Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Bitcoin a další kryptoměny raketově stoupají. Tomáš obratem vydělává tisíce

Autor: mah - 
4. prosince 2017
22:00

Bitcoin a s ním i další kryptoměny zažívají zlaté časy a svět investorů má díky nim nový fenomén. Od začátku roku narostl bitcoin na desetinásobek své hodnoty. Rostou i další kryptoměny. To nabudilo zájem o ně u řady lidí, kterým virtuální alternativa klasických peněz do té doby nic neříkala. Dnes se ale leccos mění a i lidé, kteří dříve nepoužili počítač jindy než v kanceláři, se stávají takzvanými „těžaři“.

„Známí kolem mě o tom pořád mluvili a mě to zaujalo.“ Tomáš Ševčík popisuje svůj první kontakt se světem kryptoměn prozaicky. K bitcoinu se dostal oklikou přes ethereum. „Mám ale tendenci do všeho se vrhat po hlavě, tak jsem se rozhodl rovnou zainvestovat,“ dodává s tím, že si hned na začátku pořídil rig (počítač určený pro těžbu kryptoměn).

Zároveň s tím se Tomáš začal o kryptoměny více zajímat a vzápětí se tak dostal k bitcoinu. Teprve s ním začal doopravdy obchodovat. „Ze začátku jsem v tom moc peněz neměl a postupoval jsem jednoduše. Když cena bitcoinu trochu spadla, tak jsem trochu nakoupil a naopak, když šel kurz nahoru, tak jsem prodával,“ popisuje svoje investorské začátky. Na prvních obchodech tak vydělával jen málo, třeba kolem dvaceti korun za jeden.

Postupně se ale o situaci kolem měn začal zajímat víc. „Sleduju na internetu různé pořady, které se zabývají tím, jak se trh kryptoměn mění a proč,“ zmiňuje Tomáš. Postupně tak přestal s krátkodobými obchody. Dnes tak na jednom obchodu vydělá i kolem devíti tisíc korun.

„Tomu, v čem je to tak revoluční, ale příliš nerozumím, mám to jako investici,“ dodává nadšenec. Nezajímá se tak příliš o vývoj programování měny jako takové. Zároveň pro něj není tak zásadní anonymita, kterou poskytují, a kvůli které bitcoin i jeho obdoby původně vznikly.

Podobně jako on to přitom vidí čím dál více dalších lidí. I ti chtějí na kryptoměnách zbohatnout. A právě čím dál vyšší zájem o kryptoměnu může být jedním z důvodů, proč v současnosti atakuje kurz 10 tisíc dolarů (přes 200 tisíc korun) za bitcoin.

Bitcoin rostl i pětkrát rychleji

„Dva roky (2013-2015) klesajícího kurzu hodně lidí odradily. Poslední dva roky ale kurz opět celkem stabilně roste a čím dál více lidí se na tomto trendu chce svézt,“ dodává k tomu Jan Hubík z Paralelní Polis. Podle něj může být dalším faktorem i to, že se připravuje celá řada inovací bitcoinu.

„Zvyšující poptávka ještě nutně nemusí znamenat bublinu. A je velmi obtížné poznat, zda je kurz bitcoinu bublina, nebo ne. Fundamentální hodnota není tak zjevná jako u jiných finančních statků,“ odmítl Hubík kritiky, kterým se nezdá strmě rostoucí křivka měny z posledních měsíců. Bitcoin se naopak podle něj šíří jako jakákoliv jiná přelomová technologie. „Zhruba odpovídá S křivce, což znamená, že si projde obdobím exponenciálního růstu. Je to jako sněhová koule, kdy se na pár odvážlivců postupně nabalují masy lidí a šíření se zrychluje,“ vysvětlil expert.

Současný růst potom nevidí jako přelomový. „Lidé reagují emotivně na vysokou hodnotu bitcoinu,“ zmínil Hubík. Měna podle něj ale rosla i rychleji. Vůbec nejvyšší růst tak bitcoin zaznamenal mezi lety 2012 a 2013, kdy za dvanáct měsíců zvýšil svou hodnotu dokonce 56krát.

Za vysokou cenou stojí i inflační politika národních bank

„S jistotou se vývoj kurzu nikdy zdůvodnit nedá. Velkou roli ale určitě hraje to, že mnoho lidí vyčkávalo na vyřešení situace kolem různých variant pro upgrade bitcoinu,“ zmínil Hubík. Měna se kvůli tomu totiž již v létě jednou rozštěpila a podle něj hrozilo na podzim další štěpení, k tomu ale nakonec nedošlo.

K růstu měny ale podle něj přispívají i tradiční instituce. Jednak ty finanční, které pravděpodobně v brzké době umožní obchodovat i s bitcoinovými deriváty na regulovaných trzích. Podle Hubíka se na kryptoměny ale lidé obrací i kvůli chování samotných vlád. „Vlády po celém světě zavádí kapitálové kontroly, pracují na zrušení hotovosti, znehodnocují své státní měny, atd. Všemi těmito zásahy zvyšují užitečnost a tedy i hodnotu bitcoinu a dalších kryptoměn,“ uzavřel expert.

Jak nakupovat a prodávat Bitcoin? Čtěte zde >>>

Jak se daní Bitcoin? Čtěte zde >>>

Seznam kryptoměn najdete zde >>>

Kdy kupovat kryptoměny čtěte zde >>>

Roman Zelen ( 28. prosince 2017 17:19 )

Podle mně je nejlepší do toho žádné peníze nedávat, stačí si párkrát odkliknout reklamní weby a dostanete zaplaceno v různých měnách, nemusím do toho nic dát, a až to zase vystoupá, budu se jen smát Používám třeba tyhle: http://moonliteco.in/?ref=2a928e93daa0 http://moondash.co.in/?ref=6FE2A2EA5055 http://moon doge.co.in/?ref=698971a3ab34 http://moonbit.co.in/?ref=f77f3faac706 http://bonusbitcoin.co/?ref=1E 144FE50F3F http://bitfun.co/?ref=D2628235D7B0 Předtím stačí udělat registraci na coinpot.co a pak už se na ty stránky můžu přihlásit bez vytvoření nových účtů a registrací ;)

indie ( 5. prosince 2017 11:13 )

Kdo chce, může Bitcoin a další kryptoměny snadno koupit ve specializovaném e-shopu https://www.ccshop.cz. Za koruny, v češtině.

zdenafast ( 5. prosince 2017 10:52 )

Těžko říct, jestli se Bitcoinu ještě podaří zopakovat ten růst, který udělal v minulosti viz. https://investplus.cz/investice/investice-do-kryptomen-pro-zacatecniky-jeste-neni-pozde/

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud