Hypoteční banka už zdražila úvěry na bydlení. Další banky se brzy přidají

Autor: ČTK, AKu - 
5. 11. 2018
14:10

Hypoteční banka jako lídr trhu od pondělka dále zdražuje svůj hlavní produkt, Jasnou hypotéku. Sazby u hypoték s fixací na pět, sedm a deset let tak vzrostou o dvě desetiny, sdělila banka, která tak reaguje na opětovný růst úrokových sazeb. Minulý týden ho schválila rada České národní banky. Zdražení hypoték připravují i další banky.

Jasnou hypotéku zdražuje Hypoteční banka počtvrté v krátkém období. „Jsme si vědomi, že další zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB omezuje žadatele o hypoteční úvěry, v tomto případě však nemáme příliš jiných možností než reagovat na situaci na trhu,“ uvedl člen představenstva banky Vladimír Vojtíšek.

Hypoteční úvěry se tak v rámci nejčastěji volených fixací na pět, sedm a deset let zvýší na hodnoty například u LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) do 70 procent z původních 2,89 procenta na 3,09 procenta. Nově se také objeví možnost jednoleté fixace a pásma LTV 90 procent.

Kdo změní sazby záhy a kdo až výhledově

Česká spořitelna k růstu sazeb přistoupí od půlky listopadu. „Předpokládáme, že trh bude na dnešní rozhodnutí ČNB reagovat v následujících týdnech. I přes silné konkurenční prostředí by se nárůst mohl pohybovat nad hranicí 0,1 procenta,“ uvedl minulý týden mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Úrokové sazby u hypoték nyní nezvyšujeme, ale rozhodně to do budoucna vzhledem ke zdražení zdrojů nevylučujeme, řekl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. „Sazby u hypotečních úvěrů upravujeme průběžně,“ doplnila mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Bankovní rada ČNB minulý týden zvýšila základní sazbu, od níž se odvíjejí úroky úvěrů, hypoték i vkladů, o čtvrt bodu na 1,75 procenta. Průměrná úroková sazba hypoték v září podle Fincentrum Hypoindexu stoupla na 2,57 procenta ze srpnových 2,53 procenta. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Experti očekávají, že průměrná sazba hypoték se na přelomu roku ocitne v blízkosti tří procent.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa