expert.

Zato růst úrokových sazeb zcela jistě ještě proběhne. Podle něj by se mohla sazba dostat zhruba až na 4 %. „Úrokové sazby na 3 procentech nejsou až tak drahá záležitost,“ říká expert. Přebytek nemovitostí ale podle něj nenastane, i když žadatelů o hypotéku bude méně. Stále je jich příliš málo. I lidé, kteří by chtěli prodat svou nemovitost kvůli neschopnosti splácet hypotéku, se tak nemusí bát – zcela jistě ji prodají hned.

Problém s fixacemi hypoték

Nejvíce ale lidé pocítí současné změny u hypoték až zhruba za dva roky, kdy budou dobíhat fixace z let, kdy byly hypotéky velmi levné. „Nejzásadnější zlom bude v roce 2020, 2021, budou dobíhat pětileté fixace,“ vysvětluje Horňák. Mnoho lidí tak čekají skokově větší výdaje i o několik tisíců.

Video  Zdražování hypoték? Za rok může být úrok až čtyři procenta a bude hůř, říká odborník.  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

 

wasube ( 5. prosince 2018 08:41 )

Ještě dodám, že urok byl 7,8 %. A byla to nejlepší banka u nás, žádná americká hypotéka. Na druhou stranu se nelze divit, že lidé musí mít na splátky a hlavně aspon roční rezervu na splácení. To často nemají, žijí z ruky do ust. od výplaty k výplatě. Protože v roce 1929 došlo k Velké hospodářské krizi a proč ? Byly příliš levné hypotéky, každý si ji bral a pak nebyla práce, banky měly milion bytů a domů, ale nikdo je nekupoval, lidé neměli peníze. Bylo to strašné. A vyvolalo to 2 světovou válku.

agfor ( 4. prosince 2018 12:56 )

Bylo by dobré, kdyby zakhle rostly i úroky na vkladech, ale tam rostou jen poplatky.

stellastella ( 4. prosince 2018 09:56 )

Ceny bytu západu dosáhly pouze vzhled k platům, tj.ze byt v Praze stojí xplatu,na západě xplatu v dané lokalitě A to je rozdíl Ceny porostou do úrovně západu tj.x eur/m2

stellastella ( 4. prosince 2018 08:33 )

Expert ma pravdu v tom,ze nejsou startovací byty. nestavi se nebo malo,pouze slibuje. Jsme v kapitalismu,kde se o sebe musí clovek starat sam s blbě je,ze je ti i v oblasti zdravi a sociální pece

stellastella ( 4. prosince 2018 08:24 )

Wasube Je to mimo jiné i tim,ze se do Prahy a okolí stahují lidé za praci a potřebuji bydlet. Znám hodne mladých lidi,kteří cca před 5lety koupili v Praze byt a nyní jo s milionovým ziskem prodali. Pronajali si byt,koupili auto a čekají,ze byty v Praze zlevní a koupi si jiny. Omyl,v Praze byty dosáhnou cen bytu západu bez ohledu na platy. Ano,kupuji cizinci,maji většinou hotovost. Libi se mi slovenské slovo “nehnutelnost” a tak by lidé,pokud vlastní nemovitost, (nehnutelnost) meli uvažovat. Nic nezhodnoti penize více! Kdysi mne chytří finanční poradci lákali na různé investice do fondu. Většinou byl zisk par %, ten jeste zdanili. Posledních 5-7 let banky v ramci honby za klienty,hypotéky poskytovaly takřka zadarmo,bez marže!Jinak by sazba nemohla byt 2%. Pravdu ma odborník výše,ze změny úrokových sazeb mohou hypotéku významné prodraží. Ale banka to neudělá,protoze neni realitka.Spousta lidi by přestala mit na splátku penize,neplatili by a zastavěné nemovitosti by musely byt prodány. Samozřejmě by proces trval dlouho,dluhy občana by sankcemi narůstaly... Ale ve světě se to stalo,například ve Švédsku ze z 1% po změně sazby stoupla úroková sazba na 6%.

Zobrazit celou diskusi