Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Marii se bolestivě zkroutily prsty na nohou. Lékař jí dal termín za půl roku

Autor: ula - 
27. října 2018
05:20

Cítila velkou bolest. Před sedmi lety se Marii (70) začaly kroutit prsty na nohou. Zprvu se pokoušela léčit sama, pak navštívila praktickou lékařku. To už Marie věděla, že by to mohly být příznaky revmatoidní artritidy, a tak si vyhledala specialistu na internetu. První termín návštěvy dostala ale až za půl roku, kdy už se podle slov lékaře dostavila ve velmi zbídačeném stavu. V Česku trpí na „revma“ až 85 tisíc osob. Možná je tato nemoc spojená se staršími lidmi, ale ohrožuje každou věkovou skupinu, včetně dětí.

V Evropě postihují revmatická onemocnění více než 100 miliónů lidí – více lidí než kterákoli jiná skupina onemocnění. Revmatická onemocnění se proto řadí na první příčky důvodů pracovní neschopnosti. Častým typem revmatických onemocnění jsou i zánětlivá onemocnění: například revmatoidní artritida, psoriatická artritida nebo Bechtěrevova choroba.

V Česku je přibližně až 69 tisíc osob, kteří trpí revmatoidní artritidou. Ročně přibývá zhruba čtyři tisíce nových pacientů. Revma značně snižuje funkční schopnosti a kvalitu života a zkracuje život nemocných v průměru o pět až deset let.

Ačkoliv je revma podvědomě spojováno s vyšším věkem, onemocnění se vyskytuje prakticky v každém věku, nevyhýbá se dokonce ani dětem.  Mezi pacienty však převládají ženy, nemocí jsou postiženy 2–3krát častěji než muži.

První reakce lékaře: Jste strašně zbídačená

Smůlu měla i Marie. Ta před nemocí žila velmi aktivně, zdolávala vrcholky hor, byla stále v pohybu. Když pocítila první příznaky, zkoušela se léčit sama. Zprvu se snažila léčit sama. Když nic nepomáhalo, navštívila praktickou lékařku a poté i revmatoložku, ale ani u jedné se nedočkala řešení.

„Tak jsem si sama našla na internetu revmatologa a objednala se k němu. Dostala jsem termín za půl roku, kdy se mi už artritida opravdu rozjela, a tak jeho první věta byla, že jsem strašně zbídačená,“ zavzpomínala Marie. „Lékař mi nasadil kortikoidy a další léky a dostal mě do stavu, kdy mohu zase žít,” dodala.

Vedlejší účinky Marii netrápí, je ráda, že může dělat většinu svých obvyklých aktivit. Zcela vyléčit nemocného s revmatoidní artritidou nelze. Pomocí léků se tlumí bolest a další příznaky nemoci.

Od otoků kloubů až po problémy s osobní hygienou

Vedle únavy patří mezi její příznaky revmatoidní artritidy teplota, nechutenství a úbytek na váze, bolest, ztuhlost a otok kloubů. Nejčastěji jde o klouby rukou, prstů a nohou.

Pokud nejsou revmatická onemocnění správně léčena, může dojít k ohrožení kvality života, omezení fyzických schopností a znemožnění každodenních aktivit pacientů, jako chůze, chůze do schodů, osobní hygiena nebo schopnost pracovat.

Léčba za 300 milionů

Podle Hany Kadečkové, tiskové mluvčí Zdravotní pojištovny Ministerstva vnitra ČR, počet nemocných nestoupá, alespoň mezi klienty této pojišťovny. Ale stoupají náklady na léčbu.

„Zatímco v roce 2016 jsme na léčbu artritidy vynaložili 310 milionů korun, loni to bylo při srovnatelném počtu pacientů  o 18 milionů více. Více než polovinu z této částky představovaly náklady na léky,“ říká Kadečková. Pojišťovna má s tímto onemocněním přes 25 tisíc klientů, z nichž 71 % tvoří ženy. 

Revmatici se musí hýbat

Marie se zapojila do výzvy Revma v pohybu, kterou vyhlašuje pacientská organizace Revma Liga ČR. Revmatici si sami určí, kolik by daný měsíc chtěli ujít, a s pomocí krokoměrů nebo aplikací na mobilních telefonech vysledují, zda cíle dosáhli a jakou vzdálenost reálně urazili. Výsledky průběžně zaznamenají do vlastního profilu na stránkách organizace. 

Podle fyzioterapeutky Maji Špiritović z pražského Revmatologického ústavu je pohyb pro revmatiky naprosto zásadní. „U pacientů s revmatickými onemocněními fyzická aktivita zlepšuje rozsah pohybu v kloubech, snižuje bolesti, zlepšuje spánek, koordinaci těla, rovnováhu, motivaci, funkční stabilitu kloubů a je také schopna snížit postižení. Je vynikající protistresovou strategií,“ zmínila Špiritović.

Artritida poškozuje klouby, takže mnoho lidí se bojí, že cvičení jejich stav zhorší. A naopak, když jsou pacienti unavení a bolest jim ztěžuje pohyb, cvičení se vyhnou. „Existuje však řada cvičení, která jsou vhodná pro lidi s RA a příliš nezatěžují klouby. Dobrá je například chůze, lehké posilovací cviky, jízda na kole, plavání, tanec, vodní aerobik nebo tai chi,“ dodala Špiritović.

I Marie se snaží neustále hýbat. Každý den pracuje na zahradě, pořídila si dřevařskou a keramickou dílnu. Dříve pracovala ve školství, kde vedla keramické kroužky. Výletuje po horách a cvičí v Sokolu. V létě dokonce přešla Jeseníky. „Miluju ostravský Colours of Ostrava, chodím na něj pravidelně už 15 let, na celé čtyři dny a těším se na další ročník,“ usmívá se Marie.

 

Články odjinud