Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Mývalové, vrány i želvy zmizí. EU nařídila likvidaci, nepřežijí ani v zoo

Autor: David Budai - 
2. srpna 2016
06:15

Evropská unie má nové nepřátele. Překvapivě to nejsou teroristé, ale třeba mývalové, raci, nosálové, nutrie nebo třeba vodní ibisové posvátní. Podle nařízení EU se musí tyto takzvané invazivní druhy začít plošně likvidovat. Dotkne se to i zoologických zahrad, kde se u vybraných zvířat musí zajistit, aby se dále nerozmnožovala. Samečci a samičky budou muset žít odděleně, případně mohou veterináři nasadit antikoncepci či využít kastraci.

Dny více než dvacítky zvířecích druhů na území Evropské unie jsou sečteny. Patří mezi ně například mývalové, nosálové, vrány a některé druhy veverek, raků, želv či vodních ptáků. Tato zvířata nemají svůj přirozený původ v Evropě, takže se dostala na seznam invazivních vetřelců, kteří škodí biologické rozmanitosti.

„Hrozba (…) má různé podoby, včetně vážných dopadů na původní druhy a strukturu a funkci ekosystémů v důsledku změn přírodních stanovišť, predace, konkurence, přenosu nákaz, vytlačení původních druhů ve značné části areálu a genetických účinků křížení. Kromě toho mohou mít invazní nepůvodní druhy také závažný nepříznivý dopad na lidské zdraví a hospodářství,“ stojí v nařízení, které v roce 2014 odsouhlasily členské státy EU včetně Česka i Evropský parlament.

Zákaz dalšího rozmnožování

Evropská komise základě tohoto nařízení v polovině července vydala nový seznam, který obsahuje celkem 23 zvířat a 14 rostlin. Zvíře, které se na něm po předchozím vědeckém prozkoumání evropské přírody objeví, začne být v následujících letech systematicky hubeno. Cílem je přitom nejen postupné vymýcení, ale také zabránění jakékoliv reprodukci, tedy úplné vyhynutí těchto zvířat ve všech státech EU.

Dotkne se to i zoologických zahrad, které některá z těchto zvířat chovají. Mohou sice dožít, podle nařízení se však musí zamezit jejich útěku a rozmnožování. „Zoologické zahrady mohou i nadále identifikované druhy mít, pokud bude zamezeno jejich další reprodukci či úniku do volné přírody,“ potvrdila Blesk.cz Karolína Kottová ze Zastoupení Evropské komise v ČR.

V praxi to pak znamená například to, že samičky a samci musí žít odděleně, případně mohou veterináři využít antikoncepci, kterou samičce podají. Krajním řešením je pak kastrace.

Mývalové mohou zmizet i ze zoo

V Česku by se nařízení mohlo dotknout také desítek zvířat v zoologických zahradách. Například v pražské zoo jde o nutrie, nosály červené nebo kachnice jamajské. „Tato zvířata postupně nahradíme chovatelsky vzácnějšími a méně dostupnými druhy,“ řekla Blesk.cz mluvčí Jana Myslivečková.

Zoo v Liberci zase chovají ibisy posvátné nebo nosály červené. Hned několik českých zahrad má pak ve svých chovech mývaly severní - to se týká například zoo v Olomouci nebo v Brně. I ty už tak časem návštěvníci zřejmě neuvidí. „Tato zvířata mohou dožít, ale musí zamezit jejich rozmnožování,“ uvedla mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková. Podle ní už nyní chovatelé této zoo hledají místa, kde by se mohli mývalové přesunout, a připravují nákup vhodné antikoncepce.

Zoo pomohou s likvidací zvířat

Detaily toho, jak bude likvidace zvířat v Česku probíhat, nyní připravuje ministerstvo životního prostředí. „Změny jsou předmětem probíhající legislativní adaptace, kterou ministerstvo připravuje,“ řekla Blesk.cz Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení resortu. Podle ní nařízení předpokládá možnost zavést výjimky třeba pro účely výzkumu nebo ochrany ex-situ, což je například chov v zajetí typický pro zoo.

Právě v případě zoo by bylo možné výjimky udělit, ministrstvo však připouští, že se to týká jen některých případů. Zatím to navíc není vůbec jisté. „Možnosti uplatnění výjimek na konkrétní typy situací nyní diskutujeme s Evropskou komisí. Z této diskuze by mělo vzejít upřesnění, co všechno bude možné zahrnout pod ochranu ex-situ,“ uvedla Pospíšilová.

Zoo se také podle jednoho z možných scénářů ministerstva zapojí přímo do likvidace zvířat ze seznamu, která se pohybují ve volné přírodě.

modrosvazak ( 28. prosince 2021 12:34 )

EU je historický omyl. Čeští europoslanci by ji měli rozežrát zevnitř, stejně jako to prý udělali překabátění komunisti v KSČ, kteří byli schopni do ni vlíst i v listopadu 89 a dneska po překabátění jsou prý uvědomělí svazáci viz.: Topolánek, Nečas atd..

pekulinka ( 6. srpna 2016 16:57 )

Vsak tohle bude Konec sveta . vsak jo udělejte to a příroda se vám odvdeci a všem pak můžeme poděkovat slavné EU...

Mono ( 5. srpna 2016 23:39 )

Ludia klud! Najdite si lepsi zdroj ako takyto bulvar. Regulacia invazivnych druhov v EU bola schvalena uz v oktobri 2014. Cize nieje to ziadna novinka. EK navrh vypracovala na zaklade poziadaviek enviromentalistov. Jedna sa o 37 druhov zvierat a rastlin, ktore niesu povodom z Europy no nekontrolovane sa siria na nasom kontinente a vytlacaju povodne druhy. Navrh bol schvaleny Radou EU (ministri clenskych statov EU za dany rezort) a nasledne EP. Takze ziadne svojvolne "rozhodnutie uja Bruselu". Kazdy hlupak vie, ze napriklad medvedik cistotny pochadza zo severnej ameriky. Pred 100 rokmi sa dostal do Nemecka, kde s nim maju velke problemy. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1468477158043&uri=CELEX:32016R1141

dzambulka007 ( 4. srpna 2016 23:42 )

Já navrhuju je vyhubit místo zvířat.

rocekstanislav ( 3. srpna 2016 19:13 )

Brusel rozhoduje o likvidaci zvířat které tu žijí řadu let a vcelku nedělají žádné škody, ale co s uprchlíkama? Ti jsou v Evropě pár let dělají škody, vraždí lidi,ti sem přece taky nepatří a to je podle Bruselu v pořádku? Mám za to že tam sedí jenom sami pitomci.

Zobrazit celou diskusi