V Česku bude mít pobočku největší čínská banka: 200 milionů eur do ní „nasypou“ i české společnosti

Autor: ČTK, ula - 
13. 5. 2017
08:36

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok v Pekingu předal čínské bance ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) licenci na zřízení pobočky v České republice. ICBC je jednou z největších bank světa. Licenci jí ČNB udělila v nedávné době. Předání licence se událo na česko-čínském fóru o finanční a obchodní spolupráci, kterého se zúčastnil prezident Miloš Zeman.

Vyjednávání o vstupu ICBC do České republiky začala v roce 2016. O licenci banka požádala v polovině loňského roku. Podle Rusnoka byla posuzována necelý rok. Jednání označil guvernér za náročná kvůli tomu, že jde o první přímou pobočku prvního stupně založenou mateřskou bankou mimo Evropskou unii. Zřízení pobočky banka chystá na poslední čtvrtletí letošního roku.

 

ICBC už dřív založila investiční fond, který by měl v návaznosti na čínský strategický projekt nové Hedvábné stezky financovat infrastrukturní projekty ve východní Evropě. Fond sídlí v Mnichově. Částkou kolem 200 milionů eur by do ní měly přispět i české společnosti PPF a J&T.

 

Z čínských bank otevřela v Česku svoji pobočku předloni Bank of China, podle loňských informací serveru E15 se do Česka chystá vstoupit také šanghajská Bank of Communications (BoCom).

Zeman v Číně málem upadl při vystupování z letadla:

Video Zeman v Číně málem upadl při vystupování z letadla. - abl
360p 240p

Zeman: Jsem rád, že mohu být na území největší banky světa

 

Zeman na fóru, které se koná v budově ICBC, řekl, že si váží toho, že může být na území největší banky světa. „Dovedu si představit obrovské úsilí, které jste museli vynaložit,“ řekl český prezident s odkazem na velikost banky.

 

Zeman dále řekl, že se vztahy mezi ČR a Čínou výrazně zlepšily, a to i díky „osobnímu přátelství obou prezidentů“. Připomněl svou páteční schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Řekl, že čínskému protějšku předal dopis s 22 projekty. Si podle něj předal instrukce svým podřízeným institucím, aby se zahájením projektů zabývaly.

Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve třech minutách:

Video Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve třech minutách. - Jan Jedlička, Zuzana Štíchová, Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

 

Český prezident doufá, že díky vstupu ICBC do Česka se podaří v bankovnictví vytvořit něco podobného jako v oblasti aerolinií, kde se připravuje zřízení čtvrté linky mezi Čínou a Českou republikou.

Doporučujeme
flesch2z ( 13. května 2017 20:44 )

Mrkni do učebnic našich školáků, jakou se dnes učí historii. Pokud víš jakou jsme měli před 89, tak můžeš porovnat.

flesch2z ( 13. května 2017 20:42 )

taky si to říkám

sensadrak ( 13. května 2017 19:35 )

Jak se Zeman k Si vlezle natahuje. Zeman je odpornej.

vvogh.t ( 13. května 2017 11:00 )

to se to bude znárodňovat a věšet šikmooký

syrucek ( 13. května 2017 10:50 )

„Dovedu si představit obrovské úsilí, které jste museli vynaložit,“ co firem jste museli znárodnit, zemědělců okrást, Pozavírat mnoho slušných lidí... Škoda že Zeman nepřipomenul Číňanům ten masakr na náměstí Nebeského klidu v červnu 1989. To by se malí Asiaté divili proč o tom v jejich dějepisu není ani zmínka. Ale Zemanoidům juan nesmrdí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa