Češi investují do nákupu ojetin na splátky průměrně 260 tisíc. Utrácejí o půlku víc

Autor: Komerční plnění - 
20. 11. 2018
00:00

Za pět let vzrostla průměrná cena ojetého vozu financovaného z úvěru v Česku téměř o polovinu, a to na 260 tisíc korun. Zvýšila se také velikost akontace, tedy podíl ceny vozu zaplaceného přímo kupujícím, a to o 37 procent. Čeští řidiči využívají příznivé ekonomické situace, rostoucích platů a také širokých možností financování k pořízení lepšího automobilu, než jaký by si pořídili ještě před několika lety. Vyplynulo to z analýzy prodejů největšího prodejce ojetých vozů AAA AUTO, který patří do skupiny AURES Holdings.

Průměrná cena ojetého vozu pořizovaného na úvěr je 258 863 Kč. Pokud ji srovnáme s cenou před pěti lety, je to téměř padesátiprocentní nárůst. V případě zánovních aut, která charakterizuje nízký kilometrový nájezd i věk, je tento nárůst mírnější, ovšem pořád představuje zhruba třetinový cenový rozdíl. Zatím co před pěti lety byla průměrná cena zánovního vozu financovaného na úvěr 301 165 Kč, dnes to je 405 092 Kč.

Každým rokem také roste výše úvěru, který si řidiči na ojetá auta berou. Zatím co v roce 2014 byla průměrná výše úvěru 130 128 Kč, dnes to je 192 919 Kč. Ještě vyšší úvěrovou částku si jsou kupující ochotni vzít na zánovní automobily, a to letos v průměrné výši 286 903 Kč, což je o 40 % více než v roce 2014.

„V obou případech roste také výše akontace. Za posledních pět let vzrostla o více než třicet sedm procent v případě ojetých automobilů a o dvacet dva procent u zánovních. Svědčí to o lepší finanční kondici a odpovědnosti české populace. Ta sice na úvěr kupuje dražší auta, ale také je na začátku ochotna složit podstatně větší platbu v hotovosti,“ vysvětluje generální ředitelka sítě autocenter AAA AUTO Karolína Topolová.

Kupující se díky dobré ekonomické situaci a rostoucím příjmům nebojí investovat do dražších vozů. „U zákazníků nehraje prim jen nízká cena vozu, ale kladou důraz i na jejich bezpečnost. Řeší více stáří a kilometrový nájezd, proto se také stále častěji rozhodují pro zánovní automobily, které jsou trendem posledních několika let. Letos ve srovnání s celým rokem 2014 vzrostl trojnásobně počet zákazníků, kteří využili financování zánovních aut, a to ještě ani nemáme konec roku. Je to skutečně velmi vysoké číslo, které je kromě jiného způsobeno také širokými možnostmi financování v konkurenceschopných nabídkách u nových aut. Naší výhodou je, že si u nás zákazníci mohou automobil nejen vybrat, ale i pojistit či zafinancovat,“ vysvětluje Topolová. „Při nákupu zánovního vozu mohou lidé navíc oproti novému ušetřit až 40 % ceny,“ doplňuje.

Výše měsíční splátky, kterou řidiči platí v průměru za ojetý automobil na úvěr, je aktuálně 3 813 Kč. U zánovních aut je splátka v průměru 4 536 Kč. Průměrná doba financování je pět a půl roku u starších ojetých aut a šest let u zánovních.

Skupina AAA AUTO působí na trhu již 26 let. Provozuje síť více než 40 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Za dobu své existence obsloužila již přes 2 miliony zákazníků.

Skupina prodá ročně více než 75 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro rok 2017 se stala i držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017.

Video AAA mění název své „matky.“ A prodává denně přes 200 aut - Blesk TV
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Stehlos ( 4. prosince 2018 15:48 )

260 tisíc jsem za auto nedával, bylo to míň, ale na nové bych neměl a nikdy jsem do ojetého auta nenarval takové peníze abych toužil nutně po novém autě, takže ani příští koupě nebude funglovka.

Birkos ( 26. listopadu 2018 16:45 )

Já jsem si vyhlídl bavoráka 530d, na nový samozřejmě nemam, tak jsem objel pár autobazarů a našel jsem si svého vysněného favorita. Koupil jsem ho skoro za 1/3 nového auta a nebojte, zkoukl jsem ho s kamarádem automechanikem, takže si myslim, že to byl dobrej kup.

Variator ( 23. listopadu 2018 14:46 )

Pokud to jde, tak se splátkám vyhýbám. Před měsícem jsem koupil 3 roky starýho Megana a nikdo by nepoznal na stavu auta, že jsem druhým majitelem, všechno jak u nového vyvoněného auta.

karlosar ( 22. listopadu 2018 13:56 )

je videt na silnicich, ze se malinko obnovuje vozovej park, ale stale jeste muzejni smradlve kousky potkavam casto

Ninuska ( 20. listopadu 2018 22:18 )

No většina na nové nemá a je ráda za bazarové,což je můj případ,ale sehnala jsem krásné zánovní auto za 220 tisíc a vypadá jak nové, paní se o vůz opravdu dobře starala.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa