Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Chcete hypotéku, ale nemáte našetřeno? Bankéři poradili, co máte udělat

Autor: Jana Poncarová, ula - 
29. března 2018
06:20

Stoprocentní hypotéku vám banky nedají už rok, od loňského dubna. Musíte tedy mít našetřeno, nebo shánět finanční zdroje jinde. Lidé většinou „vytloukají klín klínem“ a berou si další půjčky, případně se zadlužují u známých. Úvěr ze stavebního spoření už bankám nestačí. Kde tedy peníze sehnat?    

Banky omezily hypotéky nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Získat hypoteční úvěr bez vlastních úspor je obtížné. Lidé, kteří nemají našetřeno, řeší situaci různě – shání peníze v rodině nebo si berou jiné, většinou nepříliš výhodné úvěry. Banky svoji politiku ohledně poskytování úvěrů na bydlení ale zpřísňují a vzkazují: zastavte jinou, hodnotnější nemovitosti, nebo k financované nemovitosti zastavte ještě druhou nemovitost, třeba byt nebo dům rodičů.

Bez úspor není bydlení

Když banky zpřísnily podmínky poskytování úvěrů na bydlení, o něž se v prvopočátku zasadila Česká národní banka (ČNB), finanční poradci hned přišli s řešením, jak svým klientům pomoci, i když jejich účet zeje prázdnotou. Říkají tomu dofinancování.

Princip je jednoduchý – na část hodnoty bytu nebo domu, na níž hypotéka nedostačuje, si zájemce vezme jiný úvěr, většinou ze stavebního spoření. Horším řešením jsou předražené úvěry u nebankovních společností.

Video Vyplatí se ještě vzít si hypotéku? - Blesk TV

Jak se proměnily hypotéky?

Od dubna 2017 lidé nemohou získat stoprocentní hypotéku. Česká národní banka vydala doporučení, které bankám zamezuje poskytovat hypotéku nad 90 procent hodnoty nemovitosti (tzv. LTV). Hypotéky s rozmezím LTV 80 až 90 procent mohou banky poskytovat jen částečně.

Protože lidé začali nové omezení hypoték obcházet, doporučila ČNB bankám a finančním institucím, aby takový postup u klientů neakceptovaly. Kdo chce na hypotéku dosáhnout, musí mít své finanční prostředky. Banky jsou proto nyní opatrnější. Můžete se setkat i s tím, že v bance budete při žádosti o hypotéku podepisovat prohlášení, že finanční zdroje, jimiž chcete zbývající část nemovitosti financovat, nepocházejí z dalšího úvěru.

Zastavte jinou nemovitost

Pokud lidé nemají své finance, banky nejčastěji radí zastavit jinou nemovitost. „Klientům doporučujeme zastavit druhou nemovitost, například byt nebo dům rodičů. Žádný jiný druh zajištění, například dofinancování hypotéky úvěrem ze stavebního spoření, možný není,“ říká Petra Kopecká z Raiffeisenbank.

Také ČSOB akceptuje pouze zastavení jiné nemovitosti. „Držíme se doporučení ČNB. Jediným řešením je dozajištění úvěru jinou nemovitostí tak, aby celkové LTV bylo pod 90 procent a v některých případech dokonce pod 80 procent. Dofinancování z jiných zdrojů, například ze stavebního spoření, je spolufinancování, které je přímo v rozporu s doporučením ČNB,“ dodává Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Video Vyplatí se ještě vzít si hypotéku? - Blesk TV

„Je možné použít další nemovitost jako zástavu, čímž se sníží LTV,“ uvádí Pavel Vlček z mBank a potvrzuje tak celkový trend na bankovním trhu. „Ideální řešení v případě, kdy klient nemá žádné úspory, je zastavit jinou, hodnotnější nemovitost, nebo k financované nemovitosti zastavit ještě druhou nemovitost,“ doporučuje Vladimír Komjati z AirBank.

Nejlepší je podle Komjatiho využít osobních nebo rodinných úspor – může jít o peníze na spořicím účtu nebo třeba peníze získané prodejem cenných papírů. „Teoreticky by mohl klient k úhradě části kupní ceny využít i úvěr ze stavebního spoření. V takovém případě ale musí banka při posuzování bonity klienta při žádosti o hypotéku započíst do jeho výdajů i splátky, které z takového úvěru plynou,“ dodal Vladimír Komjati.

Další řešení? Počkat a spořit

Podle finančních poradců se ale také vyplatí počkat. Pokud nemáte našetřeno, je lepší se nepřeceňovat a s hypotékou ještě pár let vyčkat, dokud nebudete mít větší úspory.

Další informace najdete na portálu FinExpert.cz

free_lenders55 ( 8. září 2020 05:37 )

Můžete požádat o půjčku 50 000 až 9 000 000 Kč na dobu 3 měsíců až 20 let. Bez ohledu na jak kombinujete svůj úvěr, bez ohledu na to, na co by měl být rychlý úvěr použit. Zaručujeme vám
bezpečnost v kombinaci s průhledností, spravedlivým přístupem, ale především pohodlí. Nebudete jen sledovatpožadovaná úvěrová konstanta a její parametry. Zajištění zálohy je také zajímavé,, protože je také k dispozicivelmi snadné. Jak to udělat? Stačí využít naše služby. Takže neváhejte a vyplňte nezávazný soubor.

Email: katar­zyna­.kay­kolo­anfir­m@gma­il.com

kubelka ( 12. srpna 2020 02:52 )

Potřebujete úvěr, ale jste odmítnut bankou nebo finanční institucí, která ukládá nekonzistentní podmínky pro váš měsíční příjem, přemrštěné úrokové sazby. Chcete mít půjčku, která odpovídá vašim potřebám. Žádný problém. Bez ohledu na vaši finanční situaci nabízím hypotéky, obchodní půjčky, mezinárodní půjčky, osobní půjčky, exkluzivní půjčky a půjčky na vzdělávání. Nabízím dostupné a mnoho partnerských půjček. jste v nouzi, tak se přihlaste na: rena­tavi­disev­ska@gm­ail.com

donlabuznik ( 25. prosince 2018 23:22 )

Asi nebude problém zalepit tuto mezeru nějakou půjčkou, ale nepříjde mi to zrovna jako ideální cesta jak dosáhnout na hypotéku. My jsme s manželkou našetřili na hypotéku jednoduše tak, že jsme na rok šli pracovat do zahraničí, pak jsme měli dost financí na to, abychom zbytek financování našeho bytu mohli zařídit přes hypotéku u https://www.burinka.cz/hypouver/

meryl123 ( 16. prosince 2018 04:45 )

Zablokujete se, omezujete se od bank a nemáte prospěch z bank, nebo máte lepší projekt a potřebujete půjčku, špatné financování nebo potřebujete peníze na zaplacení účtů a chcete investovat peníze do vašeho podnikání. získejte finanční pomoc dnes greatfuturefinancialservices@gmail.com

elisa98 ( 4. dubna 2018 14:54 )

Jako sorry, ale když někdo není schopný si našetřit ani 10-20% na nemovitost, tak to taky o něčem svědčí... doufám jen, že neprojde ani to, že si člověk těch 10-20% půjčí u nějakých lichvářů, to by měla banka odhalit a hypotéku vůbec neposkytnout... Budeme ted žádat o hypac u MP (https://www.modrapyramida.cz/produkty/financovani-bydleni/velke-uvery/hypouver), je tam aspon garantovana maximalni vyse uroku a taky podavame zadost o dotaci na nizkoenergetickou stavbu, da se na to dostat az 50 %!! lidi tak premyslejte trochu a zjistujte si, co je vyhodne, nez si zacnete pujcovat od lichvaru ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa