Hladovkáře Sencova ocenil europarlament. Jasný signál pro Rusko, shodují se Češi

25. 10. 2018
13:15

Evropský parlament ve čtvrtek udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi vězněnému v Rusku. Oznámila to nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS), která jej na ocenění navrhla. Předseda EP Tajani prohlásil, že kritik ruské okupace Krymu Sencov se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku, jakož i ve zbytku světa. Zároveň opět vyzval k jeho okamžitému propuštění.

„Mám tu čest, že mohu oznámit, že konference předsedů (EP) se rozhodla udělit letošní Sacharovovu cenu Olehu Sencovovi,“ řekl Tajani na zasedání parlamentu, načež následoval od europoslanců dlouhý potlesk vestoje. Ocenění podle Tajaniho Sencovovi náleží za prokázanou statečnost a odhodlání. V boji za svou věc nasadil i svůj život, a to nám všem připomíná povinnost bojovat za dodržování lidských práv, řekl předseda europarlamentu.

Jasná zpráva pro Rusko?

„Mám radost, že letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získal v Rusku vězněný ukrajinský režisér Oleg Sencov,“ uvedl na Twitteru český místopředseda EP Pavel Telička„Touto cenou vysíláme jasný signál proti jeho ilegálnímu věznění a prokazujeme úctu k jeho boji za osvobození nejen své, ale také svých dalších krajanů, kteří jsou v Rusku uvězněni z politických důvodů,“ dodal.

„Oleg Sencov dostal Sacharovovu cenu. Gratuluji a žádám o jeho urychlené propuštění!“ přidal se europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „Je to jasný signál Evropského parlamentu, že porušování práv ze strany Moskvy nelze tolerovat,“ napsala europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO).

Skeptický zůtal europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). „Nemyslím si, že by Vladimir Vladimirovič Putin poslechl nějaké prosby nebo výzvy Evropského parlamentu. To není jeho zvyk. Nepropustí ho okamžitě, když dostane Sacharovovu cenu,“ uopozornil. „Ale může se stát, že spousta jiných lidí nebude tak nesmyslně obviněna,“ vidí přece jen jistou naději místopředseda výboru EP pro bezpečnost a obranu.

Čtyři měsíce hladovky

Režisér Sencov je odpůrcem ruské okupace poloostrova Krym a v Rusku byl odsouzen ke 20 rokům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku.

Režisér obvinění označil za vykonstruovaná a podle organizace Amnesty International jeho odsouzení předcházel „nespravedlivý proces před vojenským soudem“. Ve vězení letos Sencov držel více než čtyři měsíce hladovku, kterou se domáhal osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic.

Společně s ním byli letos v užším výběru na Sacharovovu cenu marocký disident a protikorupční aktivista Násir Zifzáfí a skupina 11 nevládních organizací, které ve Středozemním moři pomáhají zachraňovat migranty. Zifzáfí si ve své vlasti rovněž odpykává 20letý trest odnětí svobody za „spiknutí proti bezpečnosti státu“.

Raduje se i Porošenko

Radost nad oceněním Sencova a vděčnost Evropskému parlamentu vyjádřil v Kyjevě ukrajinský prezident Petro Porošenko. Udělení ceny označil za „povzbudivý signál podpory v krajně dramatickém okamžiku života ukrajinského vlastence“. Podle ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana je ocenění Sencova „otočením klíče, jímž se otevírají vězeňské mříže“.

Letošní slavnostní předávání ceny se má ve Štrasburku uskutečnit 12. prosince. S oceněním se pojí také finanční odměna ve výši 50 000 eur (1,3 milionu korun). Vzhledem k pobytu Sencova ve vězení zatím není jasné, jak se budou náležitosti spojené s cenou odvíjet. „Já si myslím, že to finanční ocenění teď není to nejdůležitější. Důležité je, že jsme na něj nezapomněli,“ řekl Štětina.

Video Andrej Babiš zrušil vystoupení v evropském parlamentu - Blesk TV
1080p 720p 360p

satanas ( 25. října 2018 19:57 )

Ja uz doufal ze se neco dozvime o RUsku,prdlajz,,ten kriminalnik je Ukrajinec,,a naty si fakt Cesi dejte pozor!

Stelar ( 25. října 2018 19:32 )

Tak teď šéf z Kremlína se bude v noci potit znepokojením za to ocenění hladovkáře od europarlamentu! A kdyź ho pustí (kdo ví kdy ) ten kagebák z lochu bude mit k dobru 50 t.€.A to jistě nelepí sáčky ve vězení za pár šupek pardón rublíků jako druzí vězni !

horalysa ( 25. října 2018 16:08 )

Aspoň jasně je vidět, jaká vemena v europarlamentu sedí.

illyria ( 25. října 2018 14:42 )

EP ocenil usvědčeného terotistu? tak to je k výsměch... Kdy EP ocení Bin Ládina? hmmm teda ten nebyl ani odsouzen.... Proč nám Blesk nepodá zprávu jak se má další hrdinka co držela hladovku a teď je ve vězení za terorismus, proč nám nenapíší o Nadija Savčenkové?

janhu ( 25. října 2018 13:46 )

už ti eurosrá.či zavedli sankce proti saudské arábii? na co čekají? až novinář obživne? v usa věznové protestovali proti vynucené otrocké práci pro korporace téměř za nic a novinářské špíny ani necekly, ani eurozrůdy

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa