Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Zase jste nevyšli s penězi? 6 rad, jak zacházet s domácím rozpočtem!

/
 • Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo.
  17. května 2017 ● 10:01

  Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo. Poradíme, jak si své finance uhlídat.

 • 1.

  Neplánujeme

                                

  Nejčastější příčinou finančních problémů je fakt, že lidé nemají vůbec přehled o svých výdajích. Postrádají jakýkoli finanční plán a přehled o tom, kolik utratí. „Pokud chcete dostat své finance pod kontrolu, nejlépe uděláte, když si sepíšete příjmy a výdaje posledního roku. Pak odhadněte, jak se obojí bude vyvíjet v roce příštím. Je jedno, zda plán příjmů a výdajů budete mít v notesu na papíře nebo v chytré aplikaci v mobilu, ale je nutné, aby odpovídal realitě. To je základ zdravých financí,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.

  Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo.
  Autor: Shutterstock

 • 2.

  Neporovnáváme nabídky

  Výdaje rodinného rozpočtu se většinou skládají z několika fixních měsíčních plateb – za bydlení, energie a dalších. Každopádně se vyplatí jednou za čas zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka pro každou platbu. Používání internetových srovnávačů při hledání nejvýhodnější nabídky se výrazně rozšířilo a proces se velmi zjednodušil.

  Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo.
  Autor: Profimedia

 • 3.

  Neplatíme včas

  Možná si to ani neuvědomujete, ale část zbytečných výdajů domácností často tvoří poplatky za pozdní platby či upomínky nebo penále. Opět je radou zanést si pravidelné poplatky do kalendáře. Vyhnete se tak i situaci, kdybyste chtěli zaplatit, ale nemáte na účtu potřebné finance. Dobrým pomocníkem může být také kreditní karta, která nabízí bezúročnou půjčku na určité období, během kterého můžete půjčenou částku kdykoli zdarma splatit.

  Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo.
  Autor: Profimedia

 • 4.

  Neumíme vybrat správnou půjčku

  Nepůjčujte si bezhlavě třeba na nový mobil či zahraniční dovolenou.  Ne každý nedostatek peněz se vyplatí financovat půjčkou, ale pokud se jedná o rozumné investice, jako je například financování studia či smysluplných koníčků dětí, pak půjčka stojí za úvahu. „Pokud již půjčku splácíte, nebojte se zjistit, zda není možné získat výhodnější podmínky. Ať už jejím refinancováním nebo sloučením více půjček do jedné. Ušetřit se dají významné částky a především celé vyřízení je opravdu jednoduché a rychlé,“ doporučuje Brůhová.  Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků, které společnému rozpočtu značně uleví.  

  Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo.
  Autor: Profimedia

 • 5.

  Nevysvětlujeme dětem význam peněz

  I děti by měly odmalička vědět, že peníze nepřichází domů samy a jejich zdroj není neomezený. Jakmile dětem začnete dávat kapesné, je nejvyšší čas jim vysvětlit, že peníze nejsou hračka a jak je mají používat. Tím se děti postupně naučí s penězi zacházet a v budoucnosti se tak mohou vyhnout všem zbytečným chybám.

  Jak děti naučit hospodařit s penězi? Nejdříve jim pořiďte pokladničku.
  Autor: Profimedia

 • 6.

  Nemyslíme na »potom«, ale pouze na »teď«

  Je zásadně důležité uvědomit si, že například hypotéka je závazkem na dlouhou dobu, většinou až na 30 let. „Lidé by měli mít dostatečnou finanční rezervu a neměli by veškeré příjmy využívat na splácení hypotéky. Musí samozřejmě počítat také s neplánovanými výdaji a případným výpadkem příjmů,“ upozorňuje Vojtěch Batěk ze Sberbank. Vyplatí se myslet i na nečekané nepříjemné životní události - ztrátu zaměstnání či dlouhodobou nemoc. U hypotéky se proto vyplatí pojištění schopnosti splácet

  Už zase jste nevyšli s penězi? Asi stále opakujete stejné chyby a přitom stačí tak málo.
  Autor: scom, archiv Blesku

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy