Iráčané postupují Mosulem. Dobyli soud ISIS, kde rozhodovali o sekání rukou

Autor: ČTK, ula - 
7. 3. 2017
09:05

Irácké vládní jednotky dobyly v noci na dnešek v severoiráckém Mosulu z rukou radikálů komplex budov regionální vlády. Obsadily i mosulské muzeum a pobočku centrální banky, kterou samozvaný Islámský stát (ISIS) používal jako soud. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní síly. Pokračuje tak ofenziva v západním Mosulu, jehož východní část má vláda pod kontrolou od ledna.

„Byly zabity desítky radikálů (z ISIS),“ uvedl mluvčí iráckých jednotek rychlé reakce. Armáda v noci dobyla mimo jiné sídlo guvernéra governorátu Ninive a přilehlé vládní budovy. Pod kontrolu dostala i hlavní mosulské muzeum, které radikálové zničili a vyplenili.

Irácké bezpečnostní síly dnes dobyly i hlavní pobočku centrální banky, kterou radikálové z IS používali k vynášení tvrdých trestů nad těmi, kdo se nechovali podle jejich extremistické ideologie. Mezi rozsudky bylo podle agentury Reuters kamenování, shazování lidí ze střech budov či usekávání rukou.

Podívejte se na boj o Mosul z pohledu vojáka:

Video Boj o Mosul z pohledu vojáka elitní protiteroristické jednotky. - Youtube/GUNNYMAN7
720p 480p 360p 240p

Dobytí vládního komplexu otevírá cestu k postupu do historického centra, které už radikálové nejspíš také vyplenili a zničili. Následující fáze bude ale mnohem komplikovanější, neboť v hustě obydleném centru ztěžují boj jednak úzké uličky a také to, že tam stále zůstávají zřejmě desetitisíce civilistů.

Druhé největší město Iráku ovládli radikálové z IS v červnu 2014, kdy z tamní velké mešity vůdce IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce.

Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je nyní poslední významnou baštu IS v zemi, začala v polovině loňského října. V lednu se vládním jednotkám podařilo dobýt východní část města. Do bojů je nasazeno na 100 000 iráckých vojáků, policistů a kurdských pešmergů, západně od Mosulu bojují šíitské milice.

Jak to vypadá pod palbou sniperů:

Video Pod palbou sniperů - Andrej Štuk
720p 480p 360p 240p

 Podívejte se na fotky z dobývání Mosulu:Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa