Podvodníci pančují mák, ohrožují tím naše zdraví, varuje expert. A proč se posypávají rohlíky?

Autor: ula - 
12. října 2018
06:00

Česko je největším pěstitelem potravinářského máku na světě. Plodina je žádaná v řadě zahraničních zemí a vyváží se více než tradiční chmel. Češi patří také mezi největší konzumenty - ročně spotřebujeme 4 500 tun máku, což znamená, že jeden člověk sní okolo 25 buchet s makovou náplní. Bohužel k nám také proudí technický mák, který je sice výrazně levnější než ten tradiční, ale má odlišnou chuť. Přesto ho občas obchodníci vydávají za ten potravinářský, jak varovala v minulosti potravinářská inspekce. Jak poznáte kvalitní mák a proč se dává na rohlíky?

Ročně se u nás sklidí v průměru kolem 26 000 tun potravinářského máku. Česko je tak největším pěstitelem na světě, na druhém místě je Turecko, kde však není zvykem mák konzumovat.

Plodina se vyváží hlavně do zemí Evropské unie, např. do Rakouska, kde je oblíbený mák šedý. U nás se pěstuje i mák bílý, žlutý nebo okrový. Zájem je o něj také v Rusku a na Ukrajině.

„Mák dovážíme i do Kazachstánu nebo do Indie, kde je oblíbený bílý mák. Nedávno byl mák dovezen i do Izraele, Maroka a Jižní Korey,“ řekl ve studiu Blesk Zprávy Václav Lohr, poradce spolku Český modrý mák.

Český mák se prý dostal i na Antarktidu a do Afghánistánu, kde si ho objednali čeští vojáci.

Zakázané pěstování?

V tuzemsku se plodina pěstuje výhradně pro potravinářské účely. V některých zemích je ale zcela zakázána, protože je spojována s výrobou drog. Z nezralých makovic je totiž možné získat opium, jedná se o rostlinnou látku významnou svým obsahem alkaloidů, především morfinu. Lze ji ale zneužít i pro výrobu heroinu.  

Proč je Česko velmoc v pěstování máku, kde je jeho pěstování zakázáno a jaké za to hrozí postihy? Zjistíte ve videu:

Video Česko je maková velmoc. - Andrea Ulagová, Blesk, Jan Jedlička

Pančovaný mák: Pálí a nevoní

Problémem může být i pančování máku, byť bývá tento podvod spíše spojován s alkoholem. Do modrého máku je totiž často míchán technický mák ze zahraničí. Ten se v jiných zemích pěstuje pro farmaceutický průmysl výhradně pro vyšší obsah morfinových alkaloidů v rostlině a není určen pro potravinářské využití.

„Jako laik poznáte pančovaný mák velice obtížně. Napovědět může větší podíl rezavých či hnědých semen, celkově je barevně nevyvážený, protože bývá míchán s naším potravinářským modrým mákem,“ popsal Vlastimil Mikšík z České zemědělské univerzity v Praze.

Někteří citlivější jedinci jej poznají i při konzumaci - mají nepříjemný až pálivý pocit v krku. Falešný mák má totiž dřevitou, hořkou až pálivou chuť. Téměř nevoní.

Konzumace technického máku v čerstvém stavu může přinést zdravotní rizika kvůli vysokému obsahu morfinových alkaloidů. 

„Pokud si jdete koupit mák do obchodu, volte spíše nemletý a v průhledném obalu, abyste si mohli pořádně prohlédnout, zda má skutečně modrou barvu a není nijak znečištěn,“ radí Lohr.

Pozor na pančovaný mák.Pozor na pančovaný mák. | Český modrý mák

Proč je mák na rohlících?

A proč se dává mák na bílé rohlíky? „Podle mého názoru hlavně proto, aby to dobře vypadalo a také aby to dodalo chuť. Je dobře, že se mák dává na pečivo, protože tím pádem ho konzumujeme, i když v malém množství, ale dodáváme tělu zdraví prospěšné látky,“ dodal odborník,

Jak dále poznat nekvalitní mák? Zjistíte ve videu:

Video Jak poznám kvalitní mák? - Andrea Ulagová, Blesk, Jan Jedlička

 

 

 

jana999 ( 12. října 2018 10:52 )

já kupuji jen nemletý, protože si namelu jen kolik potřebuji, namletý už se nedá schovávat, začne hořknout. Mají ho všechny velké prodejny jako kaufland, albert aj. Mě spíš rozčiluje, co mám pořád kontrolovat a co prostě jako laik stejně nezkontroluji a to že koupím drahý mák vím z německa, že to není garance, že je to opravdu nejlepší.Nevíte na co máme obchodní inspekce a různé laboratoře, kde si válejí šunky za naše daně? Neměli by ti kontrolovat, aby se to nedostalo na pult a dávat zákazy prodeje a likvidační pokuty, nevím na co čekáme, pořád jen prosíme eu, kašlete na eu a udělejte doma pořádek, přivezl jsi pančovaný mák, šup milionová pokuta a zákaz dovozu do česka a bude to

jany ( 12. října 2018 09:59 )

na rohliku ho normalne maji, tusim i v tesku

cicavec ( 12. října 2018 07:24 )

Hezky se to píše kupovat mák nemletý,bohužel se už prakticky nemletý mák v obchodech nenachází.Velký problém ho sehnad.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud