Češi míří na Darknet: Síť podsvětí hledají kvůli soukromí
Temnou síť neboli Darknet využívá stále více Čechů. Tuto přezdívku získal kvůli tomu, že na něm kvete nelegální obchodování. Výjimkou tak nejsou drogy, dětské porno nebo zbraně. Na informaci upozornil deník Právo.
Darknet je skrytou vrstvou internetu, připojit se k němu lze jen anonymně a vše doprovází šifrování. Uživatel vysílá požadavky, které cestují přes náhodné komunikační uzly a umožňují neviditelnost na síti. Češi na Darknet zamířili kvůli soukromí.
„Například Facebook monitoruje i pohyby myši. Provozovatelé sledují, co jste kdy kde četl, vedou se dlouhodobé statistiky, ve které denní době se připojujete. Nejsou to velká data na objem, ale dá se s nimi rozsáhle pracovat,“ popisuje odborník na IT a pražský zastupitel za piráty Ondřej Profant. Odborníky znepokojuje digitální stopa, která za uživateli zůstává na klasickém internetu. Komunikaci přes Darknet provází šifrování, u kterého nevznikají stopy nebo jen ojediněle.
Darknet přitahuje stále více Čechů. „Celkově je ale vidět podstatný růst počtu uživatelů anonymních sítí,“ říká Adrian Demeter, odborník na kybernetickou bezpečnost. „Více lidí má zájem. Je to výrazně oblíbenější než dříve, může za to zejména virtuální měna bitcoin, která je nezávislá na bankách,“ říká Profant.
„Musíte si nainstalovat speciální software, který umožní komunikovat s adresami z Darknetu, které nejsou vidět v normálním internetu,“ popisuje Vladimír Smejkal, specialista v oboru IT. „Není to ale triviální,“ dodává.
Cestu k Darknetu hledá stále více lidí, ne jen nadšenci IT. Často slouží k obcházení zákonů, ale v Číně, kde se uplatňuje cenzura, slouží i k možnosti dostat se ke svobodným informacím. „Používají to i novináři či aktivisté nebo třeba když chcete něco zveřejnit, abyste zůstal v utajení,“ říká Pavel Růžička, odborník na IT.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.