Češky mezi chrámy zničenými ISIS přinesly svědectví ze zdevastované Palmýry

Autor: Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, jer - 
29. 4. 2017
16:50

Nad zbytky starověké Palmýry se vznáší zvláštní ticho. Kdysi toto místo žilo turistickým ruchem, od rána do noci jej tu obdivovaly davy turistů z celého světa. Dnes je tu pusto a prázdno. Jsme tu dnes jediné turistky a doprovází nás dva vojáci syrské armády. Bez jejich povolení město navštívit nelze.

V poledním vedru se nepohne ani stéblo žlutozelené trávy, která už prorůstá mezi rozvalinami antických staveb. Na zemi se válejí korintské hlavice poničených sloupů. Ty, které stojí, „zdobí“ navíc díry po kulkách.

Zmizel nádherný tetrapylon i část amfiteátru, poničený je i Baalův (Belův) chrám. Islámský stát dobyl Palmýru a vedlejší moderní město Tadmor v květnu 2015. V březnu 2016 se silám syrské armády podporovaných Ruskem podařilo nad městem opět získat kontrolu. Starověké město a ruiny sousedního města Tadmor ovšem nakrátko zase v prosinci 2016 získal ISIS, podruhé byla Palmýra osvobozena v březnu letošního roku.

Video Exkluzivně z Palmýry - Lenka Klicperová, Markéta Kutilová

„Syrská armáda udělala při obraně města chyby, proto se podařilo islamistům město znovu získat pod svou kontrolu,“ říká Samir Ibrahim, plukovník Syrské arabské armády.

Sousední Tadmor je zničený a prázdný. Sem tam na některých domech visí ruské a syrské vlajky, tam kde přebývají vojáci – ti ruští i syrští. Do města se vrátilo zatím jen pár civilistů, kteří se snaží prodávat ruským vojákům čínské polévky, cigarety a hlavně suvenýry. Výložky na uniformy, vlaječky, cokoliv s portréty prezidentů Putina a Asada. A také parfémy v orientálních flakonech.

„Chodí sem hlavně Rusové a chtějí si z Palmýry odvézt něco na památku,” říká podnikavý Isa Achati. Jeho rodina žije v Homsu, v Tadmoru zatím nefunguje nic – není elektřina, voda, žádná infrastruktura. Většina obyvatel Tadmoru před IS uprchla do Homsu a Damašku.

Celý článek čtěte na webu Info.cz

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

y1xcvbnm ( 29. dubna 2017 18:11 )

Jak je vidět tak názory čtenářů čtou, už je to opravené.

y1xcvbnm ( 29. dubna 2017 18:09 )

no, tak tohle se opravdu povedlo. Hlavně aby se za ně nedávalo zase 150 milionů Kč .

dzelo ( 29. dubna 2017 17:23 )

Vraťte toho redaktora do základní školy aby si zopakoval tvrdé a měkké i! ten jistě vystudoval v Plzni.

1912 ( 29. dubna 2017 17:21 )

alenspon vídíte co po těch válečných Us zločincích zůstává a jak to vypadá když vycvičují islamity teroristy které pak zásobují zbraněmi proti suverenímu státu který mají zájem okupovat a sesadit jejich presidenta který se jim nelíbí a nemá zájem o tu jejich zločineckou demokracií plné drog,vražd,válek nezaměstnanosti a hlavněaby mohli drancovat a těžit ty jejich nerostné zásoby ropy a plynu at to byl Afganistán .Irák,Libye jen tam jedte a uvidíte tu spoušt ale hlavně zjistitjak je ovládaná těmi zločinci těžba té ropy které obrovské tankery odvážejí plné ropy do USA !!!Barbaři ničí i historické a vzácné památky at je to zlato a veškeré bohatství vydrancují které nejdříve po vpádu odvezou tak jako z Iráku !!!

CHaronq8 ( 29. dubna 2017 17:08 )

Hezk článek, hezké fotky, ale ten název to úplně shodí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa