Dům i bazén si postavíte bez omezení. Úřadům ho už jen ohlásíte, kývl Zeman

Autor: ČTK, bk - 
13. 7. 2017
18:34

Prezident Miloš Zeman podepsal rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Na pouhé stavební ohlášení bude rovněž možné postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy. To dosud platilo jen pro nemovitosti, které mají nejvýš 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ohlášení nebude potřeba ani pro skleníky nebo bazény na zastavěném pozemku u rodinného domu nebo chaty.

Předloha novelizuje čtyři desítky souvisejících zákonů. Zasahuje i do zákona o urychlení výstavby infrastruktury, kde stanovuje, že v zastavěném území se povedou elektroenergetická vedení o napětí 400 kV a vyšším nad zemí.

Ochránci přírody se bouří

Novela vyvolala kritiku ochránců životního prostředí, kterým se nelíbí to, že omezuje vstup veřejnosti do povolovacích řízení. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) už dříve řekla, že na vstupu tzv. dotčené veřejnosti do řízení podle stavebního zákona se nic nemění. U řízení, kde se koná proces posuzování vlivů na životní prostředí, je podle ní účast dotčené veřejnosti zaručena.

Ze stavebního zákona v důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů zmizelo ustanovení dávající šanci účastnit se územního a stavebního řízení osobám, o nichž tak stanoví zvláštní zákon, tedy právě spolkům. V zákoně o ochraně přírody a krajiny jim předloha umožňuje účastnit se řízení jen pouze podle tohoto zákona.

Někteří poslanci i senátoři naopak spolky kritizovali za to, že se kvůli nim povolování staveb neúměrně prodlužuje a komplikuje. Ochranářské spolky uvádějí, že jde o největší omezení občanských práv po roce 1989, které je v rozporu s ústavou. Dobu schvalování podle nich navíc nezkrátí.

Jak se staví bazén? Podívejte se na video:

Video Jak se staví bazén? - www.bazeny-vyroba.cz/

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Samo ( 14. července 2017 05:59 )

Konečně se udělal pořádek s ekoteroristama. Nebyla normální situace, kdy nějaký zelený zmetek založil sám zelenou buňku a vydíral stavebníka tím způsobem, že pokud mu nezaplatil, tak blokoval povolení stavby několik roků. Tato forma zákona a jeho používání stavebními úřady a soudy nebyla normální. Normální je situace, kdy nějaký ekologický spolek místně příslušný vznese na začátku stavebního řízení nějakou námitku, která je namístě a dál už nemá právo zasahovat do nekonečna do stavebního řízení, protože není účastníkem řízení. Účastníky řízení jsou stavebník a stavební úřady a ze zákona dotčené organizace, jako jsou Vodovody a kanalizace a podobné firmy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa