Čechy už zase přitahuje stavební spoření. Můžou za to i drsné hypotéky

Autor: Mii - 
27. března 2018
14:35

Úbytek stavebních spoření se v Česku po letech zastavil. Smluv, které Češi podepsali u jedné z pěti stavebních spořitelen, bylo v lednu a únoru meziročně o 28 procent více. Odborníci se tak domnívají, že nastal zlom a dlouhodobý úbytek stavebních spoření letos skončí. Informují o tom úterní Hospodářské noviny.

Na konci roku 2017 mělo stavební spoření 3,2 milionu Čechů. V době jeho vrcholu v roce 2003 to bylo přes šest milionů. „Jsme v nové situaci. Klienti se vrací, protože se i tímto způsobem snaží po zpřísnění hypoték Českou národní bankou zajistit úspory, které budou potřebovat v budoucnu na bydlení, a zároveň můžou mít možnost získat i úvěr s garantovanou sazbou,“ sdělil pro Hospodářské noviny předseda Asociace stavebních spořitelen Jan Jeníček.

„Lidé často využívají k řešení svého bydlení úvěry ve vazbě na spoření,“ dodala mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková.

Na hypotéku více úspor

Česká národní banka loni přistoupila ke zpřísnění podmínek pro udělení hypoték. Po bankách chce, aby jejich klienti měli minimálně 20 % z částky našetřeno, plus se snaží docílit toho, aby lidé hypotéky nedofinancovávali dalšími úvěry. Hypoték s 80 % a 90 % je navíc výrazně méně.

Zvýšená poptávka po stavebním spoření s tím jde ruku v ruce. Lidé si uvědomili, že došlo ke zvýšení nároků na vlastní úspory. „Počet nových úvěrů v únoru dosáhl pěti tisíc, zatímco nových smluv na spoření 39 tisíc. Většina nových klientů chce nejdříve spořit a nebere si hned úvěr,“ popisuje Petr Kielar, provozovatel webu Stavebky.cz.

Video  Vzít si hypotéku teď, nebo spíše počkat?  - Andrea Ulagová, Lukáš Červený

Vývoj podle Jeníčka podporuje i fakt, že rostou příjmy domácností, které je chtějí bezpečně zhodnocovat. Aktuálně se jim totiž při optimálním měsíčním příspěvku 1700 korun dostane zhodnocení 3,2 procenta za rok, což je při srovnatelném objemu úspor a délce spoření nejvyšší na trhu. Konkurenční spořicí účty nabízí jen kolem jednoho procenta.

Letošek bude zlomový

O nové klienty mají zájem i spořitelny. V minulých letech své úvěry masově propagovaly a i díky zpřísnění hypoték se jejich objem meziročně zvedl o 18 procent na téměř 60 miliard korun. Za leden a únor byl růst ještě větší, zvedl se o 23 procent. „Počítáme s dalším růstem zájmu o úvěry, proto chceme získávat spořící klienty,“ říká mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kofroň.

Zájem o nové smlouvy roste od loňského srpna. Celý rok 2017 ale zůstal podprůměrný, i nyní meziročně znamená propad o desetinu. „Vše nasvědčuje tomu, že nové smlouvy na spoření za celý letošní rok vzrostou o 20 až 25 procent. Očekávám proto, že letos se zastaví úbytek platných smluv klientů, který trvá od roku 2004, protože lidé před snížením státní podpory uzavírali smlouvy do zásoby,“ dodává Kielar.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 28. března 2018 13:40 )

k získat nejvyšší státní příspěvek u stavebního spoření Jaká je optimální cílová částka, abych dosáhl na maximální výši státní podpory? Leckoho může napadnout, že pro získání vyšší státní podpory stačí na účet poslat částku třeba v řádech statisíců. Tento systém však u stavebního spoření nefunguje – hranice maximálního státního příspěvku na stavební spoření činí u nových a stávajících smluv 2 000 Kč s tím, že stát vyplácí příspěvek ve výši 10 % z výše ročního vkladu. Pro maximální využití státního příspěvku je tedy nutné, aby bylo na účtu k 31. 12. za daný kalendářní rok připsáno vždy 20 000 Kč. V případě, že na stavební spoření pošlete více než 20 000 Kč ročně, převedou se finanční prostředky přesahující tento limit do následujícího roku, kdy vám z nich rovněž bude vyplacena státní podpora. U šestiletého cyklu stavebního spoření se tak jako nejoptimálnější jeví cílová částka 120 000 Kč vložená jednorázově a s případnými doplatky tak, aby se z nich zaplatily poplatky. Například u Českomoravské stavební spořitelny dosáhnete při měsíční spořící částce 1 750 Kč po dobu 6 let na efektivní úrokovou míru 5,54 %. Celková naspořená částka tak bude činit 148 488 Kč, z nichž 22 488 Kč je výnos. Stavební spořitelny zpravidla účtují poplatek za zřízení smlouvy, pohybuje se kolem 1 % z cílové částky. Jednotlivé spořitelny mají pravidelně akce, kdy poplatek odpouštějí. Stejně tak poplatek některé spořitelny odpouštějí při zřízení smlouvy po internetu na jejich internetových stránkách.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud