Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Syřany přijmeme, cizí zvířata zabijeme?“ Ředitelé zoo komentují nařízení z EU

Autor: tmp - 
6. srpna 2016
05:00

České zoo se neshodnou v postoji vůči novému nařízení Evropské unie o prevenci a regulaci šíření invazivních druhů. Některé zoologické zahrady jsou dokonce rády, že se nepohodlných zvířat zbaví. Naopak podle jiných je nařízení zbytečné a doufají ve výjimku.

Například pražská zoo s novým nařízením významný problém nemá. „Tato zvířata postupně nahradíme chovatelsky vzácnějšími a méně dostupnými druhy,“ řekla Blesk.cz mluvčí Jana Myslivečková. Podle jejích slov už zoo s dalším chovem nutrií, nosálů nebo kachnic jamajských stejně nepočítala.

Zoo, která si nepřála být jmenována, je dokonce ráda, že se díky nařízení Evropské unie zbaví zvířat, která pro ni nejsou perspektivní. Ředitel zoo v jižních Čechách řekl, že se už nějakou dobu snaží udat chované nosály červené, ale nikdo o ně nemá zájem. „Když si otevřete inzerci se zvířaty, je to samý nosál, samý mýval,“ uvedl pro Blesk.cz zástupce zahrady. „Naše nosály už nerozmnožujeme a ani jiné zoo je nechtějí,“ dodal.

S nařízením souhlasí také ředitel Zooparku Vyškov Zdeněk Kuchlík. „Já si osobně myslím, že ano. Protože všichni víme, co dokážou tato zvířata naší přírodě způsobit, například želvy nádherné nebo mývalovce, prostě ta zvířata sem nepatří,“ řekl Kuchlík.

„Mají negativní dopad na biodiverzitu“

Proti není ani šéf liberecké zoo David Nejedlo. „V seznamu invazivních druhů jsou zvířata, jejichž výskyt na našem území může mít negativní dopad na biodiverzitu – přirozenou druhovou pestrost. S tím souvisí navazující možné problémy vznikající v místních ekosystémech – např. narušení potravních řetězců v přírodě apod. V úplném důsledku mohou tyto invazivní druhy i ohrozit lidské zdraví,“ vysvětlil. Právě v jeho zoo se seznam dotýká celkem tří druhů – nosála červeného, želvy nádherné a muntžaka malého.

Zoo Liberec už má dokonce připravená konkrétní opatření. „Naše skupinka nosálů je už mimo reprodukční věk a samci jsou navíc vykastrovaní, k reprodukci tudíž dojít nemůže. Želvy chováme pouze expozičně, což znamená, že o množení a odchov neusilujeme. Jediné problémy by mohly nastat u muntžaka malého. Aktuálně držíme v zoo chovnou skupinu, pokud nebude možné provozovat jejich chov ve zvláštním výjimečném režimu, budeme nuceni oddělit chovného samce od samic,“ vysvětlil hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar.

„Syřani jsou v pořádku, ale zvířata ne?“

Nejednoznačný postoj má ředitelka Zoo Jihlava Eliška Kubíková. „S ochranou původních druhů samozřejmě souhlasíme, ale máme s tím problém jako chovatel exotických druhů, protože máme tady několik druhů, které právě jsou na tomto seznamu, a pro nás by to znamenalo dále je už nerozmnožovat a časem vlastně vůbec neumožnit návštěvníkovi je spatřit naživo,“ řekla pro Blesk.cz Kubíková, která by tak ráda dostala výjimku. „Protože si myslím, že jsou dostatečnou zárukou toho, že nebudou nepromyšleně tyto druhy rozšiřovat nebo vypouštět, jako se to může stát u některého jednotlivého chovatele,“ dodala.

Zoo nebude smět rozmnožovat ani muntžaka malého. Zoo nebude smět rozmnožovat ani muntžaka malého. | Zoo Liberec, ZOO Tábor

Silně proti nařízení Evropské unie je ředitel Zoo Chleby René František. Ten problém přirovnal k uprchlické krizi. „Že sem vozíme různé Íránce, Syřany a podobně, to je v pořádku, zavlečeme cizí druh homo sapiens, se zcela odlišnou kulturou, to se může, a pak najednou tady máme vyvražďovat zvířata? To se mi nelíbí,“ řekl ředitel. „Oni řeší zvířata, u nichž problémy nejsou, kupříkladu muntžak malý. Chudák muntžak, který žije na území pandy velké, je to zakrslý jelen, po kolena velký, neškodí, tak má být vykastrován a nesmí se množit, a pouští sem různé jiné druhy etnik, to je taky zavlečený druh a navíc je agresivní vůči domácímu evropskému prostředí a to je naprosto v pořádku,“ dodal.

„Bruselský byrokrat si hraje na Boha“

V táborské zoo se nařízení dotkne mývalů severních a nosálů červených. „Výběhy těchto zvířat patří k vyhledávaným cílům našich návštěvníků, zvláště dětí,“ prohlásil ředitel Zoo Tábor Evžen Korec. „Nedovedu si proto představit, že kvůli nesmyslnému nařízení z Bruselu tato zvířata z našeho chovu zmizí. Posláním zoologických zahrad je ochrana živočišných druhů, ne jejich likvidace,“ dodal ředitel s tím, že tato oblíbená zvířata uvidí návštěvníci v Zoo Tábor i nadále.

Podle Korce je pochopitelné, že některé nepůvodní druhy rostlin a zvířat by se do naší volné přírody vůbec neměly dostat. „Jenže bruselský byrokrat se nespokojí se zákazem dovozu a vypouštění do volné přírody. Hraje si na boha a některé druhy prostě chce vyškrtnout z povrchu evropského,“ varoval Korec.

Nařízení Evropské unie se týká nepůvodních invazivních živočichů a rostlin, které svým šířením mají ohrožovat přírodu. Jde o 23 druhů živočichů a 14 rostlin, které mají být postupně zlikvidovány. Ministerstvo životního prostředí momentálně připravuje novelu zákona o ochraně přírody, do které nařízení Evropské unie implementuje.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině