Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Hádky o kontroly kotlů: Za smog na venkově může vytápění domácností, říká expert

Autor: simao, ČTK - 
25. ledna 2017
06:13

V době tíživé smogové situace v Česku se opět objevily hádky o nařízení, které zvedlo některým politikům mandle – kontroly kotlů v domácnostech. Pro Blesk.cz situaci kolem kotlů, smogu i sporů okomentoval někdejší poradce šesti ministrů Daniel Vondrouš. Ekolog vypočítává, co všechno za smog v Česku může, jaký je podíl domácích topenišť a zda mají kontroly kotlů efekt.

Daniel Vondrouš z Asociace ekologických organizací Zelený kruh byl v letech 2002 až 2010 poradcem a vedoucím poradců šesti ministrů životního prostředí. Kolem kontrol kotlů a toho, čím lidé topí, je přitom i v době, kdy se Česko pomalu dostává ze smogového sevření.

ODS a TOP 09 se totiž rozhodly napadnout zákon u Ústavního soudu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se přitom brání, že proti Ústavě nejde, což měly zajistit i dostatečné konzultace s ústavními právníky. Opatření ohledně smogu má přednést ve středu na vládě. Hrozící kontroly kotlů přitom přinesly podle něj již první efekt.

„Po této nové možnosti kontroly dlouho volali především starostové a my už od nich máme první pozitivní ohlasy, že v některých regionech čouzení z komína viditelně ubylo. A to ani k samotným kontrolám ještě nedošlo,“ tvrdí Brabec.

Emotivní stížnost: Zatím došlo jen na pokuty a ne popravy jako za Stalina

Kontroly kotlů přitom vyvolaly u poslanců opozičních stran emotivní reakce. V kontrole toho, čím si lidé topí, vidí vážný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí.

Podle jejich návrhu je novela odrazem „neustálé touhy po regulaci“ a otevírá „mnohaproudou dálnici pro různé ministerské úřednické a nátlakové skupiny“, které chtějí o všem vědět a vše kontrolovat v zájmu obecného blaha.

„Nyní se sice ještě za neuposlechnutí tohoto obecného dobra nepopravuje jako za Robespierra či Stalina, zatím se jen udělují přestupkové pokuty. Ale co v budoucnu?“ stojí v návrhu, který pro pravicové poslance připravoval brněnský advokát a bývalý politik ČSSD Zdeněk Koudelka.

Návrh vyjadřuje obavu z toho, že „dálnice pro regulace a omezení svobod“ nakonec skončí třeba kontrolními kamerami vlády na záchodech v bytech, protože „řádné a pravidelné vyměšování je zdravotně správné“. Takový zásah do soukromí by prý bylo možné zdůvodnit ochranou zdraví, stejně jako úřady nyní ospravedlňují kontroly kotlů právem na příznivé životní prostředí.

Odborník: U hluku je prolomení svobody výraznější

Co říkáte na současnou smogovou situaci v Česku? Čím je zapříčiněna především?

Vondrouš: Smogová situace se týká většiny krajů a příčiny jsou v různých krajích různě namixované. Z principu platí, že ty tři hlavní zdroje platí pro všechny kraje – na jedné straně průmysl a energetika, na další doprava, na třetí domácí topeniště.

S tím, že ale to smogové zatížení, co známe z Prahy nebo z Brna, je způsobeno především dopravou. V Praze je to v drtivé většině – z 95 procent – zásadní vliv. Lokální rozdíly jsou hodně způsobeny lokální zvláštností, což je v případě velkých měst doprava, v případě venkovských menších sídel topeniště domácí.  

Právě v souvislosti s domácími topeništi se nyní opět rozhořela debata o kontrolách kotlů. Co na ni říkáte? Podle ministra Brabce ubylo v některých regionech čouzení z komínů. 

Je hodně obtížné zjistit, jestli se kouření komínů v regionech zmírnilo, když máme takhle silnou smogovou situaci. A také jakým způsobem to lze zkontrolovat.

Mají tedy ony hrozící kontroly nějaký pozitivní dopad?

Tohle opatření mělo mít odrazující účinek. Nevíme, jestli ho opravdu má. To je spíše dotaz pro některé hlavně menší obce, které s tím měly problémy – jestli jim tyto problémy ustaly nebo se snížily. Jinak kontroly, které měly následovat v případě opakovaného upozornění, ještě proběhnout ani nemohly.

Lhůty, kdy má dojít k opakovanému upozornění, přezkumu upozornění a upozornění ze strany úřadu toho dotyčného podezřelého, ještě od začátku roku nestačily proběhnout. Takže nemohly být žádné kontroly. Důsledek samotných kontrol se projeví případně až později, až za několik měsíců. Odrazující účinek – pokud zafungoval – by se projevil hned, ale nelze ho zjistit z Prahy, je potřeba se ptát starostů v obcích.  

Co se však nyní odehrálo, je to, že ODS chce celou věc hnát k Ústavnímu soudu kvůli porušování domovní svobody. Co říkáte na tento výrazný politický odpor proti tomuto nařízení? 

V tomto případě proti sobě stojí dvě ústavní práva – právo na zdravé životní prostředí a právo na domovní svobodu. To, co je na tom zvláštní, je, že ODS nedala k Ústavnímu soudu prolomení domovní svobody, ke kterému došlo zhruba před rokem v souvislosti s novelizací hlukových pravidel, kde je to prolomení daleko masivnější. Tam je možné bez upozornění přímo vejít do místnosti, pokuty jsou mnohem vyšší a veřejný zájem na překračování hlukových norem – když třeba někdo v bytě pouští příliš nahlas hudbu – není dle mého názoru tak vysoký, jako v případě smogu a jeho dopadů.

Vláda má ve středu projednávat smogovou situaci. Jakými opatřeními ji řešit?

Řada opatření je dlouhodobých, bude potřeba změnit zákony, upravit pravidla, což by se ještě dalo stihnout při dobré vůli v tomto volebním období. Ale bude to obtížné. Pak je tam jedno opatření, pro které je dokonce ministerstvo životního prostředí žalováno. A to jsou plány zlepšování kvality ovzduší – komplex opatření, která mohou kraje a obce využít k tomu, aby smog omezily.

Nicméně ta opatření nejsou dostatečně konkrétní, nejsou závazná a není jasný u každého z nich dopad, který na snížení smogu má. To je právě důvod, proč je v tomto ohledu stát žalován. A pokud by si ministerstvo ty plány znovu vzalo a předělalo tak, aby se jejich realizací opravdu dosáhlo plnění zákonných limitů pro prach, tak tam by bylo možné dosáhnout posunu. Ale vše to bude v řádu měsíců, roků, nebude to nic rychlého.

Jaká existují rychlejší opatření?

Nejrychlejší opatření v tuto chvíli mohou udělat velká města. Mohou urychlit vznik nízkoemisních zón pro vjezd těch nejvíce znečišťujících automobilů do center měst a jednak mohou zkusit dělat to, o co se nyní snaží Praha. Ale je to zase jen omezený dopad, když se na pár dní udělá MHD zadarmo, tak efekt nějaký bude, ale ve velkých městech lze dělat opatření daleko více – v oblasti dopravního značení, regulace dopravy, územního plánování, tam je věcí v dopravě více a mělo by se s nimi teď začít, když ty dopady vidíme.

Sobotka chce prověřit možnosti boje se smogem

Smog je pro Česko skutečně velkým tématem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce přitom nyní nechat prověřit, jak stát využívá své možnosti pro boj právě se smogem.

Po Brabcovi chce, aby na středečním jednání informoval vládu o nynější smogové situaci a jejím výhledu a aby zhodnotil nástroje, které má stát k dispozici pro zlepšení stavu. „Pokud má ministerstvo životního prostředí některé nové rozumné iniciativy, pojďme se na ně ještě ve zbývajícím mandátu vlády podívat,“ uvedl premiér. 

Pozitivní je v tomto směru podle Sobotky projekt kotlíkových dotací na výměnu starých kotlů za nové s ekologičtějším způsobem spalování. „Je třeba urychlit programy, které se týkají snižování emisí v rámci dopravy. Nebude to jednoduché, nebude to ze dne na den, ale klíčové faktory znečisťování ovzduší, jako jsou osobní a tranzitní doprava, domácí topeniště a pak samozřejmě zčásti také ještě průmysl, musíme velmi pečlivě sledovat,“ doplnil Sobotka.

Jakk ( 25. ledna 2017 14:23 )

rego trouba si pouze ty, kterej viděl kotelnu a kotel asi jenom na fotce a nebo ani to ne. Topit sajrajtem může jenom úplný pako.

dfghjk ( 25. ledna 2017 13:32 )

Kontroly kotlů a kamen jsou na hov no, stejně by se vždy zjistilo, že čmoud a smrad je proto, že se topí uhlím. Tím stejným uhlím o kterém každy prodejce tvrdí, že je kvalitní. Takže čmoud a smrad zmizí jenom tehdy, pokud si někdo troufne zakázat topit uhlím. Ale takovému dávám maximálně rok.

gabreta ( 25. ledna 2017 13:27 )

Ať jde Vondrouš z Asociace ekologických organizací do prd*ele! Vymejšlí kraviny s emisníma zónama ve městech, kontroly kotlů a další. Kdyby dali bezúročné půjčky na tepelná čerpadla, tak by se města vyčistila!

vaber ( 25. ledna 2017 13:17 )

nejvíce znečistěné ovzduší je z aut ,ale lidi raději chcípnou než by se aut vzdali takže mají co si zaslouží a politici ti se bojí auta omezit

kkkastr ( 25. ledna 2017 12:57 )

Ti dálkové vytápění jde kam.?

Zobrazit celou diskusi
Další videa