Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Antibiotika můžou přestat úplně zabírat, varuje europoslanec. Kvůli čemu?

Autor: Zuzana Štíchová - 
26. listopadu 2018
05:20

Lidstvo vytvořilo samo sobě zásadního nepřítele. Bakterie odolávající většině antibiotik získaly svou imunitu skrze neuvážené užívání „zbraní vypůjčených od hub“. Právě odtud totiž léčiva pocházejí. Podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) je zapotřebí motivovat farmaceutické firmy k vývoji nových antibiotik, zároveň také vzdělat veřejnost i lékaře, aby byly s jejich užíváním a předepisováním opatrnější. Poc to řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy ve Štrasburku.

„Vypůjčili jsme si zbraně, používali jsme je neuváženě a bakterie se dokázaly přizpůsobit tak, jak to dělaly miliony let před tím,“ řekl Poc a dodal: „Na Madagaskaru se pravidelně opakují pořád ještě morové epidemie, které u nás byly ve středověku, a bohužel se zdá, že se tam v roce 1995 poprvé objevil multirezistentní kmen.“

Představte si situaci, kdy se takováhle bakterie rozšíří do větší části světa. To budeme mít velký problém,“ zmínil europoslanec k situaci kolem rezistence bakterií na většinu antibiotik s narážkou na to, že antibiotika mají svůj původ mezi plísněmi. 

Jako druhý příklad uvedl Poc odolnou tuberkulózu, se kterou bojuje například Rumunsko. Multirezistentní kmeny bakterií už se ale objevily také v Česku. „Objevily se případy všude, nejen ve Velké Británii. Multirezistentní kmeny jsou samozřejmě i u nás, třeba zlatý stafylokok a tak dále,“ varoval místopředseda Výboru pro veřejné zdraví Evropského parlamentu. Ve Spojeném království se totiž na jaře „proslavil“ případ odolné kapavky.

Bakterie „pořádají mejdany

Není to jen nadužíváním, ale také preventivním užíváním. Z toho se bakterie velmi „radují a pořádají mejdany“. Používání antibiotik třeba na virové infekce, to je poměrně častá věc. Jsou bohužel lékaři, kteří na nátlak pacienta předepíšou antibiotika i v případě, kdy se nejedná o bakteriální infekci,“ popsal obecně známou praxi Poc a volá po osvětě.

„Můžeme zavádět takové prvky, které zabrání zneužívání antibiotik. Vytvořit pobídky, aby firmy vyvíjely nová antibiotika. A vytvářet politiky pro to, abychom s těmi novými antibiotiky nezacházeli už tak hloupě, jak s těmi starými,“ nastínil budoucí postup v problematice. Ta může dokonce dospět až do bodu, kdy lidstvu antibiotika nebudou k ničemu.

Český europoslanec se přesto bakterie, která by odolala téměř všemu, co lidé vyvinou, neobává. „Nemyslím, že něco takového v tuto chvíli hrozí. Co hrozí, je, že půjdete do nemocnice. A tam po operaci dostanete infekci, která bude tak odolná, že než přijdou na řadu ta antibiotika poslední záchrany, tak zemřete, nebo téměř zemřete. Mám přátele, kteří se angažují právě v řešení multirezistence, protože se jim tohle stalo,“ prozradil i osobní zkušenost.

horalysa ( 26. listopadu 2018 10:42 )

Proč to europosranec neřekne doktorům? Vždyť pacienti nekoupí antibiotika volně. Každý doktor má strach léčit jiným způsobem, než antibiotika a proto je předepisuje jako lentilky každému. Míval jsem poměrně často záněty a doktor mi vždy předepsal antibiotika.Začal jsem si mixovat citron, zázvor a česnek. Z toho mám udělaný nápoj a záněty nemám 4 roky.

jarabak ( 26. listopadu 2018 09:27 )

Tohle už dnes ví každý. Jenže když jsou lidi pito*ci, tak s nimi podle toho musíte zacházet. Říkáte, že lékař na nátlak pacienta předepíše antibiotika? To je v*l, pacient do toho nemá co kecat. Já znám opačný extrém. Naše dětská lékařka naopak předepisuje antibiotika kdykoliv na cokoliv, neskutečně mě tím s*re. Děti pokaždé, když tam jdou, odchází s antibiotiky. To je přesně ten případ, kdy je předepsiuje na všechno a preventivně. Nevím, jak to chcete řešit, ale rozhodně se musí dostupnost antibiotik omezit. Ať třeba doktoři povinně dělají CRP test, než předepíšou antibiotika. prostě mají-li podetření na angínu, udělat crp. Bude to něco málo stát, ale lepší, než současná praxe. Jsem rád, že další europoslanec si toho všiml.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud