V Iráku není bezpečno ani po porážce IS. Uklidnit situaci pomáhají i Češi

Autor: pet, ČTK - 
29. 8. 2017
18:54

Obrněné transportéry, zátarasy, kontrolní stanoviště a mnoho desítek vojáků a policistů střežilo průjezd kolony českého premiéra Bohuslava Sobotky ulicemi Bagdádu během jeho víkendové návštěvy Iráku. Těžké neprůstřelné vesty a helmy byly povinnou součástí výbavy členů delegace, která ho doprovázela. Už na první pohled je zřejmé, že bezpečnostní situace v irácké metropoli stále není příliš dobrá. Úspěchy irácké armády v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu dávají naději na zlepšení, hlavní město Iráku má k přívlastku bezpečné ale stále ještě daleko. K tomu, aby se situace brzy zlepšila, se snaží pomoci i Česko.

„Ta situace se statisticky lehce zlepšuje, ale nedá se mluvit o tom, že je tady bezpečno,“ řekl v rozhovoru s českými novináři velvyslanec České republiky v Iráku Jan Vyčítal. Tomu odpovídá i doporučení ministerstva zahraničí, které „důrazně nedoporučuje“ českým občanům cestovat do Iráku.

Pocit bezpečnostního rizika podle velvyslance pramení v irácké metropoli mimo jiné z toho, kde se člověk zrovna nachází. „Než jsem odjížděl do Bagdádu, tak jsem seděl v restauraci na střeše Tančícího domu a bezpečnostní situace v Praze vypadala velmi dobře a určitě se stalo několik dopravních nehod a možná i ublížení na zdraví a vražd. A stejné je to i tady v Bagdádu. Když je člověk v Zelené zóně (střežené oblasti v centru hlavního města), tak má pocit, že je všechno v pořádku, ale když se podívá na statistiky, tak každý den je tady několik explozí, obvykle nějaká přestřelka, kde bohužel na konci jsou zranění a mrtví,“ řekl Vyčítal.

Špatná bezpečnostní situace se dotýká i zaměstnanců české ambasády v Iráku, podle Vyčítala ale velvyslanectví přijalo taková opatření, aby je příliš neomezovala v práci. „Máme omezený pohyb, jsou místa kam nejezdíme, ale snažíme se, aby bezpečnost nebyla důvodem nebo výmluvou k neaktivitě,“ řekl velvyslanec, který v minulosti působil například na ambasádě v Libyi a má tak s rizikovými zeměmi značné zkušenosti.

VIDEO: Podívejte se, jak to vypadalo uvnitř vězení IS?

Video Vězení Islámského státu v Mosulu - Info.cz
720p 360p

 

Češi také pomáhají

Ke zlepšení bezpečnostní situace nejen v Bagdádu se snaží Česko přispět. Od března letošního roku například pomáhá v rámci mezinárodní mise pět českých policistů s výcvikem svých iráckých kolegů. „Cvičíme jak jednotky federální policie, tak lokální irácké policie a cvičíme všechny policejní činnost, to znamená manipulace se zbraní, ostré střelby, taktické postupy, kontrola, prohlídka osob a vozidel. Všechno, co si představíte pod policejní prací,“ vysvětlil novinářům v Bagdádu velitel českého policejního kontingentu v Iráku.

Čeští policisté podle něj svým iráckým kolegům nabízejí jakési „specializační kurzy“. Zvláštnost práce v Iráku se podle něj těžko popisuje. „Tady je specifické úplně všechno,“ řekl policejní velitel. Čeští policisté podle něj pohlížejí na svou práci trochu jinak než strážci zákona z Iráku. Policejní práce v této blízkovýchodní zemi je totiž „opravdu riziková“. „Snažíme se předat naše zkušenosti, ale s vědomím toho, že oni to budou mít při výkonu služby složitější než my,“ dodal velitel českého policejního kontingentu, který by podle dosavadních plánů měl působit v Iráku do konce příštího roku. Od září by se k nim měli připojit také čtyři specialisté z řad české vojenské policie.

 

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa