Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Hon na mývala. Jurečka chce dát lidem povolení zabíjet nebezpečné šelmy

Autor: tmp - 
14. srpna 2016
05:00

Nebezpečného a cizorodého mývala severního bude moci v Česku zabíjet víc lidí. Rezort zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) plánuje v novele zákona o myslivosti umožnit usmrcování šelmy i osobám, jimž bude vystavena povolenka uživatelem honitby. Mývala severního tak budou moci lovit nejen myslivecká stráž a myslivečtí hospodáři. Všichni budou muset ale splnit veškeré náležitosti k lovu.

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, ve které umožní usmrcovat mývaly severní většímu počtu myslivců. V současnosti je totiž mohou lovit pouze myslivečtí hospodáři a myslivecká stráž.

„V navrhovaném znění novely zákona o myslivosti se plánuje udělit možnost usmrcování mývala severního a dalších nežádoucích živočichů i jiným oprávněným osobám než jen myslivecké stráži a mysliveckému hospodáři, a to formou povolenky vystavenou uživatelem honitby,“ řekla Blesk.cz mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

„To znamená, že kromě myslivecké stráže a mysliveckého hospodáře budou další osoby splňující všechny povinnosti k lovu (lovecký lístek, pojištění, povolenku k lovu atd.) oprávněny usmrcovat mývala severního,“ doplnila Ježková. Rozšíření se týká i dalších invazivních nepůvodních druhů. Ministerstvo argumentuje nebezpečím rozšířením těchto druhů nejenom do dalších přírodních oblastí, ale i do měst.

Čtěte vše o nebezpečných mývalech

Zákon o myslivosti nespecifikuje, jakým konkrétním způsobem lovu (odchyt, odstřel společným či individuálním způsobem lovu, využití vábení za použití imitace atraktivních zvuků atd.) mohou být mývalové loveni.

„Myslivecká stráž a myslivecký hospodář jsou oprávněni usmrcovat (lovit) mývala způsoby, které nejsou v rozporu se zákonem o myslivosti. Úplně stejné podmínky z tohoto pohledu budou platit i pro všechny oprávněné osoby, které mají zbrojní průkaz, lovecký lístek, pojištění a povolenky k lovu od uživatele honitby, který je oprávněn povolenku k lovu po kontrole předložených dokladů vydat,“ vysvětlila mluvčí.

Pokud novelu schválí vláda, parlament i prezident, budou moci jít do boje proti mývalům v podstatě všichni myslivci – těch je kolem 90 tisíc. „Více otevřené už to být nemůže,“ tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Ten by ale i tak podmínky ještě více povolil, a to tak, aby myslivci vůbec nemuseli žádat o povolenku. „Toho by se dalo docílit, kdyby zákonodárci mývaly přesunulo do kategorie zvěř, pak by ho mohli lovit všichni i bez povolenky,“ řekl pro Blesk.cz Stýblo.

naidka ( 14. srpna 2016 20:55 )

Odkdy takového protipřírodního cynika zajímají ryby a raci?

naidka ( 14. srpna 2016 20:52 )

Když jste tak chytrá, určitě znáte lokality, kde je v ČR přemnožený. Zajímalo by mne, které to jsou a kolik mývalů tam žije.

ivoadler ( 14. srpna 2016 14:09 )

Mně nic neudělal. Ale hubí původní ryby, raky, škeble a mušle, které na něj nejsou připravený. A vůbec, jak to posuzujete přírodu? Nedostáváš záchvat nad každým zašlápnutým broučkem?

0707 ( 14. srpna 2016 13:16 )

 Odporná ohavnost se zrodila v mozkomišním mozku mocipánů...............Fuj

reiva ( 14. srpna 2016 11:23 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud