Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Stát chce přidat důchodcům i nemocným: Babiš se rozpočtem loučí s financemi

Autor: pet, ČTK - 
22. května 2017
13:43

Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.

„Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší důležité věci, uvedl Babiš. Návrh počítá s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun.

VIDEO: Větší přídavky na děti plánuje i Sobotka

Video  Pracující rodiče budou mít větší přídavky na děti, plánuje ČSSD. Sobotka vysvětluje proč.  - Blesk / Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

Problémem při přípravě rozpočtu bylo podle Babiše čerpání evropských peněz. „Pokud resorty avizují nějaké čerpání a jejich odhady nefungují, tak není možné rozpočtovat. Já bych rád rozpočtoval nižší deficit, ale když navrhujeme minus 50 miliard a resorty jsou teď na minus 100 miliard korun, tak je to maximum možného,“ uvedl.

Babiš dodal, že dnešní tisková konference je zřejmě jeho poslední veřejné vystoupení v roli ministra financí. Babiše se rozhodl odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nahradit by jej měl poslanec ANO Ivan Pilný.

Návrh rozpočtu již kritizovala opoziční ODS. Navrhovaný deficit 50 miliard korun je podle strany v době hospodářského růstu nepřijatelný. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dříve uvedl, že Babiš lže, když tvrdí, že předložil návrh rozpočtu na rok 2018. Ze zákona podle něj vyplývá, že Babiš přijde pouze s limity pro jednotlivé kapitoly, což je spíš pracovní návrh k diskuzi.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 60 miliard korun. Celkové příjmy představují 1,249 bilionu korun a výdaje 1,309 bilionu korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Priority ministerstva

- Snížení deficitu státního rozpočtu o 10 miliard Kč proti schválenému rozpočtu na rok 2017 na 50 miliard korun.

- Zvýšení výdajů na důchody – v porovnání s rozpočtem na rok 2017 porostou o 21,6 miliardy korun. Pro rok 2018 je navrženo zvýšení průměrného starobního důchodu o 501 Kč

- Zvýšení výdajů na platy – o 21,8 miliardy Kč vyšší než v letošním roce

- Zvýšení rozpočtového určení daní pro obce – podíl obcí na celostátním hrubém výnosu DPH se zvýší na 23,58 procenta ze současných 21,4 procenta. Jde o navýšení daňových příjmů obcí o 8,5 miliardy Kč.

- Zvýšení výdajů na dávky nemocenského pojištění – pro rok 2018 navrženy 32,7 miliardy, tedy o 5,2 miliardy Kč více než letos. V návrhu je zahrnuta vyšší nemocenská při déle trvající nemoci, otcovská poporodní péče a pečovatelská dovolená.

- Zvýšení výdajů na státní sociální podporu a dávky pěstounské péče meziročně o 4,5 miliardy Kč.

- Navýšení rozpočtu pro ministerstvo obrany o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy Kč. Podíl výdajů na obranu by měl v roce 2018 dosáhnout 1,13 procenta HDP.

- Navýšení plateb státu za státní pojištěnce o 3,4 miliardy Kč. Vyměřovací základ pojistného na veřejné zdravotní pojištění se zvýší ze současných 920 Kč na 969 Kč.

- Podpora sportu – navýšení ze šesti na sedm miliard Kč.

- Výzkum, vývoj a inovace – pro rok 2018 jsou navrženy výdaje o 500 milionů Kč vyšší než letos.

Státní dluh

„Státní dluh bude na konci letošního roku 1,613 bilionu korun,“ řekl na dnešní konferenci Babiš. Na konci loňského roku dluh činil rovněž 1,613 bilionu korun. Podle Babiše nynější vláda od konce roku 2013 snížila dluh o 70 miliard korun.

Ministr uvedl, že 14 procent státního dluhu tvoří dluhy s nulovým nebo záporným úrokem. To vyplývá z vývoje v posledních letech, kdy stát prodával dluhopisy právě s tímto výnosem. Investoři tak v řadě případů fakticky státu platí za to, že mu půjčili peníze.

Na obsluze státního dluhu tak letos MF podle ministra ušetří pět miliard korun. Peníze využije od července na desetiprocentní zvýšení tarifů platů příslušníků bezpečnostních sborů, zaměstnanců v kultuře, zdravotnictví, sociálních službách a nepedagogickým pracovníkům ve školství.

Úspora podle Babiše umožní také zavést od 1. září kariérní řád učitelů a navýšení ostatních tarifů od listopadu o deset procent. Rovněž by měl stoupnout zvláštní příplatek pro zdravotní sestry ve směnném provozu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

blesik ( 5. července 2017 23:29 )

Nechápu, proč se důchodcům nepřidává stejná částka, když už mají jisté důchody a zdražení všeho je taky pro všechny stejné. Ti s nízkými důchody dostávají zase nízký příspěvek a ti s vysokými důchody dostanou maximum.

e.44 ( 22. května 2017 15:07 )

Trapnej předvolební tah Babiš by rád zůstal v politice zaseklej aspoň drápkem, tak proč to nezahrnout do rozpočtu, z jeho to není. Stejně tak ostatní počítají s tím, že pitomejm lidem nedojde, že sociální dávky budou nejdřív účelově sníženy, což už je schváleno, aby se pak zvedly na původní výši, že platy se budou zvedat jenom státním zaměstnancům, že výše nemocenské se bude stále odvíjet od výše platu a že tu pětistovku přidali důchodcům i ti před nimi, jenom že po kouskách a s menším humbukem.

gabreta ( 22. května 2017 14:35 )

Nevím, co by se muselo stát, aby směšná ODS a chemik Kraďousek neměli připomínky!

Zobrazit celou diskusi