Cílem obměny kotlů je snížit emise z lokálního vytápění. Kraj chce začít přijímat žádosti ve druhé půli letošního roku. Ministerstvo chce rozdělit všem krajům na nové kotle ve třech výzvách dohromady devět miliard korun.

Kraj v první výzvě dostal od ministerstva nejprve 135 milionů, později požádal o navýšení zhruba na 150 milionů. Peníze rozdělil ve dvou krajských výzvách, jedna byla loni v úvodu a druhá v závěru roku. Žádosti posledních žadatelů kraj ještě posuzuje.

Ministerstvo brzy spustí druhou výzvu krajům. „Za týden spustíme druhou vlnu této revoluce. Krajům pro občany dáme na výměnu starých neekologických kotlů 3,4 miliardy korun,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Sníží se však počet typů kotlů, na které bude možné podporu dostat.

Ruku v ruce s výměnou kotlů jde i údržba komínu. Nenechte se však napálit falešnými kominíky. Podívejte se na naše video.

Video
délka: 03:46.24
1080p 720p 480p 360p 240p

Falešní kominíci řádí v Česku! Jak nenaletět? Blesk TV

Nově nebudeme podporovat kotle čistě na uhlí, ale pouze na automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu a samozřejmě také na plynové kotle, kotle jen na biomasu a tepelná čerpadla. V Jihomoravském kraji byl zájem o uhelné kotle minimální,“ řekl Brabec. Lidé už podle něj nebudou muset provádět mikroenergetická opatření. „Díky tomu bude více prostředků přímo na výměnu zdroje vytápění. Celkově chceme v druhé vlně do konce roku 2019 vyměnit dalších 35 tisíc kotlů,“ doplnil Brabec.

Ministerstvo chce do roku 2020 vyměnit ve třech vlnách až 100 tisíc kotlů a poskytne na to všem krajům devět miliard korun. Tím by se nahradila třetina znečišťujících kotlů a značnou měrou by se přispělo ke zlepšení životního prostředí.