U dívky ve střídané péči se rodiče hádali o očkování. Ústavní soud zasáhl

Autor: ČTK, nkov - 
30. 10. 2018
11:20

Soud je při řízení povinný vysvětlit okolnosti dítěti i v případě, že je nezletilé, rozhodl v úterý Ústavní soud. Nález souvisí s případem očkování dívky ve střídavé péči, jejíž matka chtěla nahradit souhlas otce. Podle soudu nebyla dívka dostatečně informována o významu procesu, přestože se jí bezprostředně týkal.

Ústavní soud se konkrétně zabýval rozhodnutím o nahrazení souhlasu matky s přeočkováním tehdy jedenáctileté dívky proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Dítě bylo ve střídavé péči rodičů, otec souhlasil s přeočkováním, matka nikoli, proto jejich rozpor musel řešit soud.

Ústavní soudci sice zamítli matčinu stížnost, avšak konstatovali porušení práv dítěte. „Dívka nebyla s vedením řízení náležitě seznámená a do řízení zapojená, přestože se jednalo o zásah do její fyzické integrity,“ řekla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Soud v nálezu zdůraznil, že i nezletilé dítě je plnohodnotným účastníkem řízení, které se jej bezprostředně dotýká. Právo být slyšeno v řízení se neomezuje na pouhé zjištění názoru – dítě nelze vnímat jen jako zdroj informací. Právo podle Ústavního soudu zahrnuje i další komunikaci s dítětem a informování o řízení. Včetně toho, jak nakonec soud rozhodl v jeho záležitosti a jakým způsobem zohlednil názor dítěte.

Ústavní soudci: Soud by měl dítě umět poučit

„Za dodržení tohoto práva přitom odpovídá soud. Pokud je dítě způsobilé k tomu, aby v řízení bylo vyslechnuto přímo soudem, a neodporuje to ani jeho nejlepšímu zájmu, pak by to měl být také přímo soud, kdo dítěti své rozhodnutí přístupnou formou vysvětlí,“ stojí v nálezu.

Zda dívka nakonec byla přeočkována, není jasné, rodiče ani jejich právní zástupci se vyhlášení nálezu nezúčastnili.

Video Lékařka varuje Čechy: Očkujte se, jinak můžete přijít o práci. - David Budai, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Porušení práv matky Ústavní soud nezjistil, proto řízení jako celek skončilo zamítnutím její stížnosti. Odmítnout očkování lze za výjimečných okolností s ohledem na takzvanou výhradu svědomí. Rodič ale musí uvést dostatečně naléhavé důvody, což se podle Ústavního soudu v tomto případě nestalo. Obecné pochybnosti o smyslu očkování takovým důvodem nejsou, stejně jako špatná zkušenost s očkováním s méně závažnými zdravotními následky ani těžká reakce na jiný typ očkování v širší rodině.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa