Další obžaloba kvůli tunelování: Žalobci viní 6 mužů z Mostecké uhelné

Autor: pet, ČTK - 
2. 5. 2017
11:53

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v rozsáhlé kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl v úterý ČTK žalobce Petr Šereda.

Bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu, hrozí jim až deset let vězení. Podle informací na stránkách olomouckého vrchního státního zastupitelství www.justice.cz jsou podezřelí z vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, z koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora je obžalován z přijímání úplatku, za což mu hrozí až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií, uvedli žalobci.

Miliony a miliardy

V kauze podezřelé privatizace společnosti, která zaměstnává také soudy ve Švýcarsku, bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce loni v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

Podle žalobců byla České republice způsobena škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Policie v souvislosti s tímto případem už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech. Zabaveno bylo například dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka. Celková hodnota zajištěného majetku přesahuje podle žalobců 2,7 miliardy korun, uvedli žalobci na stránkách justice.

Případem se zabývá také švýcarská justice; soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz nepravomocně potrestal manažery nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali. Kroky švýcarské strany sleduje i česká justice. Muži nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

Mostecká uhelná, která byla za podivných okolností privatizována v 90. letech, stále víří vody českého i zahraničního soudnictví. Obdobně tomu je i s těžebními doly společnosti OKD. I přestože je této firmě už krátkou dobu konec, neustále je předmětem sporů mezi horníky a vládou.

VIDEO: Připomeňte si, jak šel s OKD čas.

Video Jak šel čas s OKD: Od chlebodárce pro 100 tisíc lidí ke krachu - David Budai, Markéta Volfová, Lukáš Červený

 

 


Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 2. května 2017 14:45 )

1993 - Vznik Mostecké uhelné společnosti a.s. na základě rozhodnutí vlády ČR ze dne 9. prosince 1992 1994 - Stát dal do kupónové privatizace necelou polovinu akcií, dále 5 % akcií převedl na města v regionu a 46 % si nechal v očekávání, že si spolu s obcemi udrží nad firmou kontrolu. Vláda tak de facto ztratila v MUS majoritu. 1995 - Komerční banka poslala do vedení MUS Antonína Koláčka 1996 - Portfolio MUS začíná spravovat společnost NEWTON Financial Management Group Petra Krause a Marka Čmejly 1998 - v květnu získala americká společnost Appian Group vyšší podíl v MUS než Fond národního majetku. Prostřednictvím společnosti Investenergy vykoupila volně dostupné akcie na trhu. +++++Ovládnutí Mostecké uhelné v roce 1998 zkoumala bezúspesne policie. Jeden vysetrovatel tvrdí, ze chteli Antonína Kolácka obvinit kvůli jeho dvojímu angazmá : pokud jedna firma provádí s druhou nevýhodné obchody a v obou se na nich podílí stejný clovek, je to trestný cin zneuzívání informací v obchodním styku. Kolácek se ohradil , ze má od notáre potvrzeno, ze na funkci v Newtonu rezignoval pár dní predtím, nez Mostecká uhelná obchody provedla.++++++++ 1999 - v červenci vláda Miloše Z e m a n a na návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v MUS (46,29% akcií) za 650 milionů korun....... 2002 - Appian ovládl společnost Škoda Holding, do které stát převedl zachovalou část firmy Škoda Plzeň 2003 - v listopadu Česká televize přinesla informaci, že privatizací MUS se zabývá česká protikorupční policie 2005 - v červnu začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z Mostecké uhelné byly nelegálně vyvedeny peníze následně vyprané ve Švýcarsku 2008 - Policie znovu případ MUS odložila. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace, ale žádná pochybení neshledala 2010 - v září vyslechli švýcarští vyšetřovatelé bývalého premiéra Miloše Zemana a bývalé ministry jeho vlády Vladimíra Špidlu, Mirosl

moiaza ( 2. května 2017 14:40 )

Justiční nekonečný seriál jak pravda zvítězila nad lži a nenávisti. Upozrňuji diváky a čtenáře, že tento seriál nikdy nekončí. Nikdo se nedozví, jak skončil.

tomik007 ( 2. května 2017 12:55 )

Cezky muslim Kolatzek je nejlepci

zkratik ( 2. května 2017 12:11 )

už zas?Než to skončí,zatím fšici zhebnou V kauze podezřelé privatizace společnosti, která zaměstnává také soudy ve Švýcarsku, bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce loni v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa