Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

„Fu*k ISIS“ na oknech Bataclanu. Jak vypadají místa, kde teror zabil 130 lidí?

Autor: Tomáš Polák - 
1. května 2017
06:10

Terorismus, jaký Francie ještě nezažila. Před téměř rokem a půl během koordinovaných útoků sedmi zradikalizovaných muslimů v Paříži zemřelo na 130 civilistů. Blesk.cz se teď vydal na místa masakru a vyzpovídal místní obyvatele.

První z útoků začal na stadionu Stade de France. Tam proti sobě v přátelském utkání hrála Francie s Německem. Zápasu přihlížel také francouzský prezident François Hollande. Toho ihned po odpálení prvního z útočníků evakuovali do bezpečí. U stadionu došlo ještě ke dvěma dalším útokům, které zabily kromě útočníka jednoho člověka.

Po prvním z výbuchů následovala masová střelba v baru Le Carillon u křižovatky Rue Bichat a Rue Alibert, který redaktor Blesk.cz téměř po roce a půl navštívil. Nic v podniku nenasvědčuje tomu, že by tady v minulosti proběhl teroristický útok. V poledne je podnik téměř prázdný. O něco plnější je protější kambodžská restaurace, kam pachatelé zamířili své zbraně hned po první střelbě. Celkem tady postříleli 15 lidí a dalších 10 osob vážně zranili. Útok tady připomíná pamětní deska.

„Byl tu hrozný zmatek,“ vzpomíná číšník

Během dalších deseti minut proběhly útoky hned na dvou dalších místech. V italské restauraci La Casa Nostra zemřelo pět lidí a celkem 19 osob zavraždili dva útočníci v kavárně La Belle Equipe. „Byl jsem zrovna doma, měl jsem volno. Ale prý tu byl hrozný zmatek. Zahrádka tenkrát vypadala jinak, byla daleko menší. Nechci ani přemýšlet o tom, co by se stalo, kdybych měl zrovna směnu,“ prozradil Blesk.cz obsluhující číšník.

Jak to vypadá na místech útoku nyní? Podívejte se na reportáž:

EMBED_OFF

Ve stejný okamžik začala část útoku, která si vyžádala nejvíce mrtvých. Tři ozbrojení atentátníci vtrhli do koncertní haly Bataclan a začali bezhlavě střílet do lidí. Lidé se schovávali na toaletě, jiní předstírali smrt. Celkem v Bataclanu zemřelo 92 osob včetně obou teroristů. Ti ještě stihli zhruba stovku hostů držet jako rukojmí, než do haly vtrhlo ozbrojené komando a pachatele zneškodnilo.  

Místo je nyní poseté bezpečnostními kamerami a objevují se tu i vzkazy pro takzvaný Islámský stát, který je podle všeho za útok odpovědný. „Fuck ISIS“ a další hesla zdobí zdi i skla. Koncerty se tu už ale opět konají. Blesk.cz na místě zastihl jednoho z pracovníků eventové firmy, který na místo zrovna vezl techniku. „Nikdy to nebude jako dřív,“ poznamenal. Oslovení místní se ale shodují: „Cítíme se bezpečně.“

Pachuť neštěstí i zaplašené obavy

„Je to klidné, už je to v pořádku tady,“ řekl Nabil. Souhlasí s ním i Vibe, student, který bydlí jen jednu ulici od klubu. „Cítím se bezpečně, teroristé tu už nejsou. Zato jsou tu všude policisté a armáda. Nebojím se tu,“ řekl Blesk.cz.  Podobně je na tom i jeho kamarád Steven. „Je to smutné pro ty, kteří tu byli, a pro celou zemi. Ale po těch událostech se cítím dobře. Nebojím se, protože teroristé jsou všude: v Egyptě, v Turecku, ve Francii,“ dodal.

Podle místní Clemence, která v době pařížského masakru zrovna pracovala v Číně, je ale mezi místními stále cítit určitá pachuť neštěstí. „Myslím, že někteří si myslí, že teď už je vše v pořádku. Ale cítím, že ve většině lidí to pořád zůstává. Když toto téma načnete v nějaké diskuzi, všichni se mu snažíme vyhnout. Pořád je to pro nás velmi bolestivé,“ řekla Clemence.

„Celkově se cítím v pohodě. Přišla jsem z Číny a samozřejmě tam to bylo daleko bezpečnější. Tady, když jsem v ulicích a někdy slyším třeba nějaký hluk, tak se vždy cítím nesvá,“ dodala. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud