Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Půjčky znovu zdraží až kolem Vánoc. Rusnok řekl, kdy úroky půjdou nahoru

Autor: ČTK, Mii - 
29. března 2018
15:45

K dalšímu růstu úrokových sazeb může dojít nejdříve na konci letošního roku, spíš ale až v příštím roce. Na čtvrteční tiskové konferenci to po jednání bankovní rady uvedl guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Naposledy banka zvyšovala sazby v únoru na 0,75 procenta. Pro rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů rady. S růstem úrokových sazeb ČNB v Česku zdražují hypotéky a další úvěry.

„Se stávající prognózou je po únorovém zvýšení úrokových sazeb konzistentní jejich další nárůst nejdříve v závěru letošního roku a pak zejména v příštím roce,“ uvedl guvernér.

Inflace bude podle prognózy ČNB letos nad dvouprocentním cílem ČNB a vrátí se k němu na začátku příštího roku. „Bankovní rada vyhodnotila rizika stávající prognózy jako mírně protiinflační,“ uvedl Rusnok. Proti růstu cen tak může působit rychlejší než očekávané snížení inflace počátkem letošního roku. Naopak jako proinflační riziko označila rada možné pozvolnější posilování kurzu koruny k euru v následujících čtvrtletích ve srovnání s prognózou.

„Pokud by nastalo zpomalení v posilování koruny ve vztahu k naší prognóze, tak se nám asi vytvoří prostor pro rychlejší zvýšení sazeb. Neznamená to, že by to vyžadovalo nějaký zásah, ale vytvářel by se prostor pro další kroky k normalizaci úrokových sazeb,“ uvedl Rusnok.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu.

Video Vzít si hypotéku teď, nebo spíše počkat? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený

Klopak ( 11. dubna 2018 21:39 )

 Podle informací zde,ale zatím úroky celkem na slušné částce https://www.ammadopujcky.cz/

naidka ( 29. března 2018 16:47 )

Úroky z půjček půjdou nahoru a úroky z vkladů zase dolů, aby se to vyrovnalo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa