
Obchody s emisními povolenkami čekají změny: Posvětili je ministři v Bruselu

Většina ministrů životního prostředí zemí Evropské unie dnes schválila kompromisní dohodu ohledně reformy unijního obchodování s emisními povolenkami po roce 2020. EU se tak přiblížila k přijetí první směrnice omezující vypouštění skleníkových plynů od přijetí pařížské dohody o boji proti globálnímu oteplování. Podle polské tiskové agentury PAP, která se odvolává na diplomatické zdroje, proti dohodě protestovaly Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Kypr, Chorvatsko, Maďarsko, Itálie, Litva a Lotyšsko.
Pro kompromisní návrh se podle agentury Reuters vyslovilo 19 států, reprezentujících 71,44 procenta obyvatel EU, přičemž k přijetí byl zapotřebí souhlas nejméně 16 členských zemí s 65 procenty z celkové populace EU. Návrh kompromisu prosazovaný Švédskem, Francií a Nizozemskem nakonec získal německou podporu.
„Tento přístup ničí energetickou bezpečnost Polska, ničí polské energetické zdroje, jako je uhlí,“ prohlásil polský ministr životního prostředí Jan Szyszko. Reforma unijního obchodování s povolenkami může zvýšit náklady polského průmyslu a energetiky opírající se o uhlí, v konečném důsledku mohou i zdražit účty za elektřinu.
Snížení emisí o 40 procent
EU se předloni na klimatické konferenci v Paříži zavázala k roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990. Náročná jednání mezi členskými státy, která se týkala nalezení rovnováhy mezi ambicemi při ochraně životního prostředí a ochranou energeticky náročných průmyslových odvětví, se vlekla 18 měsíců.
Schválením pozice členských států mohou začít vyjednávání s Evropským parlamentem o konečném znění směrnice. EP v polovině února schválil, že počet emisních povolenek v rámci systému obchodování s emisemi (ETS) má po roce 2020 klesat o 2,2 procenta ročně. To by mělo znečišťovatele motivovat k ekologicky odpovědnějšímu přístupu.
Se systémem emisních povolenek přišla EU v roce 2005 s cílem zpoplatnit znečišťování ovzduší. Počet povolenek, jejichž prostřednictvím si továrny či elektrárny v dražbách kupují možnost vypouštět do ovzduší CO2, postupně klesá. Kvůli převisu nabídky nad poptávkou však systém nebyl zcela účinný, což má reforma změnit.