Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Samopaly, policie a betonové zátarasy: Česko po Berlínu střeží města před útokem

 • Autor: ČTK,ula - 
  21. 12. 2016
  19:13

  Po pondělním útoku na vánoční trh v Berlíně zvýšila policie bezpečnostní opatření na řadě míst v České republice, například na vánočních trzích, nádražích nebo v obchodních centrech. Mezi stánky s vánočním zbožím se tak pohybují policisté se samopaly a psy. Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku potrvají minimálně do 2. ledna, řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů. Podle psychologa podobná opatření zvyšují u lidí pocit bezpečí.

 • 1.Psycholog: Lidé potřebují nějakou psychickou obranu

  Po pondělním útoku na vánoční trh v Berlíně zvýšila policie bezpečnostní opatření na řadě míst v České republice, například na vánočních trzích, nádražích nebo v obchodních centrech. Policie reaguje opatřeními na teroristický útok na vánoční trh v Berlíně. Do davu lidí tam vjel nákladní vůz. Při útoku zemřelo 12 lidí, dalších zhruba pět desítek je zraněných. 

  V českých městech se tak objevily zátarasy a cisterny. „Na lidi tato opatření působí pozitivně, říkají si, že kdyby se něco dělo, tak jsou tu policisté, kteří zasáhnou a ochrání je,“ zhodnotil situaci pro Blesk.cz psycholog Jan Cimický a dodává: „Podobná psychologická obrana lidské psychiky je důležitá, protože z druhé strany nás média masírují informacemi, co se v Berlíně stalo. To způsobuje lidem úzkost a měla by fungovat nějaká psychická obrana, v tomto případě to, že člověk je v tuto chvíli nějakým způsobem ochráněn.“

  „Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku potrvají minimálně do 2. ledna,“ uvedl ministr vnitra Chovanec. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů.

  Bezpečnostní opatření v Česku – Plzeň Bezpečnostní opatření v Česku – Plzeň | www.krimi-plzen.cz

   

 • 2.Praha a Středočeský kraj


  Praha posílila bezpečnostní opatření v MHD a v centru. Strážníci věnují pozornost odloženým věcem, odstaveným vozidlům a jakémukoliv podezřelému chování, uvedl magistrát.

  Podle mluvčího středočeské policie Jakuba Vinčálka vzrostl počet policistů pro výkon služby o polovinu. Na středočeském hejtmanství dnes mimořádně jednala Bezpečnostní rada kraje. „V tuto chvíli je v České republice vyhlášen první stupeň ohrožení, to znamená zvýšená obezřetnost. O konkrétním nebezpečí však nemáme žádné informace,“ sdělil členům bezpečnostní rady ředitel středočeské policie Václav Kučera.

  Po trzích na Staroměstském náměstí v Praze se procházejí policisté se samopaly. Po trzích na Staroměstském náměstí v Praze se procházejí policisté se samopaly. | Alexandr Malachovský

 • 3.Brno

  V Brně blokuje od dopoledne vjezd na trhy na náměstí Svobody cisterna. Policisté zároveň instalují betonové zátarasy, totéž se týká trhů na Moravském náměstí. Už dříve se v centru zvýšil dohled, přibyly i hlídky se samopaly. Kvůli opatřením ukončila provoz vánoční tramvaj, další linky jsou odkloněné.

  Hasičská cisterna brání na Masarykově třídě průjezdu na vánoční trhy na náměstí Svobody. Hasičská cisterna brání na Masarykově třídě průjezdu na vánoční trhy na náměstí Svobody. | Zdeněk Matyáš

   

 • 4.Královéhradecký kraj

  Desítky policistů v Královéhradeckém kraji se zaměřují na nákupní centra, obchodní domy, autobusová a vlaková nádraží, vánoční trhy a další místa v rámci celého kraje. „V současné době je naší prioritou zajištění bezpečnosti obyvatel našeho kraje a veškerá bezpečnostní opatření, kterých se účastní desítky policistů nad rámec běžného výkonu služby, jsou preventivního charakteru,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje David Fulka.

  Policisté hlídkují v Královéhradeckém kraji. Policisté hlídkují v Královéhradeckém kraji. | www.policie.cz

   

 • 5.Plzeň

  Jak uvedl portál Krimi-Plzeň, v centru města můžeme potkat hlídky s dlouhými palnými zbraněmi, psovody, jejichž psi jsou vycvičení na detekci výbušnin. V centru je také nasazena zásahová jednotka a před radnicí stojí obrněné vozidlo.

  Bezpečnostní opatření v Česku – Plzeň Bezpečnostní opatření v Česku – Plzeň | www.krimi-plzen.cz

   

 • 6.Olomoucký kraj

  Také v Olomouckém kraji byla zvýšena bezpečnost, patrné to bylo již v pondělí například v centru Olomouce na Horním náměstí, kde se konají vánoční trhy. Policistů tam bylo viditelně více než v předchozích dnech. „Policisté v Olomouckém kraji posílili hlídky ve venkovním výkonu služby mimo jiné i hlídkami vyzbrojenými dlouhými zbraněmi. Stejně jako kolegové v rámci celé republiky se zaměřují zejména na monitorování a kontrolu míst, kde se pohybuje větší množství osob, což jsou například vánoční trhy, frekventovaná vlaková a autobusová nádraží, náměstí, sportoviště či nákupní centra,“ řekla krajská policejní mluvčí Marie Šafářová.

  Ministr vnitra Milan Chovanec kontroloval bezpečnost na pražských vánočních trzích. Ministr vnitra Milan Chovanec kontroloval bezpečnost na pražských vánočních trzích. | ČTK


 • 7.Liberecký kraj


  Policie v Libereckém kraji přijala podle mluvčí Vlasty Suchánkové zvýšená bezpečnostní opatření v úterý. Před libereckou radnicí, kde jsou adventní trhy, je například hlídka vyzbrojená samopaly. V rámci preventivních opatření spolupracují policisté se strážníky. „Společně monitorují předem vytipované lokality a riziková a exponovaná místa,“ uvedla Suchánková.

  Vánoční trhy v Liberci Vánoční trhy v Liberci | Pavel Chmelík, www.liberec.cz

   

 • 8.Pardubický kraj


  Po třídě Míru v Pardubicích dnes dopoledne procházeli mezi chodci dva policisté se samopaly, v celém kraji policie vysílá do ulic hlídky. Podle mluvčí Evy Maturové jich bude o 50 procent víc než v běžné dny.

  Bezpečnostní opatření v Česku (ilustrační foto) Bezpečnostní opatření v Česku (ilustrační foto) | ČTK

 • 9.Jihočeský kraj

  Opatření zvyšuje i jihočeská policie, týkají se také především míst, kde se schází více lidí. „A to nejen v Českých Budějovicích, ale i v dalších jihočeských městech,“ dodal jihočeský policejní mluvčí Miroslav Doubek.

   

 • 10.Psycholog: Lidé budou ostražití

  Podle Cimického lidé na vánoční trhy nepřestanou chodit, i když podle něj budou opatrnější. „Lidé si budou říkat, že jim se to stát nemůže, protože se to stalo jinde, a to je pro ně určitá psychologická berlička, aby překonali strach a úzkost,“ vysvětluje psycholog. Pokud ovšem vyrazí lidé na tržiště, budou se více ohlížet přes rameno a dávat si pozor, aby se jim nic nestalo nebo aby případné nebezpečí včas zpozorovali.

  Po trzích na Staroměstském náměstí v Praze se procházejí policisté se samopaly. Po trzích na Staroměstském náměstí v Praze se procházejí policisté se samopaly. | Alexandr Malachovský

Desterz ( 22. prosince 2016 17:39 )

Bohužel, to není úplně správné řešení. To bychom stále jen řešili následky, místo příčiny, a tou příčinou je přítomnost teroristů v Evropě. Odstraňme příčinu a bude pokoj. Jenže tuto prostou pravdu z jistého, dobře známého důvodu, značná část politiků moc nechce slyšet. Kupodivu přesto že jsou to volení zástupci nás, lidí. Donuťme je dělat to, co chceme my, a ne co chtějí finanční kmotři za jejich zády!

jetuslunicko ( 22. prosince 2016 12:06 )

bude už jenom hůř .......... nutné zvýšit naše daně!!udem potřebovat více na prchlíky, na č.m.oudíky. na cik.án.ské dávky......... na obranu země, že by se koupili i nové tanky? Šarádu kolem občasných teror.útoků, na které si musíme zvykat střídá šeherezáda se svou plodností, co každou Evropskou zemi pohostí a nové inženýrý a doktory porodí !!! VIVA Evropo, vítej v realitě.

fotrpjotr ( 22. prosince 2016 11:39 )

Praha žije v betonovém ohradníku.

sores ( 22. prosince 2016 11:13 )

To to dopadlo v Evropě, člověk aby se bál vystrčit nos ven!!! A to vše jen díky politikům kteří dali souhlas vstupu té černé ve.rbeši do Evropy!!! Za vším hledejte politiku, jen oni řídí planetu a hlavně v tom hrají roli velké prachy a touha po moci. Dobyte.k politická a lidi drží hubu.

evolve ( 22. prosince 2016 10:42 )

Česko je připosraný. Přitom ty uprchlíci samy zdrhají, tak nebude podělaný!Kašpaři

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud