Švýcaři čekají útok teroristů z ISIS. Ministr: Je to jen otázka času

Autor: pet, ČTK - 
2. května 2017
14:50

Švýcarský ministr obrany Guy Parmelin si je jistý, že se ve Švýcarsku odehraje teroristický útok. Otázkou podle něj není, zda k němu dojde, ale kdy, citovala ho agentura Reuters. Švýcarská zpravodajská služba FIS uvedla, že ve Švýcarsku platí zvýšená hrozba útoků extremistů, a další atentáty ze strany takzvaného Islámského státu (ISIS) a jeho sympatizantů očekává i napříč Evropou.

Švýcarská federální zpravodajská služba FIS v úterý ve svém každoročním hodnocení hrozeb konstatovala, že ve Švýcarsku zůstává teroristická hrozba na zvýšené úrovni. „Nejpravděpodobnější teroristická hrozba v Evropě, a tudíž i ve Švýcarsku, bude nadále plynout z džihádismem motivovaného terorismu,“ stojí ve zprávě. „S dalšími útoky je třeba počítat,“ upozorňuje zpráva.

Malé skupiny radikálů

Dokument byl zveřejněn v době, kdy se Evropa stále vyrovnává s útoky přičítanými islamistickým radikálům v Londýně a Paříži.

Podle FIS největší nebezpečí představují jednotlivci nebo malé skupiny radikálů inspirované Islámským státem. Podle zprávy mohou ve Švýcarsku provádět atentáty nebo zemi využívat jako základnu pro osnování jiných útoků.

FIS oznámila, že identifikovala více než 500 uživatelů internetu spojených se Švýcarskem, kteří šíří prostřednictvím internetu džihádistické myšlenky.

Obavy z extremismu a možných útoků loni švýcarské občany vedly k podpoře zákona, jenž rozšířil pravomoci tajných služeb při sledování provozu na internetu, nasazování dronů a nabourávání do zahraničních počítačových systémů.

Teroristický útok nedávno zažilo centrum Stockholmu. Připomeňte si ho:

Video Lidé utíkají poté, co nákladní vůz najel do davu. - Twitter

„Bude hůř“

Švýcarsko samo dosud nebylo přímo terčem islamistického útoku, ale vedly sem některé spojitosti s loňskými atentáty v jiných evropských zemích. Například dva muži, kteří loni v červenci vzali rukojmí a zabili kněze v kostele na severu Francie, přicestovali přes letiště v Ženevě a Curychu.

Švýcarsko navštívil také muž, který loni vjel s nákladním automobilem na vánoční trh v Berlíně, a možná si ve Švýcarsku opatřil pistoli.

Podle FIS nic nenasvědčuje tomu, že by se boj proti Islámskému státu blížil konci. Naopak „přetrvává značné riziko, že agresivní boj za přežití chalífátu, v němž využívají všech prostředků, které mají k dispozici, bude v rostoucí míře veden v Evropě“.

Nejpravděpodobnějšími pachateli takových útoků jsou údajně radikalizované osoby, které se vracejí z válečných zón, třebaže počet lidí odcházejících ze Švýcarska bojovat do Sýrie a Iráku klesl.

 

1912 ( 3. května 2017 08:13 )

že by to mohlo být na toho zloděje Bakalu

agfor ( 2. května 2017 15:40 )

Na rozdíl od Čechů mají doma zbraně z vony a budou se mít čím bránit.

Pink ( 2. května 2017 15:37 )

Oni nemají chráněné hranice To u nás se nemůže nic stát,vláda má všechno pod kontrolou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud