Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Jurečkův sen: „Ať každý sní jednoho kapra měsíčně.“ Chce učit lidi jíst ryby

Autor: Matěj Smlsal - 
19. dubna 2016
21:24

Masivní kampaň, která má za cíl naučit lidi jíst sladkovodní ryby, spustilo ministerstvo zemědělství. Ve vybraných hypermarketech je tak k dostání jejich rozšířený výběr. A po Česku bude jezdit i mobilní stánek, kde kuchaři ukáží, jak z nich připravit chutný pokrm.

Kampaň s názvem Ryba na talíři rozjíždí ministerstvo tento týden. V rámci ní bude na farmářských trzích, rybářských slavnostech či výlovech rybníků propagovat tento druh masa. Kuchaři navíc v mobilních stáncích ukáží, jak ho upravit a zpracovat. Kampaň potrvá téměř do konce roku.

Navíc až do 24. dubna probíhá další akce, kterou resort ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) naplánoval – Týden s kaprem. V rámci ní se v Globusech, Penny Marketech a Makrech prodává více sladkovodních ryb, lidé si mohou odnést i recepty.

„Většina kaprů v našich rybnících jde na export a to chci změnit. Chci, ať se z kapra jakožto naší domácí ryby stane oběd, který si v různých podobách jednou za měsíc dopřeje každý. Nepodaří se to během jedné kampaně, ale věřím, že v budoucnu ano,“ řekl ministr zemědělství pro Blesk.cz.

Nejvíce kaprů, přibližně 85 procent, se prodá v období kolem Vánoc. Asi 7 procent ve velikonočním čase a jen 8 procent v průběhu roku, především tedy v létě na grilování.

Podle údajů Rybářského sdružení je pro domácí trh určeno 60 procent kaprů, zbylí jdou na export.

V jižních Čechách vyšlechtili nový druh kapra – amurské lysce. Podívejte se:

petrusaa ( 19. května 2016 11:30 )

Řízek z kapra napuštěného malachitovou zelení,silně rakovinotvornou,to je ňam,ňam.Žiješ v Česku soudruhu

petrusaa ( 19. května 2016 11:18 )

Někteří kapři jsou napuštěni zvláště chutnou jedovatou malachitovou zelení,jako desinfekce proti plísni,silně rakovinotvorná a způsobuje nádory,také neplodnost,jen si malachitovou zeleň zadejte do Googlu a možná budete překvapeni,kdo je se šlechtickým titulem prodával.

djaba ( 20. dubna 2016 19:07 )

 Kapra miluji , protože smrdí jako ..

tgbg ( 20. dubna 2016 10:38 )

Kapra mám rád a je aspoň k dostání všude a vždy. Ne jako za komunistů, kdy nebyli kapři k dostání ani na Vánoce.

defakto ( 20. dubna 2016 09:29 )

... co se má buran Jurečka starat do našich chutí , je to zásah do naších lidských práv , sám at si jí co chce ! Ministr zemědělství by se měl raději starat o svůj rezort , aby se netýrali zvířata ve velkochovech , aby se do ČR nedovážel potravinový odpad z celé Europy , atd .

Zobrazit celou diskusi