Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Slovenský kněz v srdci ISIS: O vlásek unikl bombardování

Autor: lm - 
9. května 2017
16:42

Slovenský biskup odvážně vyrazil do srdce Islámského státu. Jozef Haľko spolu s krajany strávil několik dní v Iráku, kam přijel odevzdat finanční pomoc na humanitární projekty a podpořit dobrovolníky, kteří se starají o místní. Přitom jen o vlásek unikl nebezpečí!

Slovenský biskup Jozef Haľko přijel do Iráku navštívit Slováky, kteří se dobrovolně starají o uprchlíky a podpořit lokální humanitární projekty. K tomu účelu jim předal dar ve výši 40 tisíc eur (milion korun) od Konference biskupů Slovenska. "V první řadě jsem chtěl lidsky povzbudit ty, kteří pomáhají lidem vyhnaných z vlastního domova, kteří ztratili všechno a potřebují pomoc," vysvětlil v rozhovoru serveru Topky.sk.

"Uvědomoval jsem si určité nebezpečí, i jsme procházeli několik metrů od hranic takzvaného islámského státu, ale bezprostředně nebezpečí nikde nehrozilo. No ale teď se dozvídám, že ty oblasti nedlouho po našem odchodu bombardovali Turci a letiště v Erbílu uzavřeli, takže jsme unikli takříkajíc o vlas," uvedl dále. 

Video  Slovenský biskup Jozef Haľko navštívil Irák  - Facebook/Jozef Haľko
Video se připravuje ...

Místní k němu prý byli velmi přívětiví. "Ze strany všech, které jsem potkal, jestli to byli křesťané, jezídové nebo muslimové, jsem zažil dobré přijetí a přátelské chování," řekl biskup.

Pro irácké křesťany tu život stále není jednoduchý. "Křesťané žijí jako ti, kteří byli nedávno krutě pronásledováni. Je to možné vidět i z toho, že u křesťanského kostela jsou vojenské hlídky," popsal. Teroristů z Islámského státu se obávají všichni. "Navštívil jsem například jeden internát studentek, který před několika měsíci přepadli teroristé 'Islámského státu'. Některé dívky, skryté pod postelemi, přežily v takové situaci až 18 hodin, než se jim podařilo přes mobilní  komunikaci osvobodit. Věděly, že pokud by je islámští teroristé odhalili, jistě by to skončilo tragicky," doplnil.

Video  Slovenský biskup Jozef Haľko navštívil Irák  - Facebook/Jozef Haľko
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa