Zima, tma a formuláře: 300 lidí čekalo od noci před úřadem kvůli kotlíkovým dotacím

Autor: ČTK, zzu - 
20. října 2017
08:31

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě dnes s žádostí o dotaci na nový kotel čekalo asi 300 lidí, někteří i několik hodin. Formuláře pro právě zahájené další dotační kolo začali úředníci přebírat v sedm hodin. Kraj v něm bude dělit 230,8 milionu korun, podpořit může nákup skoro 2500 nových ekologičtějších kotlů v domácnostech. Vysočina ponechala možnost přinést formuláře osobně, na rozdíl od jiných krajů, které nyní umožnily pouze elektronický příjem žádostí, aby předešly frontám.

„Kraj Vysočina umožňuje elektronické i osobní podání, je na občanovi, aby si zvolil formu, jaká mu nejvíc vyhovuje,“ řekla dnes ČTK Iveta Fryšová z krajského odboru regionálního rozvoje. Jedním z důvodů zachování možnosti osobního předání bylo podle kraje i horší pokrytí některých částí Vysočiny internetem.

Video Noční fronta na dotace: Středočeši kempovali před úřadem hejtmanky. - Karel Kopáč, dv

Někteří žadatelé uváděli, že u úřadu čekali od čtvrtka. Další lidé ČTK řekli, že přišli tři hodiny po půlnoci. Byl mezi nimi muž ze Šlapanova, který si chce koupit nový kotel na biomasu. Uvedl, že osobnímu podání věří víc než elektronickému. „Domluvili jsme se s kamarády, tak jsme sem přišli,“ řekl. Řada čekajících začala nejvíc narůstat během poslední hodiny. Žádosti přijímá deset úředníků, na odbavení jedné nepotřebují ani minutu. Fronta se rychle zkracuje.

Loni v lednu, když kraj zahájil přijímání žádostí o dotace na nový kotel, čekalo před úřadem asi 600 lidí. Tehdy krajští úředníci dělili rovněž 230 milionů Kč. „Alokace, která byla v první velké vlně, byla vyčerpána devátý den,“ podotkla Fryšová.

Příspěvek pokryje až 80 procent nákladů

Příspěvek je nyní určen domácnostem, které se chtějí zbavit kotle na pevná paliva s ručním přikládáním. Dotaci mohou dostat na nákup kombinovaného kotle na pevná paliva a biomasu s automatickým přikládáním, kotle čistě na biomasu, tepelná čerpadla a na kondenzační plynový kotel.

Výše příspěvku pokryje 75 až 80 procent uznatelných nákladů, podle typu nového kotle, nejvíc lze získat 120 tisíc Kč. V pěti sídlech, kde jsou největší problémy s čistotou ovzduší, dotace stoupne o 7 500 Kč. Jde o Bystřici nad Pernštejnem, Humpolec, Pacov, Ledeč nad Sázavou a Hradec.

Kraj Vysočina už podpořil výměnu 2300 kotlů, zatímco žádostí dostal přes 3 tisíce. Kromě loňské první vlny dělil dalších 24 milionů Kč v letošní dodatečné výzvě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Supermutter ( 20. října 2017 09:03 )

Fronta na banány, na dlaždičky, na WC papír, na škodovku, atd.... Proč mi to připomíná fronta na dotace, na přepis auta, u kasy v supermarketu, na máslo a vejce..... To jen pro ty, co nepamatují totáč, ale pořád si ho berou do úst.

Zobrazit celou diskusi
Další videa