Chcete hypotéku, ale nemáte našetřeno? Bankéři poradili, co máte udělat

Autor: Jana Poncarová, ula - 
29. 3. 2018
06:20

Stoprocentní hypotéku vám banky nedají už rok, od loňského dubna. Musíte tedy mít našetřeno, nebo shánět finanční zdroje jinde. Lidé většinou „vytloukají klín klínem“ a berou si další půjčky, případně se zadlužují u známých. Úvěr ze stavebního spoření už bankám nestačí. Kde tedy peníze sehnat?    

Banky omezily hypotéky nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Získat hypoteční úvěr bez vlastních úspor je obtížné. Lidé, kteří nemají našetřeno, řeší situaci různě – shání peníze v rodině nebo si berou jiné, většinou nepříliš výhodné úvěry. Banky svoji politiku ohledně poskytování úvěrů na bydlení ale zpřísňují a vzkazují: zastavte jinou, hodnotnější nemovitosti, nebo k financované nemovitosti zastavte ještě druhou nemovitost, třeba byt nebo dům rodičů.

Bez úspor není bydlení

Když banky zpřísnily podmínky poskytování úvěrů na bydlení, o něž se v prvopočátku zasadila Česká národní banka (ČNB), finanční poradci hned přišli s řešením, jak svým klientům pomoci, i když jejich účet zeje prázdnotou. Říkají tomu dofinancování.

Princip je jednoduchý – na část hodnoty bytu nebo domu, na níž hypotéka nedostačuje, si zájemce vezme jiný úvěr, většinou ze stavebního spoření. Horším řešením jsou předražené úvěry u nebankovních společností.

Video Vyplatí se ještě vzít si hypotéku? - Blesk TV
1080p 720p 360p

Jak se proměnily hypotéky?

Od dubna 2017 lidé nemohou získat stoprocentní hypotéku. Česká národní banka vydala doporučení, které bankám zamezuje poskytovat hypotéku nad 90 procent hodnoty nemovitosti (tzv. LTV). Hypotéky s rozmezím LTV 80 až 90 procent mohou banky poskytovat jen částečně.

Protože lidé začali nové omezení hypoték obcházet, doporučila ČNB bankám a finančním institucím, aby takový postup u klientů neakceptovaly. Kdo chce na hypotéku dosáhnout, musí mít své finanční prostředky. Banky jsou proto nyní opatrnější. Můžete se setkat i s tím, že v bance budete při žádosti o hypotéku podepisovat prohlášení, že finanční zdroje, jimiž chcete zbývající část nemovitosti financovat, nepocházejí z dalšího úvěru.

Zastavte jinou nemovitost

Pokud lidé nemají své finance, banky nejčastěji radí zastavit jinou nemovitost. „Klientům doporučujeme zastavit druhou nemovitost, například byt nebo dům rodičů. Žádný jiný druh zajištění, například dofinancování hypotéky úvěrem ze stavebního spoření, možný není,“ říká Petra Kopecká z Raiffeisenbank.

Také ČSOB akceptuje pouze zastavení jiné nemovitosti. „Držíme se doporučení ČNB. Jediným řešením je dozajištění úvěru jinou nemovitostí tak, aby celkové LTV bylo pod 90 procent a v některých případech dokonce pod 80 procent. Dofinancování z jiných zdrojů, například ze stavebního spoření, je spolufinancování, které je přímo v rozporu s doporučením ČNB,“ dodává Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Video Vyplatí se ještě vzít si hypotéku? - Blesk TV
1080p 720p 360p

„Je možné použít další nemovitost jako zástavu, čímž se sníží LTV,“ uvádí Pavel Vlček z mBank a potvrzuje tak celkový trend na bankovním trhu. „Ideální řešení v případě, kdy klient nemá žádné úspory, je zastavit jinou, hodnotnější nemovitost, nebo k financované nemovitosti zastavit ještě druhou nemovitost,“ doporučuje Vladimír Komjati z AirBank.

Nejlepší je podle Komjatiho využít osobních nebo rodinných úspor – může jít o peníze na spořicím účtu nebo třeba peníze získané prodejem cenných papírů. „Teoreticky by mohl klient k úhradě části kupní ceny využít i úvěr ze stavebního spoření. V takovém případě ale musí banka při posuzování bonity klienta při žádosti o hypotéku započíst do jeho výdajů i splátky, které z takového úvěru plynou,“ dodal Vladimír Komjati.

Další řešení? Počkat a spořit

Podle finančních poradců se ale také vyplatí počkat. Pokud nemáte našetřeno, je lepší se nepřeceňovat a s hypotékou ještě pár let vyčkat, dokud nebudete mít větší úspory.

Další informace najdete na portálu FinExpert.cz

donlabuznik ( 25. prosince 2018 23:22 )

Asi nebude problém zalepit tuto mezeru nějakou půjčkou, ale nepříjde mi to zrovna jako ideální cesta jak dosáhnout na hypotéku. My jsme s manželkou našetřili na hypotéku jednoduše tak, že jsme na rok šli pracovat do zahraničí, pak jsme měli dost financí na to, abychom zbytek financování našeho bytu mohli zařídit přes hypotéku u https://www.burinka.cz/hypouver/

meryl123 ( 16. prosince 2018 04:45 )

Zablokujete se, omezujete se od bank a nemáte prospěch z bank, nebo máte lepší projekt a potřebujete půjčku, špatné financování nebo potřebujete peníze na zaplacení účtů a chcete investovat peníze do vašeho podnikání. získejte finanční pomoc dnes
greatfuturefinancialservices@gmail.com

elisa98 ( 4. dubna 2018 14:54 )

Jako sorry, ale když někdo není schopný si našetřit ani 10-20% na nemovitost, tak to taky o něčem svědčí... doufám jen, že neprojde ani to, že si člověk těch 10-20% půjčí u nějakých lichvářů, to by měla banka odhalit a hypotéku vůbec neposkytnout... Budeme ted žádat o hypac u MP (https://www.modrapyramida.cz/produkty/financovani-bydleni/velke-uvery/hypouver), je tam aspon garantovana maximalni vyse uroku a taky podavame zadost o dotaci na nizkoenergetickou stavbu, da se na to dostat az 50 %!! lidi tak premyslejte trochu a zjistujte si, co je vyhodne, nez si zacnete pujcovat od lichvaru ...

bobou ( 29. března 2018 10:46 )

To je špatně, správně je největší zloděj!!!
Co je to za nesmysl, když si potřebuje někdo půjčit na pořízení bytu nebo domu, tak ručit dalším bytem nebo domem??? Když již jedno vlastní, tak asi neshání půjčku na bydlení???
Tohle vše co se v našem státě nyní děje s bydlením jenom nahrává lichvářům a zlodějům. Myslel jsem si, že se to časem zlepší, ale je to rok od roku horší a horší i dražší. Jak jsem starý, tak jsem moc naivní bl..c.
Vůbec mladým nezávidím a ani se již tolik nedivím, že jich hodně žije ze dne na den, protože jaká je jejich budoucnost? Splácet dluh skoro do smrti a to se ještě musejí obávat aby nepřišli o zaměstnání. A tuhle jistotu nemá opravdu nikdo.

lubosbeyr ( 29. března 2018 07:51 )

Jeden zloděj jako druhý.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa